tartteis jättää leivistä hiiva pois mutt milläs sen vois korvata, eikä mielellää sais olla edes maitotuotteita, piimää yms.Kiitos vinkeistä jo etukäteen.Moni tulee tyytyväiseks jos löytyis hyviä reseptejä.
hiivaton
8
5844
Vastaukset
- monityydyttävä
joten etsi itse.
- asiallisia
vastauksia.Jos sinun on vaikeata vastata asiallisesti olisit jättänyt vastaamatta kokonaan.Olen yrittänyt etsiä itse mut löysin yhden...
- kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Kaupasta läytyy paljon hiivattomia ruisleipiä, mutta voi sen itsekin värkätä, tarvinnet leipäjuurta. Ohessa muuama resepti vaaleille leiville (ne on helppoja) sekä juureen tehty ruisleipä.
Hiivaton leipä
1 pussi Mielihyvä -perunamuusihiutaleita
n. 4 dl vettä
1-2 tl suolaa
2 munaa
2 rkl öljyä vehnäjauhoja
Sekoita kaikki ainekset. Vettä sen verran että se imeytyy hiutaleisiin ja vehnäjauhoja sen verran että taikina pysyy kasassa (kokkareet eivät leviä pellillä)
Nakkaa taikinamassaa ruokalusikallisittain leivinpaperin päälle
Sirottele vehnäjauhoja kokkareiden päälle ja taputtele ne pieniksi rieskoiksi. Haarukalla rikiä päälle.
Uuniin (225-250ºC) 5-10 min.
-----------
Ohrarieska (4 kpl)
2 kkp ohrajauhoja
2 kkp ruisjauhoja
1,5 - 2 kkp kylmää vettä
ripaus suolaa
tai
4 kkp ohrajauhoja
1,5 - 2 kkp kylmää vettä
ripaus suolaa
Paista 10 minuuttia 300 asteessa. Taikina ei sitkoudu kuten vehnätaikina, mutta kauliminen on helppoa vaikka taikinan ei antaisikaan levätä. Rieskan nostattaa vesihöyry, joten paistamisen tulee tapahtua mahdollisimman kylmälle taikinalle mahdollisimman kuumassa uunissa tai pannulla.
--------------------
Teeleipä 1 (2 leipää)
4½ dl vehnäjauhoja
2 tl leivinjauhetta
½ tl suolaa
50 g margariinia tai voita
2 dl maitoa
Sekoita kuivat aineet ja lisää pehmeä rasva. Alusta rasva jauhoseoksen joukkoon ja lisää lopuksi maito. Taputtele taikinasta 4 leipää ja jaa ne palasiksi taikinapyörällä. Pistele leivät ja paista niitä 225 asteessa n. 10 minuuttia.
Teeleipä 2 (2 leipää)
2 dl graham- tai sämpyläjauhoja
2 dl vehnäjauhoja
2 tl leivinjauhetta
(1 tl sokeria)
1/2 tl suolaa
2 dl maitoa
2-3 rkl öljyä
Sekoita kuivat aineet kulhossa. Lisää maito ja öljy. Sekoita nopeasti haarukkavatkaimella tasaiseksi, älä vaivaa. Muotoile taikinasta pellille leivinpaperin päälle kaksi pyöreää, 1 cm:n paksuista leipää. Leikkaa leivän pinta taikinapyörällä tai veitsellä neljään lohkoon. Paista 225 asteen lämmössä noin 15 minuuttia.
Kaurateeleivät (3 leipää)
2 1/2 dl kaurahiutaleita
2 1/2 dl vehnäjauhoja
3 tl leivinjauhetta
(1 rkl sokeria)
2 tl suolaa
1/2 rkl kuminoita
2 rkl voita
2 dl maitoa
Sekoita aineista taikina ja muotoile siitä leivinpaperinpäälle kolme pyöreätä, matalaa leipää. Ristikoi leipä neljään lohkoon ja ripottele leipien päälle kumioita. Paista 225 asteessa kullanruskeiksi. Tarjoa lämpiminä.
-------------------
Naan-leipä
500 g vehnäjauhoja
1 tl leivinjauhetta
½ tl soodaa
1 tl suolaa
1 kpl kananmuna
1 rkl voita tai gheetä (kirkastettua voita)
1,25 dl jogurttia
2,5 dl maitoa
Siivilöi kulhoon vehnäjauhot, leivinjauhe, sooda ja suola. Lisää vatkattu muna, sulatettu voi ja jogurtti sekä vähitellen maito, kunnes muodostuu pehmeä taikina. Peitä kulho kostealla liinalla ja anna vetäytyä lämpimässä noin 2 tuntia.
Kuumenna uuni 200 asteeseen. Vaivaa taikinaa hyvin jauhoitetulla alustalla 2-3 minuuttia. Jaa taikina 8 osaan ja kauli osat noin 15 sentin pituisiksi soikioiksi. Sivele soikiot vedellä ja pane ne kostea puoli alaspäin voidellulle uunipannulle. Voitele sulatetulla voilla ja paista 8-10 minuuttia kunnes naan-leivät ovat kullanruskeita.
Hiivaton leipä
1 pussi perunamuusihiutaleita
n. 4 dl vettä
1-2 tl suolaa
2 munaa
2 rkl öljyä vehnäjauhoja
Sekoita kaikki ainekset. Lisää vettä sen verran, että se imeytyy hiutaleisiin. Sekoita taikinaan vehnäjauhoja niin, että taikina pysyy kasassa. Nostele taikinasta ruokalusikalla leivinpaperin päälle nokareita. Sirottele vehnäjauhoja leipästen päälle ja taputtele ne pieniksi rieskoiksi. Pistele rieskat haarukalla. Paista 225 asteisessa uunissa n. 8 minuuttia.
Pannuleipä
3 litraa venhäjauhoa
5 rkl leivinjauhetta
2 tl suolaa
1 tl soodaa
½ litraa kirnupiimää
n. 2,5 dl öljyä
Sekoita jauhot, leivinjauhe, suola ja sooda keskenään isossa kulhossa. Tee kuoppa keskelle, johon kaadat kirnupiimän ja öljyn.
Sekoita haarukalla kuiva-aine hitaasti mukaan. Kun koko taikina on kostea, nosta se leivinpöydälle ja vaivaa se sileäksi ja joustavaksi.
Leivo taikina palloksi ja taputtele 1,5 - 2 sentin paksuiseksi levyksi. Leikkaa halkaisijaltaan noin viisisenttisellä pyöreällä muotilla leipiä.
Aseta leivät voidellulle pellille, sudi öljyä päälle ja paista 200-asteisessa uunissa noin 30 minuuttia.
--------------------
ruisleipä ja JUURENKIN ohje:
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/1919/Ruisleipä
-------------
Juureen tehty ruisleipä:
Ainekset
Juuri:
5 dl
vettä
4-5 dl
ruisjauhoja
Leipä:
n. 750 g
hapatettua juurta
2,5 dl
vettä
1 rkl
suolaa
20 g
hiivaa
7,5 dl
ruisjauhoja
1,5 dl
hiivaleipäjauhoja
Juuri:
Kiehauta vesi ja jäähdytä n. 30 asteiseksi. Sekoita siihen jauhot. Laita kulho huoneenlämpöiseen vedottomaan paikkaan (sauna sopii hyvin) 1-2 vuorokaudeksi liinalla peitettynä.
Leipä:
Liota hiiva kädenlämpöiseen veteen ja yhdistä neste juureen. Lisää suola ja jauhot kokoajan taikinaa vaivaten. Taikina saa jäädä hieman tarttuvaksi. Ripottele taikinan pinnalla jauhoja ja anna sen levätä 40 minuuttia liinan alla. Leivo ruislimpuiksi ja paista 200 asteessa noin yksi tunti.. Kun rystysellä kopauttaa valmiin limpun pohjaa, kuuluu kumea kopsahdus.
--------------------------- hiivaton
leipäohjeista.Huomenna varmasti kokeilen.Voihan maidon korvata vaikka vedellä ja perunamuusihiutaleet jauheella vai voiko???
- kkkkkkkkkkkk
hiivaton kirjoitti:
leipäohjeista.Huomenna varmasti kokeilen.Voihan maidon korvata vaikka vedellä ja perunamuusihiutaleet jauheella vai voiko???
veden voi korvata maidolla, piimällä, kaljalla (pilsneri)kurrilla ja melkein millä vaan nesteelle - mielikuvituksen mukaan vaikka mehulla.
perunahiutaleiden korvaaminen ei ainaskaan onnistu PERUNAJAUHOLLA, mutta muusijauheilla saattaa onnistua. Itse en muusijauhetta ole koskaan käyttänyt - en siis sen ominaisuuksia tunne.
Kokeillahan kantsuu - leivän leipominen ei ole kallista.
- leivinjauhe
Leivinjauhetta voi myös leipätaikinassa käyttää. Nesteenä käytän useimmiten vettä, ei se maitoa tms. vaadi, maunkaan puolesta. Veteen leivottu leipä on maultaan myös tuoreempaa parin päivän päästä. Leipään saa makua mukavasti esim. ruisleseillä ja vehnärouheella. Kun osan valkoisista vehnäjauhoista korvaa hiivaleipäjauhoilla, tulee mausta täyteläisempi. Voinmakuinen rypsiöljy antaa oman säväyksensä.
http://www.mildola.fi/FIN/product/retail/
En kyllä ymmärrä tuota hiivattomuushakuisuutta, kun taikinan kohoessa hiiva palaa pois ja paistettaessa kuolee. Leipomassani leivässä ei maistu hiiva. Käytän kuivahiivaa (Lidl), 7 g:n pussi puolen litran taikinaan. Aiemmin käytin tuorehiivaa, josta helposti jäi leipään hiivan makua. Kuivahiivan lisäksi saatan leivinjauhetta lisäksi taikinaan hieman laittaa. Se edesauttaa kohoamista vielä enemmän ja kuoresta tulee rapea. Liikaa ei pidä laittaa, kun muuten maistuu leivinjauheelta valmis leipä.- pikkis
No tässä on ainakin yksi ohje johon ei käytetä kaupan hiivaa vaan niin sanottua villihiivaa eli vaalea vehnäjuurta. Ohje ei ole niin vaikea ja työläs kuin miltä se aluksi vaikuttaa, tosin jos tänään aloitat sinulla on tuoretta leipää viikon päästä. Ja voin sanoa rehellisesti enkä pelkästään omalla suullani vaan myös muiden suulla, että tämä leipä pesee mennentullen kaupan leivät - ei lisäaineita ei mitään ihmeellistä, ainoastaan oikea menetelmä tehdä leipää niinkuin sitä on joskus ennen tehty - silloin kuin vielä oli aikaa nostattaa leipiä. Huomio että tarkat määrät ovat erittäin oleellisia leivontaohjeissa. Ja älä anna periksi jos ensimmäisellä kerralla ei onnistu. Ja yksi huomioitava asia on se että kuinka tuoreita sinun jauhosi ovat. Jaouhoissa on suuria eroja sen suhteen kuinka paljon ne tarvitsevat nestettä.
niin siis tuolta löytyy ohje htto://www.pikkis.fi/?reseptit - pikkis
pikkis kirjoitti:
No tässä on ainakin yksi ohje johon ei käytetä kaupan hiivaa vaan niin sanottua villihiivaa eli vaalea vehnäjuurta. Ohje ei ole niin vaikea ja työläs kuin miltä se aluksi vaikuttaa, tosin jos tänään aloitat sinulla on tuoretta leipää viikon päästä. Ja voin sanoa rehellisesti enkä pelkästään omalla suullani vaan myös muiden suulla, että tämä leipä pesee mennentullen kaupan leivät - ei lisäaineita ei mitään ihmeellistä, ainoastaan oikea menetelmä tehdä leipää niinkuin sitä on joskus ennen tehty - silloin kuin vielä oli aikaa nostattaa leipiä. Huomio että tarkat määrät ovat erittäin oleellisia leivontaohjeissa. Ja älä anna periksi jos ensimmäisellä kerralla ei onnistu. Ja yksi huomioitava asia on se että kuinka tuoreita sinun jauhosi ovat. Jaouhoissa on suuria eroja sen suhteen kuinka paljon ne tarvitsevat nestettä.
niin siis tuolta löytyy ohje htto://www.pikkis.fi/?reseptitniin siis http://www.pikkis.fi/?reseptit
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236809Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää391209Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka241013- 75881
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47814Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a59804Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93774Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38761Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14716- 43713