vanhaa ihmistä huijattu

korppua syövä harppu

Voi hyvät hyssykät mikä pizzaksi itseään kutsuva tekele on pakastealtaasta myytävä billys pan pizzan joku mozzarella-pesto systeemi
Äläkää ihmiset, nuoret/ vanhat ikänä langetko moiseen !

Kiireessä tänään ruokatunnilla nappasin sen
mukaan luullen että haa; nopea ja helppo ja pitäsi siirtää nälkää vähän ja jopa kevytkin, näistä linjoista kun on pidettävä jo tällä iällä huolta.
(aniharvoin ostan valmispizzaa, vaan mikälie heikko hetki iskenyt siinä kohalla)

Noh- paketista paljastui mozzarella: 1 viipale
läntättynä keskelle neliötä ja sen molemmin
puolin pikkiriikkisen pestoa. Ja jotain outoa hyhmää ympärillä.

Pettynenä tyrkkäsin sen mikroon; ei ollut aikaa
hakea muuta ja lämmitin ohjeen mukaan 1.5 min.
Se oli vielä umpijäässä. laitoin toiset 1.5 min;
vähän sulahti. No sitten laitoin 2 min; mikrosta
löytyi kuivanut KORPPU, jota joku nimittää vielä
PIZZAKSI. Voi hyvän tähen. No pakkohan se oli vaan nieleskellä tympiintyneenä vaikka aattelin että puren varmaan seuraavaa asiakasta nilkkaan
silkasta pettymyksestä.

Siis kaiken maailman hienoilla paketeilla sitä
ihmistä huijataan, sisältö on sitten ihan muuta
toista.

Sanotaan kaikki yhteen ääneen: tätä voi syöttää
lapset naapurin koirille tai hevosille mutta
ei ole ihmisruuaksi kelpaavaa "pizzaa"

8

7057

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • h.moilanen

      ...kuvittelin sen olevan jotenkin kevyt? ai kun siinä ei ollut muuta täytettä kuin mozzarella ja pesto? Kuule, ei ne täytteet siinä pitsassa lihota, vaan lähinnä pohja (hiilarit) ja juusto (rasva).

      • "kevyt"

        Ihmisillä jokin kumma kuvitelma, että kasvisjutut olisivat jotenkin kevyitä.


      • korppua syövä harppu
        "kevyt" kirjoitti:

        Ihmisillä jokin kumma kuvitelma, että kasvisjutut olisivat jotenkin kevyitä.

        ei tässä nyt mitään ruusuisia unelmia olekkaan
        laihdutuspizzasta, vaan se billy kyllä oli
        todellakin pettymyskorppu.

        Jotenkin sitä mieltää mozzarellan ja peston kevyeksi...mutta ihminen on erehtyväinen.

        ja mainosmiesten uhri.. as well..


      • herra huu
        korppua syövä harppu kirjoitti:

        ei tässä nyt mitään ruusuisia unelmia olekkaan
        laihdutuspizzasta, vaan se billy kyllä oli
        todellakin pettymyskorppu.

        Jotenkin sitä mieltää mozzarellan ja peston kevyeksi...mutta ihminen on erehtyväinen.

        ja mainosmiesten uhri.. as well..

        Itsekkin olen kokeillut ja pettymys oli.. :/


    • Arrgghh

      Ai hevosille syöttää vai... 😠 Ei ne mitään pizzaa saa syyä........ 😠

    • Casga

      Mikrossa kun pakasteita paistaa niin sen pitää yleensä antaa sulaa vähän sitä ennen, muuten tulee korppu. Ihan itseään saa tuossa syyttää. Itse syön aina välillä Billy's originalia, 10-20min. sulatusta ja sitten mikroon kaheks minuutiks. Omasta mielestäni hyvää mut jokaisella on oma makunsa, kyllä se enemmän leivos on kuin kunnon kinkkupitsa.

      • onerilaistapakastetta

        Mikrossa lätystä tulee yleensä löysä varsinkin jos sen kuumentaa ohjeiden mukaan valmistajan pakkauksessa kulma auki revittynä.

        Itse tekemäni pakaste-pitsa taas kuumeni täyteläiseksi juuston sulaessa ja pohjan pysyessä rapeana, mutta käytinkin kuumentamiseen paistinpannua, vähän öljyä pohjalle, mieto lämpö päälle (kolmonen), kansi päälle, annoin muhia noin 15 minsaa, pudotin lämpöä, lisäsin vähän vettä pannulle, kansi päälle, tiputin lämpöä ykköselle ja annoin kuumentua seuraavat 15 minsaa kunnes juusto oli sulaa, oheen hyvä tomaattisalaatti ja eiku ääntä kohden.

        Mutta näin tehden se ei enää ollutkaan "pikaruokaa" vaan tekemiseen oli mennyt muutama tunti vaivaamiseen, kohotuksineen, kypsentämisineen ja kuumentamiseenkin meni puoli tuntia, mutta maku sitten taas olikin yli "pakaste-pitsojen" ja teki ruokailusta herkullisemman - toisaalta myös tiesi mitä saa eli raaka-aineet oli tiedossa toisin useimmista valmis-pitsojen sisällöstä voi tietää.


    • narssu

      Jos olisit edes lukenut ohjeen niin tietäisit että Billy's pitsoja lämmitetään pussissaan, kulma auki leikattuna. Ei jää jäiseksi. Loput sössötyksestäsi oli silkkaa paskaa jolla lähinnä korostit olevasi uusavuton juntti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1410
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1355
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      289
      1245
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1105
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1051
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1028
    7. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1009
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      878
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      17
      833
    Aihe