STT:
"Suomesta on katoamassa ensi vuonna runsaat 40 000 työpaikkaa, jos nykyiset talousennusteet pitävät paikkansa, laskee neuvotteleva virkamies Pekka Tiainen työministeriöstä. Tiainen perustaa arvionsa Suomen Pankin viimeviikkoiseen ennusteeseen, jonka mukaan Suomen talous supistuisi ensi vuoden aikana puoli prosenttia."
Tere tulemast joukhoon....hehe!!!
"Suomesta on katoamassa ensi vuonna runsaat 40 000 työpaikkaa, jos nykyiset talousennusteet pitävät paikkansa, laskee neuvotteleva virkamies Pekka Tiainen työministeriöstä. Tiainen perustaa arvionsa Suomen Pankin viimeviikkoiseen ennusteeseen, jonka mukaan Suomen talous supistuisi ensi vuoden aikana puoli prosenttia."
Tere tulemast joukhoon....hehe!!!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Nyt on nähtävissä, että yritykset vähentävät työntekijöitään varmuudenvuoksi...jos...jos... Heti kun on mahdollista irtisanotut korvataan vuokratyövoimalla, vuokratyövoimankäyttö on lisääntynyt rajusti vuodenvaihteen jälkeen.
päästä eroon nk. vakityöntekijöistä ja rasitteista joita näiden mukana yritykseen on syntynyt! Tulevaisuudessa käytetään vuokrausta tai otetaan sitten uusina työntekijöinä uudelleen pätkätöihin. Parasta olisi jos saataisiin työntekijät "yrittäjiksi" jolloin joustot olisivat vieläkin helpompia toteuttaa. Tietysti nyt pitää hakea kaikki avustukset ja tuet käyttöön, saa nimittäin huomattavasti helpommin kuin ennen.
varmaankin kemijärveltä löytyy näyttöä enemmäkin kuin tarpeeksi... Mitä sitten kun tuet loppuu??? Siinä ei enää vuokratyövoimakaan pelasta, jos ei ole jatkuvuuteen satsattu.
Ajaa heille ominaista talouspolitiikkaa. Kokoomus on aina ollut pääomapiirien puolestapuhuja, samoin keskusta, ei ole koskaan ollut työtätekevän, elikkä duunarin asialla. Elikkä nyt saadaan mitä on tilattu, eikä he mitenkään petä äänestäjiään. Kemijärviläiset ovat olleet vahvasti näiden päättäjien kannalla.
Nyt on sitte se aika että ansiosidonnainen vain turvaa leivän.Mulla on kyllä hyvin ko on päiviä ja toivottavasti tämä taantuma helpottaa 500päivän loppupuolella.Enempi huolestuttaa kun joillakin saattaa loppua ne päivät ansiosidonnaisella ja töitä ei oo.Kurjuuden keskellä täytyy olla kuitenki onnellinen,ettei oo vielä tipahtanut poijes korvauksilta.
Toivottavasti te muut jaksatte käydä töissä ja kantaa verotaakkaa!!!
loppua ennenku tämä lama on käsitelty.
Ovat lopettaneet monta työpaikkaa ylisuurilla
etuuksilla ja pitämällä kiinni jostain v***n
jo saavutetuista eduista.Eivät muistaneet että
hyvien aikojen jälkeen tulee aina tulee hiljaisempaa.
Tämä on meidän yrittäjien parasta aikaa kun
saamme siivota yritystä roskaväestä.
saamme kyykyttää tyhmiä duunareita! Meillä varaudutaan ja jemmataan rahaa ulkomaille, pahojenpäivien varalle. Yrityksen elintärkeät henkilöt vain jäävät, muille kenkää ja pellolle
Hyvin kannattava yksikkö, hyvin hoidettu tunnolliset työntekijät. Olisiko työ pitänyt tehdä vielä ilman palkkaakin. On teillä kepuilla ihmeelinen ajatusmaailma, kaikki olisi hyvin vaikka voitot tuloutettaisi ulkomaille, mutta jos työntekijä saa palkkaa on se kuin punainen vaate. Pitää kuitenkin muistaa että eteläsuomalainen tehdastyöläinen elättää teidät kemijärviläisetkin. Samoten maatalous pyörii täysin tukijaisten varassa, jonka veronmaksajat maksaa.
olis vielä yritys.. keu...keu
Millä liimapalikkatehas pyörii... niin millä..? kerro se meille.
sellutehtaaseenkin laitettu vuosien varrella huimasti yhteiskunnan rahaa ja pelastettu konkurssistakin jo 60-luvun lopulla. Yhteisillä rahoilla.