Joku hyvä kebabkastikkeen resepti. On osteltu valmiskastiketta ja kokeiltu kaikenmaailman resepteillä, mutta jokin menee aina pieleen, kun ei maistu siltä mille pitäisi.
Kebab kastike
13
5293
Vastaukset
- pitäisi maistua?
Minulle ainoa oikea kebapkastike on sulattu voi johon on lisätty tomaattipuretta, chiliä ja joskus valkosipulia. Siitä loraus lihan päälle, nam. Siis tämä sopii hyvin lautaselta syötäville kebapeille, mutta ei ole kovin kätevää leivän välissä.
- kunnon tomaattikastikkeelle
kuten eim ravintola Anissa saa..nam..nam... ei sellaista voi mössöä
- siitä tulee
kunnon tomaattikastikkeelle kirjoitti:
kuten eim ravintola Anissa saa..nam..nam... ei sellaista voi mössöä
Tee kuten neuvoin. Tomaattipuretta ja voita chiliä. Maistuu tomaatilta
- korv-göranin
kebabkastikkeita. Niitähän käyttään noi ravintolatkin.
- ruikkii
lastit?
- Häpeä!
ruikkii kirjoitti:
lastit?
Itseäsi!
- tekasen
tämmöisen version, en sitten tiiä onko mitenkään oikea, mutta kuiteskii. Siis pannun tahi kattilan pohjalle ruilaus öljyä, sinne silputtu sipuli valkosipuli, määrät maun mukkaan, kuullotellaan, siitten joukkoon töräytettään, joko tomaatti murskaa tahi oikeita tomaatteja pilputtuna jottain chilisoossia tai silputtua chiliä mustaapippuria suht reilusti (rouhittua), sokeria pieni rippaus, himpun verran jottain oregaanoo tahi pizzamaustetta, tahi muuta mieluista yrttivä, keitellään jotta saostuupi mukavasti, sittempä vaan ajellaan sauvasekottimella tasaseksi, lissäillään suolaa maun mukkaan ja chiliä jos tuntuu liika lirulta, paksuttahan voipi sitten säävellä pikku vesi tilkasella jos tuntuupi liika paksulta. Kannattaappi vielä sitten jonkin aikaa keitellä hiljasella tulella, jotta oikein maut tassaantuu.Että tämmösestä meillä tykätään, mutta makuasioita, makuasioita. Käypi muuten sama soossi ilman chiliä hyvin pizzanpohja kastiksikin oikein hyvin.
- Vanha kokki
Joskus kauan sitten turkissa.
Sulata voita kattilassa, älä ruskista. Lisää sulaan voihin hyvää tomaattipureeta, sekoita. Anna kiehua kotvan hiljaksiin. Lisää mustaapippuria rouheena, suolaa, cayennepippuria ja chilijauhetta. Sekoittele ainekset ja anna hiljaksiin poreilla.
Lisää kastikkeeseen vettä ja sekoitakastike sileäksi.
Tämä kastike tarjotaan aina kuumana. - ei edes
jaksa lukea läpi tuota murrejaaritustasi. Herää nykytodellisuuteen!
- tapauksessa
Vanha kokki kirjoitti:
Joskus kauan sitten turkissa.
Sulata voita kattilassa, älä ruskista. Lisää sulaan voihin hyvää tomaattipureeta, sekoita. Anna kiehua kotvan hiljaksiin. Lisää mustaapippuria rouheena, suolaa, cayennepippuria ja chilijauhetta. Sekoittele ainekset ja anna hiljaksiin poreilla.
Lisää kastikkeeseen vettä ja sekoitakastike sileäksi.
Tämä kastike tarjotaan aina kuumana.luotan TOTAALISESTI vanhan kokin ohjeeseen.
Jos sitten yksilöllisesti haluaa lisämakuja/mausteita, niin lisää tuohon pohjaan. - kababin paistajana
tapauksessa kirjoitti:
luotan TOTAALISESTI vanhan kokin ohjeeseen.
Jos sitten yksilöllisesti haluaa lisämakuja/mausteita, niin lisää tuohon pohjaan.Dönner kebabissa nuorempana.
- ekassa vastauksessa oli
Vanha kokki kirjoitti:
Joskus kauan sitten turkissa.
Sulata voita kattilassa, älä ruskista. Lisää sulaan voihin hyvää tomaattipureeta, sekoita. Anna kiehua kotvan hiljaksiin. Lisää mustaapippuria rouheena, suolaa, cayennepippuria ja chilijauhetta. Sekoittele ainekset ja anna hiljaksiin poreilla.
Lisää kastikkeeseen vettä ja sekoitakastike sileäksi.
Tämä kastike tarjotaan aina kuumana.Ensimmäinen vastaus oli just sama. Jos vaan osaa lukea ja pikkusen kokata, niin siinä se oli:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude16714008Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t10510132Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1019209Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k218439Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy437143Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk486837Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1516226Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1085190Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri244365En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä4071372