Joko joku on ehtinyt lukea sen kirjan? Ainakin yhden ystävän lähettämän lehtileikelen mukaan siinä on suorasukaista tekstiä nykypäivän elintarviketeollisuudesta, jopa 15 lisäaineita marinoidussa lihamössössä.
Taidan hakea sen kirjan.
Taidan hakea sen kirjan.
Vastaukset 16
Vanhimmat
http://koti.utanet.fi/~paula/kotikokkeli/micrococcus.htm
En ole natriumglutamaatin ystävä - se pilaa ruuan kuin ruuan, ja kyllä siitä migreeninkin moni saa. Mutta tuo sivusto on kyllä asioiden väärin ymmärtämisen huippu. Esim. sillä, että jotain bakteeria käytetään glutamaatin tuottamisessa, ja sillä, että jokin saman sukuinen bakteeri voi aiheuttaa ihmiselle tulehduksia ei voi TODELLAKAAN päätellä mitään glutaamaatin haitallisuudesta suuntann tai toiseen. Myös päätelmä siitä, että koska toksiini tarkoittaa mm. bakteerin tuottamaa myrkkyä, niin bakteerien tuottama glutaamattin on myrkkyä on sanoisinko pikkuriikkiren "omaperäinen".
Vielä hauskempi - ja harhaanjohtavampi - on aloittajan yksinpuhelu oaman itsensä kanssa.
Ajan myötä siitä muodostuu skitsofrenia.
vastauksia kysymykseensä, jopa itse vastasit.
Tässä lainaus Crudon tekstistä"Yleisin, keinotekoinen maunvahvennin on natriumglutamaatti, mikä onkin sitten aivan toinen asia, koska kyseessä on voimakas suola, minkä liiallinen käyttö on haitallista terveydelle. "
Niin, taisin olla ainoa, joka vastasi- tätä tarkoitan; tuohon aloitukseen kun vastasi kaiku, joka on ennenkin näillä palstoilla kuulunut.
Minua risoo lähinnä se, että näillä pyritään ihmisiä lähinnä vain pelottelemaan näinä muutenkin stressaavina aikoina. Eryisesti nuo paulakokkelin sivut saavat herkemmät vetämään jo itsensä kiikkuun - maailmanlopun ennustajia pahimmasta päästä. Kts. itse - jos uskallatte - kuinka monta uhkaa meitä yliherkkiä mimosia tavoittelee
http://koti.utanet.fi/~paula/kotikokkeli/
Totta kai natriumglutamaatti on haitallista liikaa käytettynä - niin on moni muukin aine. Jos syö liikaa mansikoita saa kuumeen, jos juo liikaa vettä saa vaikka mitä, jos ottaa liikaa aurinkoa palaa iho, liiasta cocacolasta sulavat hampaat jne. Allergiselle eivät sovi allergisoivat aineet edes pieninä pitoisuuksina.
Vastasin tuohon umami-kysymykseen - jota vastausta aiempana siteerattiin. Umamin maun aiheuttaa raaka-aineen tietty suola, jota kutsutaan glutamaatiksi. Tätä suolaa voi välttää olemalla syömättä niitä aineita, joissa glutamaattia on, mutta silloin elämä käy tosi raihnaiseksi ja köyhäksi, mutta siitä vaan...
Arominvahventimia - kuten Aromattia - voi välttää kun ei lisää niitä ruokaan. Tai ei osta niitä ruokia, missä sitä on lisättynä. Käy silloinkin elämä köyhäksi ja vaikeaksi, mutta omapahan on silloinkin ihmisen valinta.
Mutta peloittelua, vainoharhaisuutta ja turhaa syyttelyä en suvaitse - en edes terveyden nimessä.
Aika mielenkiintoiset sivut. Taitaa sivujen kirjoittajalla olla jotain yhteistä kuulujen homokaasusivujen alkuperäisen kirjoittajan kanssa. :-)
"Arominvahventimia - kuten Aromattia - voi välttää kun ei lisää niitä ruokaan. Tai ei osta niitä ruokia, missä sitä on lisättynä. Käy silloinkin elämä köyhäksi ja vaikeaksi, mutta omapahan on silloinkin ihmisen valinta. "'
Viimeisestä lauseesta olen kyllä aikalailla eri mieltä. Ei kai eineksiä kukaan joka ruuasta vähääkään on kiinnostunut kuitenkaan osta? Ja aromivahventeita on helpppo vältttää - ja ruoka on todella paljon parempaa silloin. Sääli vain että Suomen ruokakauppojen valikoima euroopan mittapuussa kisaa aika tasaväkisesti monipuolisuudessaan Albanian kanssa.
ankeaksi ilman natriumglutamaattia. Mutta eihän tuo pidä paikkaansa. Ajatuksesi tuo mieleen lähinnä kuluneen Flooramainoksen, jossa kysyttiin, mitä silloin laitettiin leivän päälle, kun ei ollut Flooraa. Samaan kastiinhan se kuuluu. Kun nyt itse olen pari vuotta sinnitellyt ilman tuota E621 vitamiinia, ei kyllä tulisi mieleen lähteä myöskään millekään aasianmatkalle, ei vaikka matka maksettaisiin. Mitäs sinne tautia hakemaan. Kyllä ihmisellä sen verran pitää olla itsekuria, että pystyy välttelemään aineita, joita ei sovi käyttää. Ja saneleehan sen jo terveyskin.Itse en esim. ole käyttänyt leivän päällä mitään rasvoja kahteenkymmeneen vuoteen enkä lisännyt sokeria kahviin tai puuroon.Aineita kun saa ihan riittävästi piilotettuina jo leipomotuotteistakin.
Olet itse "sinnitellyt" pari vuotta ilman natriumglutamaattia - joka muuten ei ole vitamiini - ja harrastanut "itsekuria".
Tätähän minä tarkoitin: on omassa harkinnassa, mitä ruokaansa pistää ja mitä kaupasta ostaa, mutta samalla se tietysti rajoittaa valinnanmahdollisuuksia ja pakottaa kuluttajan normaalia suurempaan tarkkailuun. Eli tekee elämästä vähän kurinalaisempaa, vaikeampaa ja samalla "köyhempää".
Ei rasvoja leivän päälle, ei sokeria kahviin tai puuroon - eikä "kyllä tulisi mieleen lähteä myöskään millekään aasianmatkalle, ei vaikka matka maksettaisiin", kuten aiheen vierestä kerrot.
Kyllä silloin elämä on vähän ankeampaa - ja pelottavampaa.
vaan tuttua ja turvallista, kun on oppinut kantapään kautta tuntemaan , mistä ruuasta tuota lisäainetta löytyy. Tultiinhan ennenkin toimeen ilman natriumglutamaattia eikä sitä kukaan osannut edes kaivata. Terveempiäkin oltiin eikä esim. kouluikäisillä ollut vatsaoireita kuten nykyään.
hirveästi yleistynyt varttuneemmalla väellä tuon aineen käyttöönoton jälkeen. Asiantuntijat väittävät tuon johtuvan keskivartalolihavuudesta, mutta tuo makusuola taas pöhötyksen on aikaansaanut.
elintarviketeollisuudessa selitetäänkin aineen vedensidontakyvyllä. Siis tuo sama kyky nostaa ihmisruumiinkin nestetasapainoa liikaa ylöspäin.Tässä siis ote Raholan syötävistä sanoista: "Natriumglutamaatin käytöstä
Erikoisen hyvin glutamaatti lisää vihannesten ja lihan makua. Niinpä siitä onkin tullut säilyke- ja makkaratehtailijoiden mielimauste. Toinen syy natriumglutamaatin käyttöön elintarviketeollisuudessa on, että se lisää ruoan vedensidontakykyä ja siten painoa, mikä aina on valmistajalle eduksi. "
miksi kinkustakin erkanee sellainen määrä vettä paistettaessa. Ja verenpaineet olivat pari viikkoa joulun jälkeen pilvissä, kunnes osallistuin tosi rääkkiin, jolloin nuo ylimääräiset litrat poistuvat ruumiista hikoilun kautta ja paineet normalisoituivat.
lihan vedensidontakykyä. Sen voi todeta, jos itse suolaa kinkkunsa. Kun keittää merisuolan vesitilkkaan niin sinne se häviää.
imee suolaveden ja ihminen imee molemmat.
Olen tässä odottanut, että suulas Vetabix n.1 olisi ottanut kanta, mutta sehän onkin valmisruka/lihateollisuuden edusta ja onpi paras olla hilja.
Meidän pöytään ei vuosiin tullut sitä teollisuus- mössö, eikä tule jatkossakaan.