Olisin kiinnostunut ostamaan ihan hyväkuntoisen edullisen maantiepyörän. Alkuvaiheessa käyttötarkoitus on sisällä vastuksen avulla treenaaminen, joten ihan huippuvehje ei ole hakusessa. Kohtuu hinta ja kohtuu kunto!
O: Maantiekilpurirunko
aloitteleva
6622
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jotta ihmiset vosivat myydä pyörän siulle, tarvitaan enemmän tietoa! Sinun on kerrotava vähintään halutun rungon korkeus, mutta mielellään myös pituus.
Ne saa suuntaa-antavasti selville laskureilla. Fillarilehden keskustelupalstalla on linkkejä useampiin laskureihin:
http://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?t=22962
Vain Anttila ja B-kauppa myyvät yhden koon pyöriä, jotka ovat sopivinaan kaikille :D
Kiitos tarkennuksista. Kokematon ja hätänen postaaja ;). Pipo on mulla 178 cm korkealla ja munat roikkuu 85 cm:ssä. Laskuri sano 50-55 runkokorkeuden väliin. Paino on luullakseni normaali, eli 78kg. Kamalan aktiiviseen kilpurikäytöön tämä ei tule, vaan lähinnä ekaksi pyöräksi, joka kertoo pidemmässä juoksussa todellisen tarpeen.
Hymiöt kirjuutellaan yleensä toisinpäin eli vaikka näin: :O
Etsi asuinpaikkakunnaltasi, tai sen läheisyydestä pari-kolme pyöräliikettä, jotka myyvät maantiepyöriä.
Käy kaikissa kysymässä, minkälaisia ja -hintaisia vaihtoehtoja heillä on tarjolla. Samalla voit vertailla ehdotettujen pyörien ohella myös ko. liikkeiden eroja palvelussa ja tulevassa huolto- ja varaosapalvelujen tasossa.
Pääsääntoisesti kannattaa lähteä siitä, ettei ekan pyörän tarvitse olla mikään huippulaadukas-, huippukevyt eikä huippukallis, jotta se vastaa tarkoitustaan.
Pääsääntöisesti maantiepyörä pitäisi myös olla italialainen! (vältä halpoja kiinalaisia kopioita) Myös muualla valmistetaan maantiepyöriä, mutta valitsemalla tällä alueella italialaisen tuotteen, ei ainakaan pety kovin pahasti.
Kun olet sitten päätynyt tiettyyn merkkiin ja sitä myyvään liikkeeseen, voit aloittaa mitoitus ja tinkimistoiminnan. Uskon, että ko. toimenpiteiden jälkeen sinulle löytyy sopivankokoinen ja -hintainen pyörä!
harkitse vaihteettoman maantiepyörän ostamista niin ei tarvi säädellä vaihteita eikä huoltaa. ostin itse specializedin langster singlespeedin jossa on flipflop napa eli kääntämällä takavanteen saa kiinteän välityksen; muodikkaan fixin siis. ostin tampereelta offshoresta www.offshore.fi
Laita sinne ostoilmoitus 56cm maantiepyörälle. Unohda joku sinkula, sillä ei oikeasti tee mitään, tai jos haluat herkkyyttä jalkoihin talviajon jälkeen siihen se kyllä käy.