Staattinen lataus

mitä jos?

http://www.youtube.com/watch?v=Py5mkrrcLPU

Jos salama iskee lentokoneen radioantenniin, niin eikö kuulokkeista ja rautatuolista muodostu sähkötuoli?

Taikka miten jatkuvasti toimivat antennit yleensä suojataan? Tuleeko antennin päähän jokin maadoituspallukka?

5

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaapeloitsija

      lentokoneiden antennit ovat osia rungosta. Mitään erillisiä lanka- tms. viritelmiä ei käytetä. Esimesrkiksi DC10:ssä oli sivuvakaajan tyvessä kohta, johon radion antennikaapeli oli liitetty, ja koko sivuvakaaja toimi antennina.
      Radiokorkeusmittarin antennit ovat metallilaattoja rungon alapinnalla, ja nekin ovat salaman kannalta suoraan runkoon yhdistettyjä.
      Idea on siinä, että salaman energia osuu alle 1 MHz taajuksille, kun taas lentokoneiden radiolaitteet toimivat 100 MHz:n yläpuolella. Sellainen esine, joka on salaman kannalta maadoitettu, toimii antennina VHF:llä.

      • kaapeloitsija

        keskiaalloilla toimivia radiomajakoita, mutta niitä kuunnellaan ferriittiantennilla, johon salama ei pääse iskemään.


    • Sakari4

      Voisiko staattista sähköä hyödyntää esim. lataamalla sillä akkuja?

      • ¨poj¨p

        Ei voi.


    • Voisiko näitä staattisia idiootteja hyödyntää jotenkin kaikkien hyväksi?
      Vai pitääkö näistä kärsiä jonkin suuremman hyvän takia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5096
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3626
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      33
      3006
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2985
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      10
      2906
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2353
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1838
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1780
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1721
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      135
      1669
    Aihe