Hei!
Miten kannattaisi ruokkia vanhenevaa ratsua (nyt 16 v), että kaikki ravintoaineet olisivat kutakuinkin kohdillaan näin talvella.? Saa tällä hetkellä heinää, kauraa ja kivennäiset mutta ei taida olla riittävästi näin vanhemmalle kaikkia ravintoaineita. Hoikistumaan päin on ja vanhemmalle ei saa takaisin tuota lihasmassaa jos se pääsee tippumaan. Kesä meni hyvin ja nyt tarvitsisin teiltä neuvoja lisäravinteiden ja muun suhteen.
Hyviä ruokintavinkkeja kaivattaisiin muilta vanhenevien hepojen omistajilta.
Kiitos etukäteen kaikille!
vanhemman hevosen ruokinnassa huomioitavaa?!
2
3521
Vastaukset
- agrologi
16v hevonen nyt ei ole vielä varsinaisesti mikään ikäloppu. Pikiminkin vanheneva keski-ikäinen. Tosin hevoset ovat suuresti yksilöitä, toinen on ihan mummu/ukki jo 15 vuotiaana ja toisesta alkaa ikääntyminen näkyvä vasta 25v.
Ikääntyvien hevosten ravintotarvetta on tutkittu aikapaljon viime vuosina (viimeisen 10v aikana). Tärkeimpiä havaintoja on ollut hevosen fosforin tarpeen kasvu iän myötä ja iän mukana heikkenevä elimistön oma valkuaisynteesi eli hevonen ei pysty muuntamaan saamaansa valkuaista tarvitsemikseen aminohapoiksi niin tehokkaasti kun nuorempana. Ruokinnassa tämä tarkoittaa tarvetta optimoida valkuaisen laatu lähemmäksi hevosen tarpeita (ehkä lisätä hiukan valkuaisen kokonaismäärää). Energian tarpeesta on tullut ristiriitaista tietoa toisaalta ylläpitoenergiantarpeen on huomattu laskevan hiukan elintoimitojen hidastumisen myötä, toisaalta myös ruuansulatus on heikentenyt eli hevonen ei saa käytettyä rehun energiaa niin tehokkaasti. Energian saannin sopivuutta on onneksi helppo seurata lihomisen ja laihtumisen kautta.
Mieti siis ensin voisiko hevosesi ongelmat johtua muusta kuin iästä. Onko hampaat kunnossa, onko muita kipuja? Viime kesän heinä voi olla myös suuri ongelma. Onko sen ravintoarvot tutkittu (rehuanalyysi)? Viime kesän sateiden vuoksi suurin osa kuivasta heinästä on joko monesti kastunutta ennen kuivumista (ravinteita huuhtoutunut paljon ja laaturiski) tai todella vanhana korjattua (vähän valkuaista ja energiaa, paljon kuitua, huonohko maittavuus). Tai voisiko ongelma olla jossain muualla?
Ikääntymiselle ei voi mitään, mutta sen tuomia ongelmia voi hidastaa ja korjata. helpoiten korjaat hevosesi ruokintaa vaihtamalla sen perusrehuksi vanhojen hevosten täysrehun (esim. racing Senior tai sixteen plus). Kotiruokintaa voit täydentää pienellä määrällä lisävalkuaista (soijarouhe, maitojauhe, Racing Protein, Krafft Groov 125...) tai myös ns. massankasvatusrehuja (esim Build Up) voit kokeilla, mutta annostele varovasti ja älä anna valkuairehua ja massakasvatusrehua yhtäaikaa, jos hevosellesi ei ole tehty yksilöllistä ruokintasuunnitelmaa. Fosforin tarpeen kasvu on muutamia grammoja päivässä elä siis siirrä hevosta syömään lehmien tunnutuskivennäistä tai mitää muita ääriratkaisuja, vaan nna tunnutuskivennäistä ruokalusikalla muun kivennäisen lisäksi tai pyri löytämään hevoskivennäisistä kaikkein fosforipitoisin. Energian saantia voit säädellä kauran tai täysrehun määrällä ja tarvittaessa muilla energiarehuilla (melassi ja melassileike, öljy jne.) Muista myös säännöllinen liikunta. Vanha hevosen ei siedä kovia valmennusjaksoja ja pitkiä kesälomia, vaan nauttii tasaisesta liikutuksesta ympärivuoden (siis toki kevyempiä päiviä ja rankempia päiviä kuten ennenkin). - Ros Teräs
Mikäli Vanhemman hevosen Hyvinvoinnissa näkyy jotai epätavallista, Kannattaa Tilata Eläinlääkäri. Jos Vika On Ruokinnassa, Pyydä Eläinlääkäriltä Apua Löytämään Sopiva Rukinta Ohje!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979