Jumankekka sorvaa kuusikanttisen

hyvin tahdistettu

14

952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taitaa olla variaattori veto, vai miten tehtänee tuo portaattomasti muuttuvat nopeudet, mitä lähenpänä ollaan työkaluilla akselin keskipistettä. Joten pitää ihmetellä että tuo tahdistus pysyy kohdillaan.
      On aika paljon tuolla laitteella hintaa, on noita pyöriviä työkaluja useilla akseleilla.

      • elektroniikalla

        Keskusyksikkö hallitsee kakkien akseleiden liikeratoja hiuksia halkovalla tarkkuudella. Kaikki on kontrollissa: asemat, nopeudet ja kiihtyvyydet. Näin ollen eri akseleita voidaan ajaa synkronissa: minimiedellytys erilaisille kierteille yms.


      • Ei tosiaan!!!

        Jollakin variaattorisysteemillä saa /-1m tarkkuuden. Jokaista liikettä ohjaa servomoottori(AC), jotka parhaimmillaan pyörivät yli 10000 r/min ja joiden nopeussäätö on lineaarinen välillä 0...max. Kaikki akselit ovat synkronissa keskenään, joista yhden ollessa pääakseli.


    • Lastuvirta

      Joo eipä kyllä meinaa uskoa silmiään.Mutta mikähän oli materiaali?

      • Olisiko tässä materiaalina messinki.
        Aika kaukaa kuvaavat, kun on suojat auki ja ilman jäähdytysnesteitä. Etenkin kun ajaa pienen reijän, on tahmautuminen lähellä, hyvä juoksuista lastua näyttää olevan.

        On kyllä ilo katsella kun kone tekee niin tarkkaa työtä ja kiihtyvyys kulmissa on huippua.
        Tuo mutterin ajo oli kyllä eka kerta tuolla tavalla nähtynä.


    • Skömypelle

      Poikkesin täällä tsiikaamassa mitä hemmot näpräilee ja yllätyin ihmettelyjänne.

      Ei kuusikulmaisessa kappaleessa ole mitään erikoista sillä vastaavia muotoja on sorvattu jo satoja vuosia sitten.

      Adolf Ehnroot sanoi joskus että ihminen joka ei ymmärrä historiaa ei ymmärrä nykyisyyttä ja ikävä kyllä se pätee monesti myös tieteessä sekä tekniikassa.

      Kyseinen sorvaus on simppeliä servotekniikkaa jossa vaikeutena on tarkuudet. Mikäli halutaan muttereita 0,00001 mm tarkuuteen niin silloin voitte alkaa ihmettelemään että ompas vekotin.

      n 400 vuotta sitten puusepät käyttivät ruusukuvioiden sorvaamisessa hauskaa tekniikkaa jossa ohjauspyörä kulki kumimetallirullan päällä ja he sorvasivat toden totta nelikulmaisesta soikeaan kappaleeseen. Puhdasta geometriaa thäts it.

      • Tämä on eri periaatteella. Tarkkaa hommaa vaati jokatapauksessa, ja sorvin ja jyrsimen raja on hävinnyt, siellä toisissa videoissa sorvaillaan kolmihaaraisia mitä lie ja sorvinpakka on vain kiinnityselimenä, niin ja sorvina.


      • terä..
        airfoil kirjoitti:

        Tämä on eri periaatteella. Tarkkaa hommaa vaati jokatapauksessa, ja sorvin ja jyrsimen raja on hävinnyt, siellä toisissa videoissa sorvaillaan kolmihaaraisia mitä lie ja sorvinpakka on vain kiinnityselimenä, niin ja sorvina.

        X-liike, ja C-liike, niitten yhteistyöllä nämä jyrsintäkuviot tehdään. C-liike on tuon pakan pyörimisliike, eli eräänlainen pyöröpöytä.
        Nämä ovat aika haastavia ohjelmoitavia, eivätkä ilman CAM-ohjelmaa ja visuaalisesti korkeatasoista simulointiohjelmaa ainakaan minulta onnistu. Konemyyjät näitä koneita mielellään messuilla esittelevät, ja joku näitä sitten ostaakin, vaikkei ikinä osaa käyttääkään...


      • Skömypelle
        airfoil kirjoitti:

        Tämä on eri periaatteella. Tarkkaa hommaa vaati jokatapauksessa, ja sorvin ja jyrsimen raja on hävinnyt, siellä toisissa videoissa sorvaillaan kolmihaaraisia mitä lie ja sorvinpakka on vain kiinnityselimenä, niin ja sorvina.

        Ennen oli kumimetallirullat nykyisin Cad cam mutta kopiointia edelleen. Ennen mekaanisesti nykyisin sähköisesti.

        Ei ole kauaakaan kun reikänauhat olivat arkea nyt ongelmana on vanhentuvat diskettiasemat joissa olisi työsarkaa jollekkin kehittää disketti johon voi tökätä usb tikun kiinni. Siinä olisi pieni tulorako sillä kentällä paljon laitteita joissa edelleen diskettiasema.

        Sorvien xyzacyb akseleista en tiedä enkä välitäkkään mutta geometrian kyllä hallitsen :D


    • Mitä ihmeellistä nyt tuossa on? Tavallinen vastakarallinen ja pyörivillä työkaluilla varustettu NC-sorvi. Sellaisia on ollut yli 20 vuotta. Olisi sentään ollut lisänä edes y- ja B-akselit.

      • on turha

        koska on C-akseli. Se ja x-akseli korvaa y:n.
        Taitaa kohta nuo pyörivät terätkin olla robotin kouran päässä, jolloin päästään tuikkimaan vähän joka suunnasta, joten B:kin on kohta historiaa.


      • on turha kirjoitti:

        koska on C-akseli. Se ja x-akseli korvaa y:n.
        Taitaa kohta nuo pyörivät terätkin olla robotin kouran päässä, jolloin päästään tuikkimaan vähän joka suunnasta, joten B:kin on kohta historiaa.

        Harvassa sorvissa C-akselin inkrementti riittävän pieni, että hyvälaatuista suoraa viivaa saadaan aikaan ainakaan suurelle säteelle.

        Robottien tarkkuus ja jäykkyys eivät koskaan riitä tarkkuustyöstöön. Tietysti riippuu, mitä kukanenkin kutsuu robotiksi.


      • Skömypelle
        Jäärä kirjoitti:

        Harvassa sorvissa C-akselin inkrementti riittävän pieni, että hyvälaatuista suoraa viivaa saadaan aikaan ainakaan suurelle säteelle.

        Robottien tarkkuus ja jäykkyys eivät koskaan riitä tarkkuustyöstöön. Tietysti riippuu, mitä kukanenkin kutsuu robotiksi.

        Tarkuus on siitä erikoinen käsite että mikäs se on se riittävä tarkkuus. Aina kun pilkkua siirretään niin rahaa palaa.


    • niin tuon V8-blokin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe