Fermat`n lauseen todistus

mistä saa

Moro! Brittiläinen matemaatikko ratkaisi pitkään matemaatikkoja vaivanneen fermat`n kuuluisan ongelman, joka itse väitti ratkaisseensa ongelman mutta ei itse viitsinyt sitä seikkaperäisesti todistaa.
Haluaisin uteliasuuttani tietää, mistä tämän todistuksen voisi saada. Se lienee yli 100 sivuinen todistus.
Olen vain yksinkertainen insinööri, mutta kiinnostaa vain nämä matemaattiset jutut.

9

1847

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • mat. opiskelija

        Muistelisin, että Wilesin todistukseen jäi alun perin joku virhe, joka korjattiin paperissa http://www.math.harvard.edu/~rtaylor/hecke.pdf . En ole varma, kun en ole lukenut tarpeeksi matematiikkaa ymmärtääkseni todistuksen yksityiskohtaisesti.


      • ystavatar
        mat. opiskelija kirjoitti:

        Muistelisin, että Wilesin todistukseen jäi alun perin joku virhe, joka korjattiin paperissa http://www.math.harvard.edu/~rtaylor/hecke.pdf . En ole varma, kun en ole lukenut tarpeeksi matematiikkaa ymmärtääkseni todistuksen yksityiskohtaisesti.

        Mahtaakohan Suomessa olla vieläkään henkilöä, joka hallitsisi todistuksen yksityiskohtaisesti?


      • mat. opiskelija
        ystavatar kirjoitti:

        Mahtaakohan Suomessa olla vieläkään henkilöä, joka hallitsisi todistuksen yksityiskohtaisesti?

        Eräältä matemaatikolta kuulin, että joku hänen kaverinsa aikoi väiteltyään perehtyä Wilesin todistukseen. Tiedä sitten rupesiko hommiin. Wilesin todistukseen kuuluu muun muassa paljon algebrallista geometriaa ja Suomessa on käsittääkseni vain muutama henkilö joka on sitä alaa lukenut.


    • asia

      Huomionarvoista tässä yhteydessä on edelleen, että Fermatin suuresta lauseesta on rakentunut useita merkittäviä lukuteoreettisia kulmakiviä. Fermatin suuren lauseen perusteella muun muassa yhtälö a^n b^n = c^n ei sisällä ratkaisua, jos n on suurempi kuin n. Toinen huomionarvoinen seikka on se, että muun muassa ydinfyysikko Stephen Hawking huomasi, ettei Fermatin suuri lause päde kovinkaan hyvin suurissa intuitiokuvioissa. Myös Albert Einstein oivalsi Fermatin suuren lauseen merkityksen, ja kiteytti sen omiksi Einsteinin Alkuluvuiksi. Joskin Einstein konstruktio ensin Einsteinin Liukuluvut, mutta ei ollut järinkään tyytyväinen lukuihinsa, jolloin hän jatkokehkä merkittävimpään ehitti visiotaan, ja päätyi ehkä lukuteorian merkittävämpään johtopäätökseen: alkukuluku n on aina pienempi kuin vähintään n plus n plus 2, jossa ja vain jossa lukuparit n ja n plus 2 ovat Einsteinin Alkulukuja.

    • lukuteoreetikko

      Luepa Helsingin Sanomista 11.2.1998 artikkeli: Miten Fermatin ongelma ratkesi. Sen on kirjoittanut Tauno Metsänkylä. On myös kirja Amir D. Aczel: Fermat'n teoreema, suom. Risto Varteva, 166 s.

    • Ohman

      Mene esim. sivustolle Amazon / UK ja etsi kirjoista hakusanoilla "Fermat's Last Theorem".

      Sieltä löytyy esim. Alf van der Poorten : Notes on Fermat's Last Theorem. Pääset lukemaan "Introduction" - lukua jossa jo vähän historiaa,

      Löytyy myös Takeshi Sato: Fermat's Last Theorem Basic Tools ja Fermat's Last Theorem The proof joitka yhdessä käynevät kokonaan läpi tuon todistuksen.

      Sato saattaisi olla parempi lukea kuin Wilesin alkuperäinen varsinkin kun se alkuperäinen ei vielä sisältänyt ihan sitovaa todistusta vaan sitä vähän lisäiltiin myöhemmin. van der Poorten saattaa olla kevyempää luettavaa mutta liekö sitten yhtä perusteellinen kuin Sato?

      Ohman

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7073
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      111
      6188
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe