eikö keiju 40% (vaalean sininen)ole vegaaninen??
siis tarkistan
vaan että
7902
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ainakin jokin aika sitten ei vielä ollut, vaan siinä oleva d3-vitamiini on peräisin lampaan villasta. Tummansininen on ainoa vegaaninen, siis tämä: http://www.keiju.fi/modules/system/stdreq.aspx?P=1968&VID=default&SID=148464147280208&A=open:keiju3:tuotteet:12:527&S=1&C=40351
ostamassani 40% keijussa.
Nykyään on myös vaaleansininen Keiju vegaanista. Eläinperäinen D3-vitamiini on siis vaihdettu D2:een.
http://www.erimenu.fi/tuote/Ravintoraisio Oy/Keiju Kevyt laktoositon margariini 40%/
että onko ostamani vegaaninen rasva nyt pilalla, koska äiti laittoi joulukalan jääkaappiini. Voiko kalasta tarttua jotain pelottavia molekyylejä rasvaani?
Terveisin hermostunut
no, anteeksi. Minä taisin vähän innostua. Minua kun ottavat vegaanit niin päähän, koska itse periaatteessa haluaisin olla vegaani mutta en pysty. Siksi olen ottanut tavakseni tulla vegaanipalstalle kiusaamaan ja häiritsemään. Myönnän, että se on tyhmää ja lapsellista käytöstä. Yritän parantaa tapani. Anteeksi!
varma että herne jonka vedit nenääsi oli luonnollisesti tuotettu? :)
Ei veganismin kannalta ole merkitystä, onko herne luonnollisesti tuotettu vai ei. No, sillä tavalla on, että eläimen lannalla ja teurasjätteillä tuotettu herne tietysti on epäeettinen eikä täysin vegaaninen, mutta synteettisillä tai kasvi- ja kivikunnasta eristetyillä kemikaaleilla lannoitettu on parempi. Mutta kiinalainen nahkaherne on kaikista pahin, joten vältä sinäkin sen vetämistä nenään. Se kun on kuuleman mukaan tehty kissan nahasta.