Ihmettelen erään työnantajan toimintaa... Yhtä päivää ennen ilmoitusta YT-neuvotteluiden alkamisesta yritys vakinaistaa 2 henkilöä! Irtisanomisia samalla puolella tulossa! Onko oikein?
Vakinaistaminen ja YT :t alkaa heti sen perään
4
1349
Vastaukset
- RaakaRane
juridiselta kannalta katsottuna. Moraalisesti tilanne on hankalampi, mutta jos vakinaistettavat ovat parempia ja pätevämpiä kuin jo olemassa olevat, niin ei tarvitse ihmetellä.
Vaikka lama-ajat ovat tulossa, niin hyvistä ja pätevistä tekijöistä täytyy pitää kiinni, jos sellaisia on onnistunut yritykseen rekrytoimaan.
Ja YT-neuvottelut voivat tarkoittaa myös muitakin YT-lain piiriin kuuluvia asioita kuin lomauttamisia tai irtisanomisia.- tietoaon
ainakin jos sattuu olemaan pomon kavereita.
- YTspede
Voisiko olla takana se että määräaikaisia ei YTt koske lain mukaan. Vakinaistivat hätäisesti että pääsevät noistakin kahdesta eroon?
- Joopjoop
Se tuli ekaksi mieleen, mutta loppujen lopuksi firmasta lähtikin vakinaisia, jotka tulleet paljon aiemmin töihin. Liitto riitauttaa asian näillä näkymin. Ko. vakinaistetut tekevät samantyyppistä työtä kuin irtisanotut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1532885Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2812566Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.421599Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381510- 1211232
- 1081163
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee151095Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041053Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e371019Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La611003