Miksei Linnunrata

enää näy

Olen tuossa jo jonkun aikaa ihmetellyt sitä, että miksei nykyään enää sitä linnunrataa näyt keskellä taivasta edes kirkkaimpina öinä?

13

1200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taitaa johtua

      siitä valosaasteen lisääntymisestä.

      Jotta näkisit Linnunradan, sinun mennä pitää tähtikirkkaana ja kuuttomana pakkasyönä mahdollisimman kauas kaikista ylimääräisistä valonlähteistä, katuvaloista ja muista sellaisista.

      • ja näin

        vielä 10 vuotta sitten. Tuli ihailtua illalla tupakalla ollessa. Nykyään ei enää näy, vaikka valosaaste on lähinnä vähentynyt naapureiden muutettua pois.


      • ...........
        ja näin kirjoitti:

        vielä 10 vuotta sitten. Tuli ihailtua illalla tupakalla ollessa. Nykyään ei enää näy, vaikka valosaaste on lähinnä vähentynyt naapureiden muutettua pois.

        Eiköhän yksi selitys ole sitten se, että ilma ei ole enää niin kirkasta eli puhdasta kuin joskus aikaisemmin. Esimerkiksi lentoliikenne sumentaa taivasta ihan huomattavasti.

        Toinen selitys voi olla se, että olet nyt 10 vuotta vanhempi kuin 10 vuotta sitten. Ihmisen näkökyky ja hämäränäkö eivät yleensä ainakaan parane vanhetessa.


      • ........... kirjoitti:

        Eiköhän yksi selitys ole sitten se, että ilma ei ole enää niin kirkasta eli puhdasta kuin joskus aikaisemmin. Esimerkiksi lentoliikenne sumentaa taivasta ihan huomattavasti.

        Toinen selitys voi olla se, että olet nyt 10 vuotta vanhempi kuin 10 vuotta sitten. Ihmisen näkökyky ja hämäränäkö eivät yleensä ainakaan parane vanhetessa.

        Vai sumentaa lentoliikenne taivasta, vaikka koneiden päästöt ovat jatkuvasti pienentyneet.

        Enemmän kallistuisin tuohin ikäkysymykseen ja toisaalta kyse on myös paljon taivaan läpinäkyvyydestä havaintohetkellä. Se vaihtelee ihan luonnostaankin.

        Mutta siis: Saasteet, valosaaste ja silmän kyky. Siinähän niitä hyviä syitä.


      • pakkasyö

        on paljon huonompi näkyvyyden kannalta kuin pilvetön juuri nollanpuolella oleva yö.

        Mutta yleensä talvinen pilvetön taivas tarkoittaa sitä että maassa on pakkasta haihtumisesta johtuen (ja siten myös ilmakehän väreilyä.)


      • .......
        TimoR68 kirjoitti:

        Vai sumentaa lentoliikenne taivasta, vaikka koneiden päästöt ovat jatkuvasti pienentyneet.

        Enemmän kallistuisin tuohin ikäkysymykseen ja toisaalta kyse on myös paljon taivaan läpinäkyvyydestä havaintohetkellä. Se vaihtelee ihan luonnostaankin.

        Mutta siis: Saasteet, valosaaste ja silmän kyky. Siinähän niitä hyviä syitä.

        Vaikka päästöt pienentyneet,onhan koneet kerenneet kuitenkin saastuttaa aika paljon.


      • ....... kirjoitti:

        Vaikka päästöt pienentyneet,onhan koneet kerenneet kuitenkin saastuttaa aika paljon.

        (Tärkeintä: Silmän on totuttava pimeään ainakin 15 minuuttia. Ei suoraan tv:n äärestä..)

        WTC 11.9.2001 iskun jälkeisinä päivinä USAn ilmatila selkeni ja se näkyi lämpötilan muutoksina, nousuna, kun lentoliikenteen synnyttämiä cirruksia jäi syntymäti ja enemmän auringonvaloa pääsi maan pinnalle.

        Pääsyy ollee kuitenkin just nyt valosaaste ja lumipeite. Digikamerallani olen voinut mitata sitä jopa syvällä maaseudulla, valitettavasti. Uusin näkemäni valosaastekartta osoittaa, että valosaasteetonta on enää vain jäisellä Itämerellä ja Lapissa pari länttiä.

        Pakkasella taas jääkidesade voi olla jatkuvaa ja sumentaa tähtitaivaan ja myös harsopilveä on ollut monesti, sitä ei paljon tarvi kun sumentaa..


    • lisää taivaan valoisuutta

      Yritäpä uudelleen syksyllä kun maa on vielä musta ja lumeton. Valkoinen lumipeite maassa saattaa tehdä sen ratkaisevan eron.

    • mökillä

      Kyllä ainakin viime syksynä mökillä selkeänä ja kuuttomana yönä näkyi oma linnuunrata sevästi. Tarkkasilmäisimmät voivat erottaa myös naapurilinnunrata-Andromedan ilman kiikareita.
      Oma näkö on senverran huonontunut että Andromedaa ei sattunut silmiin.
      Ihmisen ikääntyessä myös silmien kyky erottaa himmeitä kohteita heikkenee.

      • m31 vaikea

        Täytyy olla kotkannäkö jos paljain silmin Andromedan näkee...no ehkä jos tietää missä se on tarkalleen voi jonkun sumumaisen häivähdyksen nähdä.


      • enemmän tai vähemmän
        m31 vaikea kirjoitti:

        Täytyy olla kotkannäkö jos paljain silmin Andromedan näkee...no ehkä jos tietää missä se on tarkalleen voi jonkun sumumaisen häivähdyksen nähdä.

        Ei siihen mitään varsinaista kotkan näköä tarvita. Kohtalaisen pimeältä taivaalta Andromedan galaksi kyllä löytyy keskimääräisellä näkökyvyllä. Luonnollisesti se näkyy vain sumumaisena täplänä, joka helposti jää havaitsematta ellei katselija tiedä mitä etsii. Pikkukaupungissakin sen voi havaita paljain silmin, kunhan etsii sopivan paikan.


    • tähtien tarkkailija

      Tosiaan kyllä se eroittui, kun jonkun aikaa etsin asiakseni kuuttomana yönä selkeällä säällä.
      Paremmin se näkyi vuuosia sitten.
      Luulisin, että syynä on atomivoiman aiheuttama valosaaste. Tutkin tuo aiheen mukaan valokuvauksen vuosikirjoja 1990 -2000 ajalta ja huomasin hunnuttumisen lisääntymisen valokuvissa tuolla välin. Eli jonkilainen valohämy tms, joka aiheuttaa valokuviin valkean kelmun kaltaisen vaikutelman. 2000 vuosituhannen alkuvuotena ilstuin keskellä päivää nojatuolissa ja näin ilman täynnä valojuovia, ehkä 10 cm läpimitaltaan, joka hetken pääsät vaipui. Ja seuraavan päivän lehdessä oli uutinen. jossa kertoivat atomivoimalan sulkemisesta havaintopäivän jonkun kansihalkeaman takia. Eli silmä voi eroittaa tuollaisen muutostilan aikana tuollaisten valohämyn aiheuttajan. Ja olen niitä tiiraillut pimeässä huoneessa kirkkaan poikittaisvalon valaisemina nuita valosaasteen aiheuttajia, ja siellähän niitä näkyi noin 100 kpl sekunnissa yhdessä kuutiosenttimetrissä.
      Sittenmin nuitten luonne näytti muuttuvan pistemäisiksi valopuuroksi, kun säteilyjen määrä kasvanut ja vedynmuodotus nopeutunut hiukkasten törmätessä lyhyemmillä matkoilla toisiinsa.
      Eli tuollainen valosaaste peittää näkyvistä linnunradan näkyvyyttä.
      Kaikki tuo johtuu atomivoimaloiden säteilyistä suurelta osin eli vuotavat luontoon ja aiheuttavat tuollaista valosaastetta. Siis aivan havaittu tapahtuma tuo.

    • Hyvin täällä

      Keskellä suomea. Näin myös tuon andromedaksen galaksin helposti paljain silmin. Linnunrataa ei näkynyt pihalla mutta metässä näkyi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1084
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      606
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      605
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      67
      557
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      94
      542
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      512
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      486
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe