Käytössäsi on

kysynpähän vaan

n. 400-500g jauhelihaa. Mitä kaikkea saat siitä aikaiseksi?

Minkälainen on palstalaisten ruoanlaitto taito yleensä, eli onnistuuko muukin, kuin perunoiden keittäminen, vai turvaudutko valmisruokiin?

ps. katsotaanpa kuka leivotaan palstakokiksi:))

49

1415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yleisimmät ruuat taitavat olla lihapullat, pastakastikkeet, jauhelihamakaroni- ja jauhelihaperunasoselaatikko, jauheliharisotot, jauhelihaperunavuoat jne...

      Ostan äärettömän harvoin valmisruokia, vaikken itseäni miksikään gourmet-kokiksi tituleeraisikaan.

    • white_peony

      No, ainakin:

      Spagetti Bolognesen
      Lihapullia
      Murekkeen
      Tacoja
      Lasagnen
      Jauhelihakeiton
      Jauhelihakastikkeen
      Kevät kääryleitä
      Pizzan
      Liha-makaronilaatikon
      jauhelihapihvit
      lihapasteijoita

      voi, näitähän ois vaik miten paljon, mut tuli mieleen, et oliko kyseessä pelkkä jauheliha, vai oliko noita jauhoja ja muita käytössä?

      • ap.

        mitä tarvitaan valmistukseen.


      • gref
        ap. kirjoitti:

        mitä tarvitaan valmistukseen.

        Missä on nokarekin jauhelihaa, kelpaa?


        Joulukinkku lihapullalla.


      • ap.
        gref kirjoitti:

        Missä on nokarekin jauhelihaa, kelpaa?


        Joulukinkku lihapullalla.

        että jauheliha on pääruokana, mutta voi kehua muutenkin omia taitojaan tai mitä kaikkia ruokia osaat valmistaa.


    • uk-ko

      saan omin voimin aikaseksi muutaman perusruuan:

      1 peruskastikkeen
      2 murekkeen
      3 a ja b pullat ja pihvit
      4 sopan
      5 semmotti hemmetin hyvän juures-aura-
      jauhelihapaistoksen
      6 makaronimössön
      7 bolognesekastikkeen
      8 tartar-pihvin
      9 erilaisia mössöjä esim. uunitomaatin täytteeksi.

      Tossa ne. Jauhelihasta on vaikea listata, kun sitä käytetään niin monessa mukana.

      • uk-ko

        10 lapskoi
        11 makaronilaatikko

        näitähän näköjään riittää. Laitan ehkä kohta lisää...


      • gek-ko

        että älä yhtään yritä.

        Okei, säkin siis yrität viritellä jotain noituuksia joita nähdään valmistettavan lähinnä teeveessä.

        Gekko on hyvää vauhtia matkalla voittoon terveellisellä, yksinkertaisella ja helkkarin maistuvalla PERUSruualla.


      • uk-ko
        gek-ko kirjoitti:

        että älä yhtään yritä.

        Okei, säkin siis yrität viritellä jotain noituuksia joita nähdään valmistettavan lähinnä teeveessä.

        Gekko on hyvää vauhtia matkalla voittoon terveellisellä, yksinkertaisella ja helkkarin maistuvalla PERUSruualla.

        meinaat tuota mun lappskoj -reseptiä. Se onki semmonen vähän erikoisempi. Sen rinnalla joku jauheliha-perunasosevuoka vaikuttaa pikkusen... noh... arkiselta.


    • Jauhelihaa käytän melko usein. Yleensä teen joko risottoa tai lasagnea.

      Valmisruokia tulee joskus käytettyä, lähinnä pitsaa tai harvoin joku mikroruoka-annos. Muuten mennään aika paljon riisi/pasta kanafilee -linjalla.

    • KoppavaHoro

      lihapullia.

      Tai bolognese-kastiketta, josta sitten voisi tehdä lasagnaa.
      Riippuu siitä, mitä siitä haluttaisiin ja mitä lihaa se on. Hirveä, lammasta, sikanautaa, sikaa, nautaa, kalkkunaa..?

      En syö pahemmin valmisruokia, mutta sinkkutaloudessa tulee myös kokattua suhteellisen harvoin. Tykkään laittaa ruokaa kiireettömästi, joten käytännössä sunnuntai on yleensä se viikon kokkauspäivä.
      Arkipäivät mennään leivällä ja pakasteesta otetuilla rasioilla tai salaattiväkerryksillä.

    • random_N

      Eilen kauppareissulla tarttui mukaan jauhelihaa, en nyt muista paljonko mutta saattaisi olla mainitsemassasi haarukassa.

      Teen siitä fetalla täytettyjä lihapullia ja pakastan kastikkeessa. Tämä jööti on tarkoitus lähitulevaisuudessa iskeä autoon ja nauttia mökillä ensimmäisenä safkana.

      Jos siitä pitäisi tehdä mahdollisimman paljon ruokaa niin tekisin jauhelihakeittoa tai runsaasti kasviksia sisältävän kastikkeen.

    • Suursyömäri

      500 g jauhelihaa
      2 sipulia
      purkki kermaviiliä
      1 dl korppujauhoja
      1 kananmuna
      1 rkl öljyä
      jauhelihamaustetta
      mustapippuria
      suolaa

      Hyvät pullat tulee ja lapsetkin tykkää!!

    • Michiko_

      Kieltäydyn koskemasta kuolleisiin elukoihin. Sama määrä soijarouheena, niin voisin tehdä makaronilaatikkoa ja lasagnea. Perunoista teen yleensä muussia ja jämämuussista rieskoja.

      • eläviä

        elukoita? Yöks!


    • Jurppis68

      Aikaseks 400-500 grammaa paistettua jauhelihaa.

      • väliaika

        sen voi myös keittää.

        Massa tahtoo pienentyä, varsinkin jos kyseessä sikanautaa.


    • naaraspuska

      jauhelihasta linnunpesiä. Eli kunnollinen lihapullataikina ja pyöritellään pullan sisään puolikypsäksi keitetty viiriäisen- tai kananmuna. Lisäksi raikas salaatti.

      Eniten tykkään kokkailla pataruokia, jos vaan aikaa on, niin mikään ei voita kaalipataa. Se täyttää kypsyessään jo kämpän ihanalla tuoksulla, joka sekin on tärkeä osa ruoanvalistusta.

    • Serpico

      Yleensä jotain boloneesikastiketta taikka lihapullia. Joskus siitä tulee täytettä kesäkurpitsoihin ja paprikoihin.

      Jos lihapullia, niin niihin tulee sipulia, leipää (mieluummin kuin korppujauhoja), valkosipulia. Mausteeksi minttua, oreganoa ja persiljaa. Ai niin, mullon myös aurinkokuivattuja tomaatteja et niitähän vois silputa terästykseksi.

      • uk-ko

        sieniin, niin minä olen korvannut korppujauheen suppilovahverojauheella. Jos yhtään tykkää sienistä, niin tuosta tulee ihan sikahyvää.


      • gek-ko

        linjalle.

        Mä oon silti varma, että mun selkeen linjakas resepti voittaa.


    • jarona

      Teen paljon ruokia ja leivon lasten kanssa. Se on kylläkin pakon sanelemaa puuhaa enkä nauti siitä.

    • gek-ko

      jauhelihaa koirille. No, ruskistellaan snadisti (vaikka eihän sitä tartteis, mutta toisella on sen verran herkkä maha että ruskistetaan pikkusen) ja sitten sotketaan riisiä joukkoon.

      Jaetaan ruokakuppeihin ja piskit ahtavat safkan naamaansa. Helppoa.

    • gek-ko

      mikä on oikein, koska en ikinä pärjää niissä helvetin e-alkuisissa kisoissa.

      Sitä paitsi mun safka otetaan riemulla vastaan. Mitä saan lahjaksi kun voitan tämän?

      • ap.

        Tuomarina toimii ap. kirjoittaja ja voittaja julistetaan huomenna. Päätöksestä ei voi valittaa.

        Kisa on erittäin tasainen tässä vaiheessa ja tuomarin tehtävä ei tule olemaan helppo voittajaa haettaessa.


      • gek-ko
        ap. kirjoitti:

        Tuomarina toimii ap. kirjoittaja ja voittaja julistetaan huomenna. Päätöksestä ei voi valittaa.

        Kisa on erittäin tasainen tässä vaiheessa ja tuomarin tehtävä ei tule olemaan helppo voittajaa haettaessa.

        minun reseptissäni on kaksi annosta ja siinä on tehty variointia ruskistamalla jauhis. Periaatteessa sen voisi sekoittaa riisin raakanakin, mutta kun tämä on kokkikisa niin brassailen nyt vähän.


      • gek-ko
        gek-ko kirjoitti:

        minun reseptissäni on kaksi annosta ja siinä on tehty variointia ruskistamalla jauhis. Periaatteessa sen voisi sekoittaa riisin raakanakin, mutta kun tämä on kokkikisa niin brassailen nyt vähän.

        näin: jaetaan jauheliha kahteen osaan. Puolet sekoitetaan riisiin raakana, toinen puoli ruskistetaan ensin ja sekoitetaan vasta sitten riisiin. Pannaan kumpikin ateria kuppiin ja päälle tuikataan PERSILJAA. Pannaan myös pieni viipale raakaa maksaa siihen annosten reunalle.

        Näin. Esteettisyys huomioitu, kummankin koiran erikoistarpeet huomioitu. Ensimmäiseksi koirat sikailevat maksanpalat naamoihinsa, minkä jälkeen ne tarttuvat persiljaan etuhampaillaan ja pudottavat persiljan turvallisen välimatkan päähän. Sitten voidaan hotkia annos.

        *RÖYYYH*


    • jossa riisiä,purjoa,valkosipulia, sipulia, herne-maissi-paprikaa, taco-mausteseosta, lihalientä, juustoraastetta tai
      jauheliha-spagetti-kastiketta tomaattimurskalla valkosipulilla, rakettispagetilla, oreganolla, sipulilla, tomaattipyreellä, basilikalla, mustapippurilla.

      Ihan perinteinen jauhelihakeittokin on ajoittain ihan jees. Siis perunaa, keittojuureksia, lihalientä, oreganoa, pyrettä.

      Krapulassa tulee syötyä joskus valmis-pizzaa, ei kuitenkaan "roiskeläppiä":C Muuten harvemmin eineksiä.

      • gek-ko

        täysjyväriisille ja jauhelihalle, joiden seosta ihmisetkin voivat mainiosti syödä. Helppoa ja terveelistä.

        Paprika saattaa aiheuttaa närästystä, ja mitä ihmettä tuo valkosipuli tekee tuossa?


      • gek-ko kirjoitti:

        täysjyväriisille ja jauhelihalle, joiden seosta ihmisetkin voivat mainiosti syödä. Helppoa ja terveelistä.

        Paprika saattaa aiheuttaa närästystä, ja mitä ihmettä tuo valkosipuli tekee tuossa?

        ei erikseen kielletty:P Itsekin sitä suosin tumman riisin ohella. Valkosipulia kaikkeen muuhun paitsi kaurapuuroon ja jälkiruokiin. Paprika ei aiheuta närästystä:O


    • Jos on perunoita, porkkanoita jne, ni sitte jauhelihakeittoa, eikä tarvi edes paistaa, ku raakana vaan keittoon mukaan, tulee paljo parempaa.

      Jos on ranskalaista sipulikeittoa, vehnä- ja korppujauhoja ja kananmunia, ni sitte lihapullia, pihvejä tai mureketta.

      Jos taas viittii taikinan tehdä, ni sitte sen voi käyttää vaikka tomaattien ja juuston kera pitsaan.

      Ohan noita vaihtoehtoja.

    • rusalkaa

      Tarkastin yllä olevan keskustelun...täälä mun köökissä osataan kaikki jo mainittu.

      Ihmettelen, ettei kukaan tee kaalikääryleitä! Se on mun bravuuri, kun uudet kaalit tulee kauppoihin. Uunipellillisiä paistetaan monasti.

      Viellä lisäyksenä listaan...eikä mun mielestä edes mikään erikoisuus: Jouluinen maksapatee. Siihen tulee jauhelihaa ja kaikenlaisia mausteita!

      Niin ja joulun makkarat! Nää on semmosia, että vaatii myös kärsivällisyyttä ei pelkästään taitoa.

      Kevätkääryleitä tuolla mainittiin, muttei täytettyjä lettuja. Ne oli yhteen aikaa must. Ja sitte väänsin tavismunista noita viiriäisenpesiä...vai mitä ne on.

      Täytetyt pastat on ihania, kun ite tekee taikinasta lähtien ja kananmunalla. Sisään hyvin maustettu täyte. Semmosia piperrettyjä nyyttejä. Tehtiin punajuurella värjättyjäkin kerran. Keitetään sitten mausteliemessä kypsiksi>nouseevat pintaan. Kyllästyin taikinan ohueksi kaulimiseen. Tulee hyviä, mutta jos paksuksi jäänyt taikina, niin sitten aika lötkiksiä.

      Jauheiha-riisi-piirakka voitaikinasta ihan pellillä paistettuna ja sitten keitinpiirakat. Tää keitinpiirakka on uusin juttu mun kyökissä, siis tältä syksyltä. Paistetaan niin kuin munkit rasvassa ja täytteenä siis jauheliha-riisi.

      Sitten yksi erikoinen 'Paimenen leipä': Kypsät perunat painellaan haarukalla littaan uunipellille ja siihen päälle levitetään maustettu jauheliha. Paistetaan kypsäksi uunissa. Sitte leikataan paloiksi=leiviksi ja syödään. En nyt enää kyllä muista oliko juuri peruna alla vai pitikö jauheliha laittaa alle...ja vielä päälle? Siitä on kauan kun tein. Tää on au-pair ajoilta saakka jostain Itävallasta.

      Toinen hyvä ohje sieltä: Kuivahtanut vaalea leipäviipale kastetaan molemmin puolin maustetussa vatkatussa kananmunassa...(siis imee hyvin leipä itseensä). Paistetaan leivät runsaassa rasvassa tai öljyssä kullan ruskehtaviksi. Nami mun tytöille pienenä, vaiks ei tähän jauheliha-juttuun liitykään.

      Koirapuuro: Joku määrä vettä kattilaan, jauhelihaa (yl. koko paketti) ja kaurahiutaleita. Kypsäksi muutammassa min. > tulee ankean harmaa puuro. Vahingossa mun tyttö söi sitä ja totes että kummallista, mutta jäähtyneenä koirat syö kuin viimestä päivää :) Nii tykkää ne sellaisestakin, että vanhaan puuroon sek. raaka jauheliha.

      Sitte myöskin voi tehä jauhelihapallosia ja heitellä niitä mäkeen. Koirat tykkää niitten ettimisestä. Hirvee vimma.

      Myöskin koirat järsii jäistä jauhelihaa aina joskus. Pientä vaihtelua siis.

      Tämmöttistä meillä jauhelihasta...

      • ap.

        mukana uk-ko, geg-ko, yksinkertainen blondi, rusalkaa ja vhite- peony, joista valitaan palstakokki. Koska makuja ym taitoja ei voida testata, niin kertokaapa nimetyt miksi sinut pitäisi valita palstakokiksi ja mieluiten perusteluineen:))

        Palstakokin valinnassa ei tunneta demokratiaa, mutta asiantuntevia mielipiteitä kuunnellaan tai kuka on mielestäsi paras. Mielipiteillä ei ole kuitenkaan mitään merkitystä, koska valinta tapahtuu Donald Trump periaatteella.


      • gek-ko
        ap. kirjoitti:

        mukana uk-ko, geg-ko, yksinkertainen blondi, rusalkaa ja vhite- peony, joista valitaan palstakokki. Koska makuja ym taitoja ei voida testata, niin kertokaapa nimetyt miksi sinut pitäisi valita palstakokiksi ja mieluiten perusteluineen:))

        Palstakokin valinnassa ei tunneta demokratiaa, mutta asiantuntevia mielipiteitä kuunnellaan tai kuka on mielestäsi paras. Mielipiteillä ei ole kuitenkaan mitään merkitystä, koska valinta tapahtuu Donald Trump periaatteella.

        kaiken glamourin, sähläämisen, tuhlaamisen ja säätämisen jälkeen kaipaamme elämäämme yksinkertaisia perusasioita. Onhan se perkele kun ei edes ruokaa saa aikaiseksi ilman useamman tunnin valmisteluita ja pipertämistä. Ja Keniasta asti pitäisi joku ananas siihen roudata.

        Koska annettiin jauhelihaa, niin valmiissa safkassa luonnollisesti on jauhelihaa. Paitsi vegejen ruuassa sitä ei ole. Valmis ruoka on riisi-jauhelihasekoitus. Se on ihan hyvää perussafkaa, suolaa vaan sekaan.

        Suomi on koirakansaa, joten koiralle voi valmistaa annoksen raakanakin ja paistaa jauhelihan itselleen.

        Jauheliha kelpaa myös retkimuonaksi,kun sen kuivattaa uunissa miedolla lämmöllä, jolloin kosteus haihtuu. Tällaisen lihan kilohinta onkin toista kuin kaupan jauhelihan.

        Kun ainekset ovat simppeleitä perusaineksia, riski että joku on allerginen pienenee. Riisiä voivat keliaakikotkin syödä. Paprika, tomaatti, hedelmät (erityisesti sitrus-), porkkanat ja milloin mikäkin aiheuttaa monille allergiaa. Lisäksi monilla on laktoosi-intoleranssi, eikä tässä ole laktoosiakaan. Ja sitten on niitä jotka kärsivät närästyksestä (mausteet, sipulit, paprika). Tämä ei närästä, tai jos närästää niin sitten pitää oikeasti mennä lääkäriin.

        Tämä on ruokaa kaikille ja varioitavuus on merkittävä. Käy myös eräolosuhteisiin. Ennen kaikkea: tätä osaavat valmistaa muutkin kuin joku perhanan jyrki sukula. Meinaan, että tämän tekeminen on reaaliteettien puitteissa.


      • ap.
        gek-ko kirjoitti:

        kaiken glamourin, sähläämisen, tuhlaamisen ja säätämisen jälkeen kaipaamme elämäämme yksinkertaisia perusasioita. Onhan se perkele kun ei edes ruokaa saa aikaiseksi ilman useamman tunnin valmisteluita ja pipertämistä. Ja Keniasta asti pitäisi joku ananas siihen roudata.

        Koska annettiin jauhelihaa, niin valmiissa safkassa luonnollisesti on jauhelihaa. Paitsi vegejen ruuassa sitä ei ole. Valmis ruoka on riisi-jauhelihasekoitus. Se on ihan hyvää perussafkaa, suolaa vaan sekaan.

        Suomi on koirakansaa, joten koiralle voi valmistaa annoksen raakanakin ja paistaa jauhelihan itselleen.

        Jauheliha kelpaa myös retkimuonaksi,kun sen kuivattaa uunissa miedolla lämmöllä, jolloin kosteus haihtuu. Tällaisen lihan kilohinta onkin toista kuin kaupan jauhelihan.

        Kun ainekset ovat simppeleitä perusaineksia, riski että joku on allerginen pienenee. Riisiä voivat keliaakikotkin syödä. Paprika, tomaatti, hedelmät (erityisesti sitrus-), porkkanat ja milloin mikäkin aiheuttaa monille allergiaa. Lisäksi monilla on laktoosi-intoleranssi, eikä tässä ole laktoosiakaan. Ja sitten on niitä jotka kärsivät närästyksestä (mausteet, sipulit, paprika). Tämä ei närästä, tai jos närästää niin sitten pitää oikeasti mennä lääkäriin.

        Tämä on ruokaa kaikille ja varioitavuus on merkittävä. Käy myös eräolosuhteisiin. Ennen kaikkea: tätä osaavat valmistaa muutkin kuin joku perhanan jyrki sukula. Meinaan, että tämän tekeminen on reaaliteettien puitteissa.

        löytyy gek-kolta, mutta odotetaan vielä muitten vastauksia ja jos ei tule, niin voittajasta ei ole epäilystä.


      • gek-ko
        ap. kirjoitti:

        löytyy gek-kolta, mutta odotetaan vielä muitten vastauksia ja jos ei tule, niin voittajasta ei ole epäilystä.

        annoksen päälle voi laittaa kaksi hernettä silmiksi ja pakastemaisseja riviin hampaiksi, niin pennutkin suostuvat rääpimään annosta ennen kuin sanovat en syö.


      • uk-ko
        ap. kirjoitti:

        mukana uk-ko, geg-ko, yksinkertainen blondi, rusalkaa ja vhite- peony, joista valitaan palstakokki. Koska makuja ym taitoja ei voida testata, niin kertokaapa nimetyt miksi sinut pitäisi valita palstakokiksi ja mieluiten perusteluineen:))

        Palstakokin valinnassa ei tunneta demokratiaa, mutta asiantuntevia mielipiteitä kuunnellaan tai kuka on mielestäsi paras. Mielipiteillä ei ole kuitenkaan mitään merkitystä, koska valinta tapahtuu Donald Trump periaatteella.

        teen jauhelihasta melkein mitä vaan, paitsi mannapuuroa, kuten reseptieni monipuolisuudesta huomaa. Listaltani puuttuvat jotkut itsestäänselvät ruuat, kuten jauhelihapizza, pasteijat. Perusjauhelihatahnasta osaan sekoittaa useamman pasteijatäytteen, esim. aurinkokuivatut tomaatit-, kapris-, aurajuusto-, jauheliha-pekoni ja tietysti jauheliha-suppilovahverotäyte.

        Mutta oli mikä oli, varsinainen meriitti on jauhelihan maustamisessa.

        Mun jauheliha on todennäköisesti parhaiten maustettua: teinpä siitä mitä hyvänsä, maustan sen kunnolla ja aina samalla tavalla.
        400 grammaan jauhelihaa tulee suolan lisäksi aina lähes 100 grammaa paprikajauhetta, melkein yhtä paljon sipulijauhetta ja korallinen mustapippuria.
        Mitä muuta siihen tuleekaan, niin noilla luodaan sellainen makuhermot sulattava pohja. Ruoka kuin ruoka, se ei edes tarvitse muita mausteita: tuo liha mausta koko padan. Paistoksessa on siis lopulta 400 g lihaa ja 200 g mausteita.

        Maku on suoraviivaisen muheva ja konstailematon. Flavööri on selkeä, pehmeä, voimakas ja yksinkertainen: ei suinkaan mitään piperrystä, kuten jotkus kilpailijat ovat vihjanneet.

        Jos ei tällä irtoa, niin vika on mun perustelutaidoissa, ei eväässä.


      • uk-ko
        uk-ko kirjoitti:

        teen jauhelihasta melkein mitä vaan, paitsi mannapuuroa, kuten reseptieni monipuolisuudesta huomaa. Listaltani puuttuvat jotkut itsestäänselvät ruuat, kuten jauhelihapizza, pasteijat. Perusjauhelihatahnasta osaan sekoittaa useamman pasteijatäytteen, esim. aurinkokuivatut tomaatit-, kapris-, aurajuusto-, jauheliha-pekoni ja tietysti jauheliha-suppilovahverotäyte.

        Mutta oli mikä oli, varsinainen meriitti on jauhelihan maustamisessa.

        Mun jauheliha on todennäköisesti parhaiten maustettua: teinpä siitä mitä hyvänsä, maustan sen kunnolla ja aina samalla tavalla.
        400 grammaan jauhelihaa tulee suolan lisäksi aina lähes 100 grammaa paprikajauhetta, melkein yhtä paljon sipulijauhetta ja korallinen mustapippuria.
        Mitä muuta siihen tuleekaan, niin noilla luodaan sellainen makuhermot sulattava pohja. Ruoka kuin ruoka, se ei edes tarvitse muita mausteita: tuo liha mausta koko padan. Paistoksessa on siis lopulta 400 g lihaa ja 200 g mausteita.

        Maku on suoraviivaisen muheva ja konstailematon. Flavööri on selkeä, pehmeä, voimakas ja yksinkertainen: ei suinkaan mitään piperrystä, kuten jotkus kilpailijat ovat vihjanneet.

        Jos ei tällä irtoa, niin vika on mun perustelutaidoissa, ei eväässä.

        Mun ruoka on konseptoitu ihmisille. Sitä voi syödä.


      • gek-ko kirjoitti:

        annoksen päälle voi laittaa kaksi hernettä silmiksi ja pakastemaisseja riviin hampaiksi, niin pennutkin suostuvat rääpimään annosta ennen kuin sanovat en syö.

        Ketsuppi vie kaiken mennessään.


      • gek-ko
        uk-ko kirjoitti:

        teen jauhelihasta melkein mitä vaan, paitsi mannapuuroa, kuten reseptieni monipuolisuudesta huomaa. Listaltani puuttuvat jotkut itsestäänselvät ruuat, kuten jauhelihapizza, pasteijat. Perusjauhelihatahnasta osaan sekoittaa useamman pasteijatäytteen, esim. aurinkokuivatut tomaatit-, kapris-, aurajuusto-, jauheliha-pekoni ja tietysti jauheliha-suppilovahverotäyte.

        Mutta oli mikä oli, varsinainen meriitti on jauhelihan maustamisessa.

        Mun jauheliha on todennäköisesti parhaiten maustettua: teinpä siitä mitä hyvänsä, maustan sen kunnolla ja aina samalla tavalla.
        400 grammaan jauhelihaa tulee suolan lisäksi aina lähes 100 grammaa paprikajauhetta, melkein yhtä paljon sipulijauhetta ja korallinen mustapippuria.
        Mitä muuta siihen tuleekaan, niin noilla luodaan sellainen makuhermot sulattava pohja. Ruoka kuin ruoka, se ei edes tarvitse muita mausteita: tuo liha mausta koko padan. Paistoksessa on siis lopulta 400 g lihaa ja 200 g mausteita.

        Maku on suoraviivaisen muheva ja konstailematon. Flavööri on selkeä, pehmeä, voimakas ja yksinkertainen: ei suinkaan mitään piperrystä, kuten jotkus kilpailijat ovat vihjanneet.

        Jos ei tällä irtoa, niin vika on mun perustelutaidoissa, ei eväässä.

        ei valmisteta tätä kaikkea. Missä ovat reaaliteetit? Nuo eivät ole reseptejä vaan nimiä.

        Mitä tarkoittaa "perusjauhelihatahna"? Selviääkö se vasta maistamalla, vai voisitko kuvailla hieman, millaista tahnaa oikein olet hommimassa? Ja mitä sille tahnalle tapahtuu?

        Minä luotan suolaan, mitä maustamiseen tulee.

        Syökää ukon ruokaa, Rennie auttaa vatsan liikahappoisuuteen kun mausteet närästävät.

        Gekon ruoka on korpikelpoista ja tällaisessa miljöössä maustepurnukat ovat hieman pip, noh.

        Gekon ruokaa maustavat tulen loimotus, kannon nokassa istuminen ja aito nälkä, joka saadaan aikaan raatamalla ja metsässä rämpimällä.

        Pistä paremmaks.


      • gek-ko
        uk-ko kirjoitti:

        Mun ruoka on konseptoitu ihmisille. Sitä voi syödä.

        mökillä? Mikä vika on riisissä ja jauhelihassa? En ole vielä edes ehdottanut pettua. Pitääkö ryhtyä erikseen taikinoiden kanssa pelleilemään, ennen kuin saa mahaan sen verran täytettä että pääsee matoongelle?

        Mene ukon mökille, saat taikinaa, närästyksen ja toiminnallisia vatsavaivoja etkä ehdi ongelle, missä sinua olisi vain närästänyt.

        Tule gekon mökille, heitä safkaa massuun ja paistattele matoongella kaislikon tuntumassa.


      • uk-ko
        gek-ko kirjoitti:

        ei valmisteta tätä kaikkea. Missä ovat reaaliteetit? Nuo eivät ole reseptejä vaan nimiä.

        Mitä tarkoittaa "perusjauhelihatahna"? Selviääkö se vasta maistamalla, vai voisitko kuvailla hieman, millaista tahnaa oikein olet hommimassa? Ja mitä sille tahnalle tapahtuu?

        Minä luotan suolaan, mitä maustamiseen tulee.

        Syökää ukon ruokaa, Rennie auttaa vatsan liikahappoisuuteen kun mausteet närästävät.

        Gekon ruoka on korpikelpoista ja tällaisessa miljöössä maustepurnukat ovat hieman pip, noh.

        Gekon ruokaa maustavat tulen loimotus, kannon nokassa istuminen ja aito nälkä, joka saadaan aikaan raatamalla ja metsässä rämpimällä.

        Pistä paremmaks.

        on tuo, minkä kuvailin juuri yllä. Se tekee jauhelihalle saman, minkä punkku tekee juustolle. Mausteet eivät muuta jauhelihaa kummallisen makluiseksi, vaan nostavat sen maun pintaan. Tämä peruspaistos on muunneltavissa miksi miksi tahansa jauheliharuuaksi lisämausteilla. Se on myös loistava chili con carnen pohja: lisää vain chili.
        Ainoastaan kaaliruokiin tuo ei käy. Kaaliruuista jätetään paprikajauhe pois.


      • gek-ko
        uk-ko kirjoitti:

        on tuo, minkä kuvailin juuri yllä. Se tekee jauhelihalle saman, minkä punkku tekee juustolle. Mausteet eivät muuta jauhelihaa kummallisen makluiseksi, vaan nostavat sen maun pintaan. Tämä peruspaistos on muunneltavissa miksi miksi tahansa jauheliharuuaksi lisämausteilla. Se on myös loistava chili con carnen pohja: lisää vain chili.
        Ainoastaan kaaliruokiin tuo ei käy. Kaaliruuista jätetään paprikajauhe pois.

        jos sinulla on 400 grammaa jauhelihaa ja laitat siihen 100 grammaa paprikajauhetta ja "saman verran sipulijauhetta"... eli sipulijauhettakin tulee 100 grammaa?

        No sillon sulla on jauhelihapohjainen sotku, jossa on 4/6 eli 2/3 jauhelihaa, kuudesosa paprikaa ja kuudesosa sipulia. Yhteensä 2/6 eli 1/3 jotain muuta kuin jauhelihaa.

        Onko teillä tulennielijäperhe, ja miten vatsanne oikein kestää? Mitä helvettiä! Ja kyllä tässä vaiheessa on relevanttia jo mainita helvetin lieskoista, jos yksi kolmasosa jauhelihamössöstä on paprikaa ja sipulia, niin tukalat olothan siinä tulee.


      • uk-ko
        gek-ko kirjoitti:

        jos sinulla on 400 grammaa jauhelihaa ja laitat siihen 100 grammaa paprikajauhetta ja "saman verran sipulijauhetta"... eli sipulijauhettakin tulee 100 grammaa?

        No sillon sulla on jauhelihapohjainen sotku, jossa on 4/6 eli 2/3 jauhelihaa, kuudesosa paprikaa ja kuudesosa sipulia. Yhteensä 2/6 eli 1/3 jotain muuta kuin jauhelihaa.

        Onko teillä tulennielijäperhe, ja miten vatsanne oikein kestää? Mitä helvettiä! Ja kyllä tässä vaiheessa on relevanttia jo mainita helvetin lieskoista, jos yksi kolmasosa jauhelihamössöstä on paprikaa ja sipulia, niin tukalat olothan siinä tulee.

        oli vähän yläkanttiin. Mutta tarkoitus oli selventää, että niitä tulee Paljon. Ei mitään riputtelua maustepurkin nokasta, vaan reilulla ranneliikkeellä litran tönikästä ja sama uudestaan. Noin mä sen mittaan, grammat on vaan likiarvoja.


      • gek-ko
        uk-ko kirjoitti:

        oli vähän yläkanttiin. Mutta tarkoitus oli selventää, että niitä tulee Paljon. Ei mitään riputtelua maustepurkin nokasta, vaan reilulla ranneliikkeellä litran tönikästä ja sama uudestaan. Noin mä sen mittaan, grammat on vaan likiarvoja.

        kello alkaa olla pykälässä, huomenna julistetaan voittaja ja sä pohdiskelet että pitäskö sitä reseptiä jotenkin muuttaa ettei tule mahahaavaa?


      • uk-ko
        gek-ko kirjoitti:

        kello alkaa olla pykälässä, huomenna julistetaan voittaja ja sä pohdiskelet että pitäskö sitä reseptiä jotenkin muuttaa ettei tule mahahaavaa?

        on kaksi reilua hulautusta paprikajauhetta litran tönikästä? Ruuanlaitto on hallittua sattumaa.


      • gek-ko
        uk-ko kirjoitti:

        on kaksi reilua hulautusta paprikajauhetta litran tönikästä? Ruuanlaitto on hallittua sattumaa.

        kysy. Saat määritellä sen "reilun hulautuksen" miten tahdot, ja reseptiin eksynyt karkea virhe on aika... ikävä. Ikään kuin et sittenkään aivan tietäisi, mitä olet tekemässä.


      • ap.
        gek-ko kirjoitti:

        kysy. Saat määritellä sen "reilun hulautuksen" miten tahdot, ja reseptiin eksynyt karkea virhe on aika... ikävä. Ikään kuin et sittenkään aivan tietäisi, mitä olet tekemässä.

        GEK-KO. Kilpailu oli raakaa vääntämistä loppuun asti, johon uk-ko antoi tiukan vastuksen.Tuomari joutui arpomaan voittajan heistä ja tällä kertaa onni suosi gek-koa.

        Palkintoja ei tällä kertaa jaeta, mutta onnittelut voittajalle ja kolminkertainen eläköön huuto. ELÄKÖÖN, ELÄKÖÖN, ELÄKÖÖN!

        Päätös on lopullinen ja pulinat pois.


      • rusalkaa
        ap. kirjoitti:

        GEK-KO. Kilpailu oli raakaa vääntämistä loppuun asti, johon uk-ko antoi tiukan vastuksen.Tuomari joutui arpomaan voittajan heistä ja tällä kertaa onni suosi gek-koa.

        Palkintoja ei tällä kertaa jaeta, mutta onnittelut voittajalle ja kolminkertainen eläköön huuto. ELÄKÖÖN, ELÄKÖÖN, ELÄKÖÖN!

        Päätös on lopullinen ja pulinat pois.

        että hyvä valinta :)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      331
      7179
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4388
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3175
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2987
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1826
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      216
      1773
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1587
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1448
    Aihe