kuntoilua, laihdutusta ja nopea syke

Hei

Pistän nyt tänne kyssärin, kun en enää tälle illalle ole lääkäriin soittamassa. Huomenna tosin varmaan soitan.

Mietityttää, mikä mua mahtaa vaivata, kun sykkeet ovat olleet mitä sattuu parin viimeisen viikon aikana. Viikko sitten normaaleita kotiaskareita tehdessäni oli outo olo ja hain sykemittarin, joka ei ensin mitannut tulosta ja antoi sitten lukemaksi 205. Tänään kävin kahdessa peräkkäisessä jumpassa. Olo oli ihan ok. Tosin treeni tuntui melko raskaalta, mutta tunsin hyvin siitä selviäväni. Olin ällistynyt, kun sykemittarin mukaan maksimisykkeeni olisi ollut 230 ja keskivertosyke kahden tunnin aikana 142. Nyt pari tuntia jo aloillaan istuttuani syke on vieläkin yli 100.

Taustani: Olen laihduttanut vähähiilarisella ruokavaliolla yhdistettynä reductil-nimiseen laihdutuslääkkeeseen kolmisenkymmentä kiloa 9 kuukauden aikana ja aloittanut elokuussa kuntoilun. Käyn erilaisissa jumpissa noin 5-6 kertaa viikossa. Kuntoni on mielestäni ja sykemittarinkin mukaan hyvä. Olen nyt normaalipainoinen nainen.

Joulukuun aikana aloin huomata muutoksia itsessäni. Paino alkoi jumittamisen jälkeen laskea taas rivakasti ja ruokahalukin katosi.

Nyt parin viimeisen viikon aikana urheilutreenit ovat edelleen maistuneet, mutta tuntuneet jotenkin raskaammilta ja olen helpommin piipussa kuin aiemmin. Lihakset tuntuvat pitkään maitohappoisilta. Pelkään jo, että minulle tulee jokin vakava sydänongelma.

Tuo reductil voi nostaa sykettä, mutta miksi se alkaisi nostaa sitä nyt, kun yli puoli vuotta olen syönyt sitä ilman sivuoireita.

Plääh. Alkaa jo vähän pelottaa.    
3537
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

sulla on selvät rytmihäiriön oireet, sykemittari ei siksi näytä järkeviä lukuja, se vaatii suht tasaisen sykkeen ennekuin alkaa näyttää jotakin, ilmeisesti sulla tulee vielä lisälyöntejä... lääkkeillä laihduttaminen ei taida olla kovin terveellistä, joten lääkäriin ja äkkiä!

Äänestä
  • että lääkäriin kannattaa mennä ehdottomasti, mutta noiden laihdutuslääkkeiden käyttö on kyllä turvallista. Lääkäri nekin on määrännyt, ilman reseptiä ja vaikeaa ylipainoa niitä ei edes saa. En siis alkaisi "tuomitsemaan" niiden käyttämisestä. Jos lääkäri katsoo Reductilin tms. laihdutuslääkkeen aiheelliseksi, niitä on tarpeellista käyttää.

    Äänestä

Kävithän lääkärissä? Selvisikö mitään?

Itse olisin kyllä tuossa tilanteessa yksinkertaisesti ensiapuun mennyt, on kellon aika mitä hyvänsä. Ei ole leikkimistä tällaisilla asioilla, voi olla vaikka piilevä sydänlihastulehdus tai rytmihäiriö.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sirpukka kirjoitti:

Hei

Pistän nyt tänne kyssärin, kun en enää tälle illalle ole lääkäriin soittamassa. Huomenna tosin varmaan soitan.

Mietityttää, mikä mua mahtaa vaivata, kun sykkeet ovat olleet mitä sattuu parin viimeisen viikon aikana. Viikko sitten normaaleita kotiaskareita tehdessäni oli outo olo ja hain sykemittarin, joka ei ensin mitannut tulosta ja antoi sitten lukemaksi 205. Tänään kävin kahdessa peräkkäisessä jumpassa. Olo oli ihan ok. Tosin treeni tuntui melko raskaalta, mutta tunsin hyvin siitä selviäväni. Olin ällistynyt, kun sykemittarin mukaan maksimisykkeeni olisi ollut 230 ja keskivertosyke kahden tunnin aikana 142. Nyt pari tuntia jo aloillaan istuttuani syke on vieläkin yli 100.

Taustani: Olen laihduttanut vähähiilarisella ruokavaliolla yhdistettynä reductil-nimiseen laihdutuslääkkeeseen kolmisenkymmentä kiloa 9 kuukauden aikana ja aloittanut elokuussa kuntoilun. Käyn erilaisissa jumpissa noin 5-6 kertaa viikossa. Kuntoni on mielestäni ja sykemittarinkin mukaan hyvä. Olen nyt normaalipainoinen nainen.

Joulukuun aikana aloin huomata muutoksia itsessäni. Paino alkoi jumittamisen jälkeen laskea taas rivakasti ja ruokahalukin katosi.

Nyt parin viimeisen viikon aikana urheilutreenit ovat edelleen maistuneet, mutta tuntuneet jotenkin raskaammilta ja olen helpommin piipussa kuin aiemmin. Lihakset tuntuvat pitkään maitohappoisilta. Pelkään jo, että minulle tulee jokin vakava sydänongelma.

Tuo reductil voi nostaa sykettä, mutta miksi se alkaisi nostaa sitä nyt, kun yli puoli vuotta olen syönyt sitä ilman sivuoireita.

Plääh. Alkaa jo vähän pelottaa.    

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu