Sopiiko ruisleipä VHH:n? Jos olisi vaikka täysjyvää?
Ruisleipä
6
3238
Vastaukset
- Kohtaisesti..
Mikäli et ole Fanaatikko, niin ruikkari sopii mainiosti (pari palaa päivässä)Kuvitellaan että kulutukseesi nähden 2000 kaloria päivässä on lievästi laihduttava määrä (koskee vain pullukoita). Siispä syöt vaikkapa 100-200 grammaa hiilareita ja loput päivittäiset kaloirit otat muusta.
- proovo
Tuommoinen yksinkertaistaminen ei käy laatuun ollenkaan.. Tällä palstalla ei mainitakkaan kalooreita koska hiilihyydraatteja vain säännöstellään ne ovat pelkästään pahasta... ja mina olen tuhma tuoton elatti!"!
- ei ole VHH-ruokavalio
JOS syöt 100-200 gr hiilareita päivässä !!
1-2 pientä leipäpalaa voit syödä. Niistä tulee noin 20-40 hiilaria.
Sen lisäksi ET voi syödä riisiä, perunaa tai erilaisia makaroneja.
Vain lihaa ja/tai vähäkalorisia juureksia ja vihanneksia, mutta paljon niitä.
- ei ole VHH
Ihan sama mitä leipää syöt VHH kannalta, yhtä paljon hiilihydraatteja, mutta ruisleipä on terveellistä, valkoinen leipä ei.
- sanoisinpa
että jos ruisleipä olisi terveellistä niin suomalaiset kaiketi olisivat terveenpiä kuin ovat nyt. Vai miten on selitettävissä että muualla ollaan paljon terveenpiä ilman ruista... Viljat kannattaa unohtaa jokapäiväisestä ruokavaliosta.
- juuuuu....
sanoisinpa kirjoitti:
että jos ruisleipä olisi terveellistä niin suomalaiset kaiketi olisivat terveenpiä kuin ovat nyt. Vai miten on selitettävissä että muualla ollaan paljon terveenpiä ilman ruista... Viljat kannattaa unohtaa jokapäiväisestä ruokavaliosta.
Taitaapi olla pienimmästä päästä kahdesta palasta ruisleipää sairastuneita immeisiä. Keliaakikot lukuunottamatta. Kyllä ne on muut pöperöt mitkä ihmisiä kaataa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3253805Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283550Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42240- 1111638
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181548Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241299Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136917Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99870Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta77797- 86741