Monenko askeleen vauhti

4 vai 5

Olen aktiivisemmin keilannut nyt n. 3kk, alussa 4 askeleen vauhti oli hyvä ja rytmi sattui, heittelin jotain 110-130 sarjoja aika tasaiseen. Nyt, kun olen saanut palloon kierrettä, niin 4 askeleen vauhdissa saattaa monta heittoa peräkkäin pudota radan oikeaan reunaan, melkein suoraan ränniin. Olen liian aikaisin viivalla jolloin heitto ei voi lähteä oikein.

Pitäisikö kokeilla vielä vaihtoa viiden askeleen vauhtiin? Aiemmin en viiden askeleen vauhdilla saanut palloa läheskään oikeaan aikaan liikkeelle mutta olisiko jatkoa ajatellen rytmi helpompi löytää viidellä askeleella?

3

4694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaato...

      Pysy vaan neljässä. Itse työnnän pallon eteen ensimmäisellä ja heiluri lähtee toisella askeleella.
      Et sinä liian aikaisin viivalla oo, pallo on vaan myöhässä. Se ensimmäisen askeleen aikana tapahtuva asia vaikuttaa paljon rytmiin. Jos joutuu palloa "kiskomaan" viivalla, niin ennen ensimmäistä askelta voi jo liikuttaa palloa ja etsiä ratkaisua sieltä.
      Keilaamisessa on monta pientä asiaa, joista oikea heitto muodostuu. Sitkeällä harjoittelulla saat varmaan rytminkin kohdilleen, sillä se tulee ajan kanssa.

    • oli kai
    • Bowler

      Hienoa, että olet innostunut keilailusta.

      On hyvin tapauskohtaista, mikä askel määrä on itselle paras. Suosittelen kuitenkin tuota viiden askeleen vauhtia, koska näin ollen saat rytmin pysymään paremmin kasassa. Rytmityksen takia juuri nuo lisäaskeleet on otettu käyttöön.

      Vastaisuudessa suosittelisin, että kysyisit keilailuun liittyviä kysymyksiä oheisen linkin kautta. Saat vastauksen nopeammin, sekä huomattavasti asiantuntevammin, kuin suomi24:n keskustelupalstalta.

      http://www.keilailu.fi/keskustelu.php

      Onnea ja menestystä keilailun saralla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      102
      8147
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      7421
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5587
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      78
      5572
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      114
      4775
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2548
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      57
      2439
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      7
      1401
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1394
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      46
      1240
    Aihe