Mä juoksen läpi talven, mutta hiihdän myös.Itse asiassa hiihdän talvella enenpi kuin juoksen.Mutt pidän juoksu tuntuman yllä n. 2 kert viikossa juoksemalla 1h-1,5h.Aion osallistua tänäkin talvena yhteen pitkään hiihtoon, se on yleensä ollut Finlandia.Niitä on takana n.15:sta. Maratoneja oon juossut 25kpl, viime kesänä viimeksi HCM:n.Miten sinulla , sovitatko sinä hiihtoa ja juoksua?
juoksu/hiihto
mä vaan...
8761
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sovittelen olosuhteiden ja käytettävissä olevan ajan mukaan. Hiihtoa 3-4 krt/vko ja juoksulenkkejä 4-5. Juoksu ollut pääosassa kyllä talvellakin, mutta molempiin kestävyyslajeihin olen jäänyt koukkuun. Hiihdän sekä pertsaa että vapaata, otan peruskestävyyden kannalta mutta teen vähän myös vetoharjoittelua hiihtäen, fiilisten mukaan. Tosi hyvää treeniä on tuo hiihto muuten yläkropalle! Muutenkin kerrassaan monipuolinen ja ihana laji, kunhan vain ei lumiset talvet katoais Suomesta... Kilpaillut olen aikoinani molemmissa (juoksu maastohiihto), mutta nykyisin olen vain kuntoilija, onneksi.
Monipuolisuus kunniaan! Talvella pelkkää hiihtoa ja juoksua vain huonojen kelien aikaan. Kesällä sitten pyöräilyä juoksun kaveriksi.
Sama juttu talvella hiihto/juoksu ja kesällä pyöräily/juoksu. Muutama vuosi sitten kun täällä etelässä oli kohtuullinen talvi niin talvella en juossut lainkaan. Siitä huolimatta Tukholman maraton oman ennätyksen tuntumaan. Juoksua tuli alle noin kuusi viikkoa. Toki suksilla oltiin sitten enemmän kuin lääkäri määrää. Tietysti siinä on riski ettei juoksu alakaan pitkän tauon jälkeen kulkemaan.
Ketkä suomalaiset olympiamitalistit ovat juosseet 5000 m allle 14 minuutin ?
Viren, Vasala, Maaninka ja Kirvesniemi
et voitti kerran Lassen Hölkän Myrskylässä ja siel oli kovia juoksijoita silloin.
ei muka ole?
työntäjää.Ihan kiva, eikö?