Ajattelin näin uuden vuoden kunniaksi aloittaa niin sanotun 13.päivän tiukan dietin. Ongelmana on kuitenkin kasvissyöntini, sillä en löydä mistään ohjeita kyseiseen diettiin kasvisvaihtoehdolla.
Onko joku kuullut tästä dietistä/testannut sitä kasvisvaihtoehtoisena? Mitä laitoit lihan tilalle?
Onko joku kuullut tästä dietistä/testannut sitä kasvisvaihtoehtoisena? Mitä laitoit lihan tilalle?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meinaatko töihin mennä???
Älä viitsi tollasella hömpällä kehoasi kuluttaa. ;) Parempi syödä hyvin pienellä kalorivajeella.
Oikeastaan en edes tiedä minkälainen dieetti on kyseessä. Lihan tilalle sopisi hyvin tofu ja muut soijavalmisteet, koska niissä ei ole paljoa hiilareita kuten muissa proteiinipitoisissa palkokasveissa.
tai kalaa, laihtuu noin viisi kiloa. Jos jatkaa samaa linjaa toiset kaksi viikkoa, lisäten lihan/kalan kylkeen salaattia, kurkkua, kukka- tai parsakaalia yms. vhh-kasviksia, laihtuu (siis kuukaudessa) noin
7, jopa 8:kin kiloa, liikunnan lisääminen pudottaa vaikuttaa myös asiaan.
Vihanneksilla laihtuu kilon-puolitoista kahdessa viikossa, jos valitsee oikeat vihannekset.
Kasvislaihdutusvaihtoehto on mitä parhain, laihtuminen on vain vähän hitaampaa.
Kahden viikon dieetit ovat sinänsä ihan turhaa puuhaa, sen jälkeen kun siirryt takaisin vanhaan ruokavalioosi, kilot tulevat viikossa takaisin.
Jos haluaa pysyvästi laihtua, on tehtävä pitkäntähtäimen muutos ruokavalioon.
..että pääsen laihduttamisen kanssa alkuun. Eli aikomuksena ei todellakaan ole se, että palaisin vanhoihin tapoihin.
Ja kasvissyöjä siis olen jo, mutta epäterveellisesti syövä sellainen.
Tässä 13.päivän dieetissä on tosi tarkat ruuat, mitä tulisi syödä, joten tuskin saan samaa tulosta aikaan, kun pitäisi, koska en aio lihaa syödä. Mutta koska pyrin tietysti mahdollisimman hyvään tulokseen, tahtoisin jäjitellä ohjeita mahdollisimman tarkkaan.
Kysymys onkin: millä korvaan esim. kinkkusiivun tai grillatun lampaankyljyksen niin, että ravintoarvot ovat mahdollisimman lähellä alkuperäistä?