Terve,
Olen huonolla säällä toisinaan juossut lenkkiä kuntosalin juoksumatolla. Kuinka kovaa vauhtia yleensä pidätte matolla? Olen juossut noin keskimäärin 10.2km /h.
Juoksumatolla tuon vauhdin ylläpitäminen tuntuu huomattavasti rankemmalta, mitä maastossa/ maantiellä.
Olenkin miettinyt, onko tuo matolla juokseminen verrannollista maantiejuoksuun, vai huijaako maton nopeusnäyttö?
Olen huonolla säällä toisinaan juossut lenkkiä kuntosalin juoksumatolla. Kuinka kovaa vauhtia yleensä pidätte matolla? Olen juossut noin keskimäärin 10.2km /h.
Juoksumatolla tuon vauhdin ylläpitäminen tuntuu huomattavasti rankemmalta, mitä maastossa/ maantiellä.
Olenkin miettinyt, onko tuo matolla juokseminen verrannollista maantiejuoksuun, vai huijaako maton nopeusnäyttö?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ulkona tulee oikeita ylä- ja alamäkiä ilmanvastus, tuuli jne.
samaa mieltä kuin aloittaja; matolla juoksu on ihan älyttömästi raskaamman tuntusta. lieneekö sitte syynä se, että on superpuuduttavaa, kun ei ole niitä ylä-/alamäkiä ja maisemat ei vaihdu kuin tv:ssä...juoksen mieluummin vaikka myrskysäällä kuin sisällä paikoillani. en ikinä ole tuntenut oloani niin tyhmäksi kuin juostessani matolla tv:tä katsellen, tuulettimen katveessa.
Nämä jutut vahvistaa käsitystäni matosta. Eli samaa kuin kuntopyörän polkeminen. Ei käsitä, miten yks viis minuuttia voi kulua hitaasti. Ja noita viisiä minuutteja pitää olla monta peräkkäin, että tulee edes hiki. Autotallien seinien tuijotus..., radion kamala ohjelma...
Toki joitain kelejä on vuodessa, että matollakin viihtyisi, mutta...
Juoksiessa kuuntelen musiikkia, askellan musiikin tahdissa ja juoksu tuntuu lähes tanssilta. Kilometri toisensa jälkeen taittuu musiikin mukana eikä haluaisi ollenkaan lopettaa matolla juoksua. En tuijota kelloa enkä matkamittaria, ne on sivu seikkoja. Parasta on se oma olotila juostessa. Ulkona on tietysti aina parempi juosta, mutta vesisateella ja kovalla pakkasella matto parempi kuin ei mitään!
tarkottanutkaa. Itse juoksen mieluummin ulkona kuin matolla juuri tuosta syystä, että aika kuluu nopeemmin, paljon raikasta ilmaa, helpompi hengittää jne.
Mutta tämän olen lukenut juoksu-lehdestä, että todistetusti, jos haluaa juosta samanlaisen lenkin matolla kuin ulkona, täytyy laittaa jonkun verran nopeempi vauhti päälle. Eli ulkona juoksu kuluttaa enemmän kaloreita, eli on raskaampaa. Henkisesti tietysti toinen asia.. ulkona helpompaa siinä mielessä!
Olen samaa mieltä siitä, että matolla juoksu on raskaampaa. Itselläkin vauhti on aina selkeästi hitaampi matolla kuin ulkona. Ehkä syynä on parempi hapensaanti ulkoilmassa. Juoksen aina kuulokkeet päässä ja keskityn musiikkiin enemmän kuin ympäristöön, joten vaihtuvat maisematkaan ei välttämättä selitä eroa. Epäilin ensin, että ero ei ole todellista mutta nyt olen juossut Polarin footpodin kera sekä matolla ja ulkona ja pakko vaan myöntää että matolla vauhti on hitaampi.
Matolla voit asettaa haluamasi nopeuden ja sitten on sitä juostava pysyäkseen matolla, ulkona vauhti lipsuu helposti aiottua hitaammaksi varsinkin jos vielä kuuntelee musiikkia. Ruuhka-aikojen ulkopuolella saleissa on parempi ilma juoksemiseen.
on huomattavasti helpompaa, koska siinä alusta liikkuu ja juoksu rullaa ns. itsestään. Ei oikeastaan tarvitse kuin vähän jalkoja nostella.
Kuinka voit tehdä tuollaisen päätelmän?
Merkitystä on vain sillä, mikä on juoksualustan ja jalan liikkeen nopeuserolla. Ihan sama kumpi liikkuu!
Ero matolla juoksemisesta normaalijuoksemiseen on hyvin pieni. Asettamalla juoksumatolla nousun vain 0,5 astetta ylämäkeen vastaa normaalia tasaisella juoksemista..