G: 1-v päivän menu?

galluppia...

Mitäs teillä noin vuoden ikäiset lapset päivittäin syövät?
Meillä ollaan osaksi menty purkkiruoalla, menuna aamu- ja iltapuurot, päivällä yhteinen ateria, jos on lapselle sopivaa, muuten purkkisoseita sormiruokaa (hedelmää, kanaa yms.).

Lapsella kohta ikää vuoden verran, ja haluaisin tietää, mitä teillä syödään,kun tuntuu, että omat keitokset aina vain samoja ja samalla kaavalla mennään koko ajan. Lapsella lisäksi tosi herkkä oksenusrefleksi, ja lämmin ruoka tai puuro jos on yhtään kokkareista, tulee kaikki ylös. Tämäkin tietysti hieman rajoittaa ateriavalikoimaamme. Mietin vain, syödäänkö meillä tarpeeski monipuolisesti ja haluaisin kokonaan pikkuhiljaa siirtyä "oikeaan" ruokaan...

-Montako ateriaa päivässä?
-Montako lämmintä ateriaa?
-Mitä välipalaksi?
-Mitä aamulla ja illalla?
-Jos useampi lämmin ateria päivässä, onko samaa ruokaa kaikilla kerroilla?
-esimerkki päivän menusta

Kiitos vastauksista! :)

6

1968

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pukkaa....

      silloin kun herää, vetää vellipullosta kolme desiä moniviljavelliä joka on terästetty marjojen sirpaleilla.

      n klo 12 vetää kolmedesisen vihannes-peruna-lihasose annoksensa

      n, klo 15 näppi ruokaa, ihan mitä vaan, vaihtelee rajusti. Usein lihapitoista kuitenkin.

      n klo 18 taas kolmedesisen vihannes-peruna-lihasose annoksensa

      klo 21 Vellipullo vajenee kolmella desillä nukkumaan käydessä.

      • samaa ruokaa moneen

        kertaan. Vaihtelen kyllä ihan joka aterialle ettei kyllästyisi läpensä.


      • Tirsku

        Jännä ettei puuroa ollenkaan. Eipähän siitä toki kaikki tykkää. Minä itse jätin vellit mahdollisimman nopeasti pois eli 5kk iässä, kun puuroja sai rueta antamaan jäi vellit niin vähälle, että iltaisin annettiin puuron jälkeen yömaidon korvikkeeksi velli. Maitoihin (joita pitäisi siis muistaakseeni se 6dl saada päivässä) ne käsittääkseni lasketaankin.
        Eikö tuota päivän "naposteluruokaa" kannattaisi korvata esim.hedelmäsoseilla tai jogurtilla vaikka napostelun jälkiruuaksi niin tulisi sitäkin ruokaympyrän osaa edustettuna?


    • Tirsku

      On syönyt noin 11kk iästä asti samaa ruokaa muun perheen kanssa. Purkkiruuat eivät enää kelvanneet :)
      Meillä syödään (ja on aina syöty) näin:

      8-9 Aamupuuro (kaurapuuroa,voita,jogurttia)

      11-12 Päiväruoka

      15-16 Joko välipala (hedelmiä,jogurttia,leipää tms)
      tai toinen päiväruoka,yleensä päiväruoka (Jos aikasemmalta ruualta on jäänyt tähteitä,ruoka on samaa.)

      17-17.30 Välipala, tai päiväruoka.

      20.00 Iltapuuro (voita,jogurttia,kaura tai riisipuuroa)

      Lapset juovat maitoa,mehua tai vettä. Jos ruuan syö reippaasti saa jälkiruuaksi jogurttia,banaanin tms. Yleensä aamupalan jälkeen syödään vielä toinen satsi, sillä lapset vaativat leipää jälkiruuaksi.

      Ei kannata ottaa kamalasti stressiä tuon ikäisen syömisistä. Samaa vaan mitä muutkin syövät. Ainakin minun lapseni ovat kieltäytyneet erikkoruuista ja halunneet samaa kuin muutkin juuri tuossa vuoden iässä. Jospa teilläkin kävisi niin :)

      • isoäiti vaan

        Säännöllinen ruokarytmi ja perheen kanssa yhteiset ruuat. Ehkä ymmärsin väärin, mutta laitatko aina puuron sekaan voita? Jos näin, mietin vaan, että voisiko sen välillä korvata vaikka marjoilla. Totta kai lapsi rasvaakin tarvitsee, mutta sitä varmaan tulee jo ihan normaalien ateroidenkin kautta. Tämä siis ihan kohteliaasti, ei missään tapauksessa moitiskellen. Tykkään itse syödä puuroni pienen oivariini-nokareen kanssa ja voin kuvitella, että se maistuu myös pienelle.


      • Tirsku
        isoäiti vaan kirjoitti:

        Säännöllinen ruokarytmi ja perheen kanssa yhteiset ruuat. Ehkä ymmärsin väärin, mutta laitatko aina puuron sekaan voita? Jos näin, mietin vaan, että voisiko sen välillä korvata vaikka marjoilla. Totta kai lapsi rasvaakin tarvitsee, mutta sitä varmaan tulee jo ihan normaalien ateroidenkin kautta. Tämä siis ihan kohteliaasti, ei missään tapauksessa moitiskellen. Tykkään itse syödä puuroni pienen oivariini-nokareen kanssa ja voin kuvitella, että se maistuu myös pienelle.

        Kyllä laitan joka kerta. Nuorempi tytöistäni on ollut hoikka syntymästään lähtien, joten lisään vähän energiaa puuron sekaan. Eihän sitä isommaltakaan voi kieltää, vaikkei hänellä tässä mielessä sitä tarvetta olekaan :)Nokareen kokoeroa ei onneksi ole huomannut kukaan. Ei sillä että esikoinen lihava olisi, ihan 0-käyrän tyttö, mutta eihän se liiallinen energian (ja rasvan) saanti ole meille aikuisillekaan hyväksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2396
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1413
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      640
      986
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      952
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      96
      859
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      676
    Aihe