Fermat`n lauseen todistus

mistä saa

Moro! Brittiläinen matemaatikko ratkaisi pitkään matemaatikkoja vaivanneen fermat`n kuuluisan ongelman, joka itse väitti ratkaisseensa ongelman mutta ei itse viitsinyt sitä seikkaperäisesti todistaa.
Haluaisin uteliasuuttani tietää, mistä tämän todistuksen voisi saada. Se lienee yli 100 sivuinen todistus.
Olen vain yksinkertainen insinööri, mutta kiinnostaa vain nämä matemaattiset jutut.

9

1764

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • mat. opiskelija

        Muistelisin, että Wilesin todistukseen jäi alun perin joku virhe, joka korjattiin paperissa http://www.math.harvard.edu/~rtaylor/hecke.pdf . En ole varma, kun en ole lukenut tarpeeksi matematiikkaa ymmärtääkseni todistuksen yksityiskohtaisesti.


      • ystavatar
        mat. opiskelija kirjoitti:

        Muistelisin, että Wilesin todistukseen jäi alun perin joku virhe, joka korjattiin paperissa http://www.math.harvard.edu/~rtaylor/hecke.pdf . En ole varma, kun en ole lukenut tarpeeksi matematiikkaa ymmärtääkseni todistuksen yksityiskohtaisesti.

        Mahtaakohan Suomessa olla vieläkään henkilöä, joka hallitsisi todistuksen yksityiskohtaisesti?


      • mat. opiskelija
        ystavatar kirjoitti:

        Mahtaakohan Suomessa olla vieläkään henkilöä, joka hallitsisi todistuksen yksityiskohtaisesti?

        Eräältä matemaatikolta kuulin, että joku hänen kaverinsa aikoi väiteltyään perehtyä Wilesin todistukseen. Tiedä sitten rupesiko hommiin. Wilesin todistukseen kuuluu muun muassa paljon algebrallista geometriaa ja Suomessa on käsittääkseni vain muutama henkilö joka on sitä alaa lukenut.


    • asia

      Huomionarvoista tässä yhteydessä on edelleen, että Fermatin suuresta lauseesta on rakentunut useita merkittäviä lukuteoreettisia kulmakiviä. Fermatin suuren lauseen perusteella muun muassa yhtälö a^n b^n = c^n ei sisällä ratkaisua, jos n on suurempi kuin n. Toinen huomionarvoinen seikka on se, että muun muassa ydinfyysikko Stephen Hawking huomasi, ettei Fermatin suuri lause päde kovinkaan hyvin suurissa intuitiokuvioissa. Myös Albert Einstein oivalsi Fermatin suuren lauseen merkityksen, ja kiteytti sen omiksi Einsteinin Alkuluvuiksi. Joskin Einstein konstruktio ensin Einsteinin Liukuluvut, mutta ei ollut järinkään tyytyväinen lukuihinsa, jolloin hän jatkokehkä merkittävimpään ehitti visiotaan, ja päätyi ehkä lukuteorian merkittävämpään johtopäätökseen: alkukuluku n on aina pienempi kuin vähintään n plus n plus 2, jossa ja vain jossa lukuparit n ja n plus 2 ovat Einsteinin Alkulukuja.

    • lukuteoreetikko

      Luepa Helsingin Sanomista 11.2.1998 artikkeli: Miten Fermatin ongelma ratkesi. Sen on kirjoittanut Tauno Metsänkylä. On myös kirja Amir D. Aczel: Fermat'n teoreema, suom. Risto Varteva, 166 s.

    • Ohman

      Mene esim. sivustolle Amazon / UK ja etsi kirjoista hakusanoilla "Fermat's Last Theorem".

      Sieltä löytyy esim. Alf van der Poorten : Notes on Fermat's Last Theorem. Pääset lukemaan "Introduction" - lukua jossa jo vähän historiaa,

      Löytyy myös Takeshi Sato: Fermat's Last Theorem Basic Tools ja Fermat's Last Theorem The proof joitka yhdessä käynevät kokonaan läpi tuon todistuksen.

      Sato saattaisi olla parempi lukea kuin Wilesin alkuperäinen varsinkin kun se alkuperäinen ei vielä sisältänyt ihan sitovaa todistusta vaan sitä vähän lisäiltiin myöhemmin. van der Poorten saattaa olla kevyempää luettavaa mutta liekö sitten yhtä perusteellinen kuin Sato?

      Ohman

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      170
      3349
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2151
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      49
      2068
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1971
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1471
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1241
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      385
      1075
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      114
      1003
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      46
      879
    Aihe