MITÄ MIELTÄ OLET SEURAKUNTASI/MESSUN MUSIIKISTA?

Mietiskelijä1976

Moi. Kerro mitä mieltä olet seurakuntasi musiikkielämästä ja jumalanpalvelusten musiikista. Onko se liian yksipuolista? Onko se riittävää ja laadukasta? Haluaisitko jotain lisää tai pois? Menisitkö kenties messuun useammin, jos siellä olisi itsellesi läheisempää musiikkia? Minkä soittimien säestyksellä haluaisit laulaa kirkossa?

8

887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha nainen

      Juuri yksipuolisuus alkaa jopa tympiä . Laulettais edes vaihteeksi muilla sävelillä liturgia , mutta kun aina samalla nuotilla ,ainakin meillä.
      Sekin vielä menettelisi, että on samaa , mutta kun veisuuseen ei voi enää vanha osallistua, kun säestys menee niin korkealta.
      Tästä asiasta on tälläkin palstalla kirjoiteltu jo vuosia sitten, mutta edelleen veisuu on ainakin meillä useimmiten pientä piipitystä.Urut kyllä pauhaa.
      Kysynkn: miksi pitää ihmisiä kiusata laulattamalla aivan liian korkealta?
      Minä olen omalta kohdaltani ratkaissut asian niin , että veisaan julkeasti oktaavia alempaa, joka useimmiten onnistuukin.

      Seurakuntapiirissä , missä ei säestäjää ole, veisuu sujuu mallikkaasti kun aloittaja on alttolaulaja= osaa tehdä aloituksen "helpolta" korkeudelta.

      Urut voisivat olla välillä kokonaan vaiti.Hillitympää säestystä, vaikka kitaralla tms.

      • toinen luonto..

        Virret ovat tulleet tutuiksi ajan kanssa. Tosin kaipaan vanhoja puhuttelevampia virsiä. Monia hyviä virsiä jäi pois tästä uudesta virsikirjasta.
        nuo virsi-illat olisi hyvä juttu. Voisi olla ympäri vuoden ja samalla opettaa muutamia uusiakin, mitkä ei ole vielä tuttuja. Ja niitä vanhojakin voisi laulattaa. Monissa on kuin rukousta samalla.


    • jääkukkaset

      Seurakuntamme järjesti kauniissa kirkossamme virsilaulutilaisuuden ja kirkko oli täynnä! Oli kivaa laulaa tuttuja virsiä, välillä kanttori säesti uruilla ja välillä pelkästään lauloimme. Toivon todella että iltoja järjestetään lisää, esim pääsiäisen aikaan. Toivoisin, että jumalanpalveluksissa olisi toivomuslaatikko virsistä ja pappi sit valitsis.

      Kirkkoamme käytetään usein konsertteihin ja nytkin on lauantaina konsertti, jossa laulajaa säestää hänen vaimonsa harpulla. (Reijo Ikonen)

      • minäkin haluaisin.

        Veisattais vaikka koko virsikirja läpi .


      • Seurakunnan aktiivi
        minäkin haluaisin. kirjoitti:

        Veisattais vaikka koko virsikirja läpi .

        Kyllä minua kiusaa ja tympii ne ainaiset samat virret. Kun tulen kirkkoon katson läpi kaikki veisattavat virret ja kun näen että taas nuo samat virret tököttävät virsitaululla niin tekisi mieli lähteä saman tien pois.
        Olen huomannut että suurin osa papeista ja kanttoreista vähät välittää seurakuntalaisten tarpeista kunhan vain palkka juoksee ja minuuttiakaan ei saa mennä ylimääräistä työaikaa.
        Toinen asia on se että tärkeää on valita aina aiheeseen sopiva virsi ns. arkisella kirkkovuosijaksolla.
        Myös nuorille tulisi opettaa muitakin virsiä kuin Herra kädelläsi, Kosketa minua henki, Hyvyyden voimaan ihmeelliseen suojaan, tai Tule kanssani Herra Jeesus, tai Päivän vain ja hetki kerrallansa.
        Ei voi kuin vain ihmtellä?


    • ohramuikku

      Nykyään järjestetään metalli- ja popmessuja. ne on iha loistoja. musiikki on metallimessussa, kuten nimikin jo kertoo, raskasta ja kuulostaa aidolta metallimusiikilta. popmesssussa soitetaan kevyemmin, mutta erikoisesti(reggae tyylistä kuulee joskus)

    • 89.......

      joo ykspuoleista on. vois mennä vaihteeks mikin eteen hernekeiton voimin ja.... no heittää biittii... nii juu ja ruotsalaisvitsejä kans 8) OIS JOTAI ILOO MENNÄ KIRKKOON kerranki....

    • lukkarinplanttu

      Tästä voisi päätellä, että kollegoillani (itselläni?) ei ole aivan kaikki kohdallaan. Ei savua kokonaan ilman tulta. Kaino toive: melkein poikkeuksetta arvostamme suoraa palautetta eniten.

      - valitsen jumalanpalveluksen virret kirkkovuoden mukaan, 1-2 voi olla oudompia, loput osatumpia, yksi sellainen jonka kaikki varmasti osaavat.

      - ainakin ensimmäiset virret pykälää alempaa.

      - urut ppp -> FFF, kaikilla mahdollisilla sointiväreillä kirkkovuoden, kirkon akustiikan, urkujen soitinkohtaisten mahdollisuuksien ja seurakunnan määrän/lauluinnon/laulutaidon mukaan.

      - 16' äänikerta sormiollekin mukaan virsisäestykseen isommilla uruilla, eli se matalampi murisija, miesäänten laulaminen helpottuu. Ei toimi kaikilla uruilla, vaan menee puuroksi.

      - joskus säestän pianollakin

      - sisältö ratkaisee!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      294
      2983
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1784
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe