Mitä mieltä älykkäät ihmiset ovat sarjasta?
Rillit huurussa
28
2986
Vastaukset
- henkilö032895708765
En tiedä mitä älykkäät ihmiset on mieltä, mutta minä en ole katsonut sitä.
"Rillit huurussa" ja yhdellä neljästä on silmälasit. Mieluummin big bang teoria otsikoks. Ihan hauska ohjelma kyllä muuten :) vaikka kysymys oli, että mitä mieltä "älykkäät" ihmiset on tästä sarjasta, nii päätin vastata ihan tavan tallaajana, jolla rillit.
- - Lupatarkastaja -
Mun TV:stä on tullut vain lumisadetta jo parin vuoden ajan. ¿?
- onni toivo
Komediasarja siinä missä muutakin... Ei voita Frendejä tai Simpsoneita. Kyllä sitä kuitenkin katsoo paremman tekemisen puutteessa. Vahvistaa mielestäni yleistä stereotypiaa älyköistä. Toisaalta älykkäät ihmiset ovat aika heterogeeninen ryhmä. En sitten tiedä, miten asia on, kun puhutaan ihmisistä, joilla on miltei tähtitieteellinen ÄO - kuten sarjan hahmoilla.
- Onks se...
onni toivo kirjoitti:
Komediasarja siinä missä muutakin... Ei voita Frendejä tai Simpsoneita. Kyllä sitä kuitenkin katsoo paremman tekemisen puutteessa. Vahvistaa mielestäni yleistä stereotypiaa älyköistä. Toisaalta älykkäät ihmiset ovat aika heterogeeninen ryhmä. En sitten tiedä, miten asia on, kun puhutaan ihmisistä, joilla on miltei tähtitieteellinen ÄO - kuten sarjan hahmoilla.
oikeesti komediasarja??? Mä luulin sitä täydeks faktaks (ihan ku se Fakta homma, mikä tuli kakkoselta joskus)!
- onni toivo
Onks se... kirjoitti:
oikeesti komediasarja??? Mä luulin sitä täydeks faktaks (ihan ku se Fakta homma, mikä tuli kakkoselta joskus)!
Oho. Typotin. Kyllä se on ihan täyttä faktaa. Se on dokumentti TKK:n jatko-opiskelijoista.
- Schmälykkyys
onni toivo kirjoitti:
Komediasarja siinä missä muutakin... Ei voita Frendejä tai Simpsoneita. Kyllä sitä kuitenkin katsoo paremman tekemisen puutteessa. Vahvistaa mielestäni yleistä stereotypiaa älyköistä. Toisaalta älykkäät ihmiset ovat aika heterogeeninen ryhmä. En sitten tiedä, miten asia on, kun puhutaan ihmisistä, joilla on miltei tähtitieteellinen ÄO - kuten sarjan hahmoilla.
Näyttelijöistä ainakaan blondityttö ei ole tyhmä, eikä tarkemmin ajatellen edes esitä tyhmää.
Pääporukasta neuroottinen Sheldon on herkullinen hahmo. Askarruttaa, pystyykö tyyppi tekemään ns. mitä vain, vai onko yhden roolin päihittämätön. Tässä rooli sopii kyllä Sheldonin näyttelijälle kuin nyrkki silmään.
Dialogissa on hetkensä.
Sarjan tunnusmusiikki on yksi hirvittävimpiä, mitä on koskaan kuultu, ja kalahtaa genressään hyvin tehdyn sarjan alussa.
- olen sen
Mensan testin mukaan älykäs, mutta en tiedä mitään tuon nimisestä sarjasta. Enkä monesta muustakaan, koska yleisesti ottaen sarjat (jos kyseessä on TV-sarja) eivät minua juurikaan kiinnosta. Olen niiden suhteen erittäin valikoiva.
Arvelen, etten menetä mitään, vaikka en kiinnostuisikaan tuosta sarjasta.- onni toivo
Minäkin olen todella valikoiva TV-sarjojen suhteen: en katsoi kuin Salkkareita, Lostia, Sinkkuelämää, Täydellisiä naisia, BB:tä, Muodin huipulle ja kaikkia mahdollisia idols-tyypin formaatteja.
- tipiliini12
Mikä on sen biisin nimi joka tulee siin alussa???
- afdssssss
Sarja meni täysin pilalle kun sarjan henkilöt rupesi seurustelemaan ja yksi meni naimisiinkin . Sarja oli aluksi täydellinen, ns minun elämä ja kaverit , yritettiin jahdata naisia jne yksi oli äärettömän ujo , toinen sosiaalisesti äääärettömän rajoittunut ja yksi taasen luuli olevansa todellinen naistenmies ja hurmuri ja sitten minä , naisten jättämä ja heihin jatkuvasti pettynyt,,,,,,,,,,,,,vuodatuksen jälkeen >> sarja alkujuurilleen niin katsojat herää taas ,,,,,,,, varsinkin jos on yhtään nörtin vikaa.
- Että näin
Sarjassahan päähenkilöiden pääaineet yliopistossa ovat olleet:
teoreettinen fysiikka (Sheldon),
teknillinen fysiikka (Leonard),
konetekniikka (Howard),
tähtitiede (Raj)...
Ette ehkä tienneet sitä... - Arrakis
No empä ole juuri viitsinyt katsoa, mutta nimestä päätellen sarja perustuu stereotypioihin. Vähän niin kuin Ruma Bettykin, Bettyn rumuus tarkoitti lähinnä hammasrautoja. Joten eiköhän rillit huurussa sarjan älyköt tarkoita suunnilleen sosiaalisesti rajoittunutta rillipäätä, joka tietää kaiken hiukkasfysiikasta, mutta naisrintamalla on vähän hiljaisempaa.
- en katso
Kyseessä on fiktiivinen "Toisenlaiset frendit"; hahmot vain ovat sieltä Gaussin käyrän toiselta laidalta.
- Aika assburger
Ei nyt mikään hyvä, mutta kyllä sitä katselee joskus.
Yleensä yritän etsiä sarjasta virheitä, itsestäänselvyyksiä ja epäloogisuuksia tyyliin "that was good in ANOTHER dimension"
Taidan olla aika assburger. - seogkdgm
Ohjelma on epärealistinen kuin mikä. Toistaa sitä iänikuista paikkansapitämätöntä stereotypiaa että korkean ÄO:n omaavat ihmiset olisivat kiinnostuneita vähä-älyisestä viihteestä kuten supersankarisarjakuvat tai nettipelit, mitä edustaa myös Simpsonien comic book guy. Oikeassa maailmassa noista on kiinnostuneita lähinnä älylliset tavikset, ja älykkäät keskittyvät tieteeseen ja taiteeseen.
- Anonyymi
Sarjan realismi on siinä, etteivät kaikki ole upeita, kauniita, komeita, pitkiä, harteikkaita ja sosiaalisesti taitavia kuten frendeissä tai sinkkuelämässä.
- Anonyymi
Itse asiassa, sarja ei toista tätä stereotypiaa, jos ollaan tarkkoina. Sarjassa esiintyy sivuhahmoissa ja toisaalta naispääosissa hahmoja, joita ei sitten pätkääkään kiinnosta sarjakuvat, nettipelit tai scifi. Ja miltei kaikki hahmot lukuunottamatta Pennyä ja tämän tuttuja ovat vähintään erittäin älykkäitä.
En voi pitää stereotypiana sitä, että on olemassa tietty miesnörttien joukko, jotka ovat kiinnostuneita juuri edellämainituista jutuista. Tästähän sitä hauskaa revitään. Olisi aika tylsää, jos pääosien nörtit olisivat kiinnostuneita vain yläkulttuurista, taiteista, musiikista yms.
Toisaalta on olemassa ihan todellinen kuilu humanistien ja luonnontieteilijöiden & insinöörien välillä. On selvästi todennäköisempää löytää humanistien joukosta korkeakulttuurin ystäviä kuin insinöörien. Mutta tämä ei sulje tietenkään pois taiteita rakastavaa nörttiä tai scifiä rakastavaa humanistia.
- Anonyymi
Sairaanhoitaja tykkäsi ohjelmasta, mitä se kertoo.
- Anonyymi
sitä että sillä oli apeat verhot 🤣 ja älä anna lääkkeitä
- Anonyymi
Ensimmäiset pätkät olivat aika hyviä älykkäillä sketseillään, mutta liian vaikeita tavalliselle tallaajalle. Joten saadakseen suuremmat katsojamäärät sarjaa muokattiin navan alapuolisiin vitseihin ja älykkäitä mollaavilla sketseillä.
Nykyisiä sarjoja ei edes viitsi katsoa kun ovat suunnattu keskiverto älykkyyden ja sen alittavalle katsojakunnalle mainostulojen toivossa.- Anonyymi
Samaa mieltä asiasta. Menivät popularisoimaan koko sarja tavallisten tallaajien tasolle.
- Anonyymi
Yhdessä friendien kanssa surkein ja lapsellisin "komedia". Rillit huurussa ja frendit sopii nimenomaan tyhmille ihmisille eikä viisaille. Brittikomediat ym sopii sit paremmin viisaille.
- Anonyymi
Hyvät tyypit siihen on saatu.
- Anonyymi
Sarjassa pääosissa on kääpiö, juutalaisia ja ainakin yksi homo.
- Anonyymi
2 kääpiötä siinä näyttelee.
- Anonyymi00027
Sarja on pyörinyt jo viimeiset 10 vuotta loputtomana uusintasilmukkana - milloin tämä "itseään syövä käärme" vihdoin kohtaa loppunsa? Samat vitsit eivät voi naurattaa loputtomiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1582932SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän601890Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava991850Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,3031809Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --221662Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.291359Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue291342Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1181233Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411112RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041052