The earth's climate has been significantly affected by the planet's magnetic field, according to a Danish study published Monday that could challenge the notion that human emissions are responsible for global warming.
http://green.yahoo.com/news/afp/20090112/sc_afp/denmarkresearchclimategeology_newsmlmmd.html
http://green.yahoo.com/news/afp/20090112/sc_afp/denmarkresearchclimategeology_newsmlmmd.html
Vastaukset 5
Vanhimmat
Maapallon magneettikenttä on vaihdellut kautta historian, kuten myös ilmasto. Ehkä se magneettikenttä on jopa vaikuttanut ilmastoon, tai sitten ei.
Mutta mitä ihmeen tekemistä tuolla asialla on nykyisen ilmaston lämpenemisen kanssa? Ei mitään! Maapallon magneettikenttä ei ole muuttunut viimeisten 50 vuoden aikana juurikaan, mutta ilmasto on lämmennyt reilusti. Joten mikä ihme oli hörhöilysi pointti?
liikukaan tämä magneettinen pohjoisnapa. Vertaappa ihmisen aiheuttaman hiilidioksidin lisään ilmakehän hiilidioksidimäärään ja magneettisen pohjoisnavan liikkeen suhteen maan ympärysmittaan niin pienissä prosentti luvuissa ollaan.
noiden geologien pysyä siellä kivenkalkutteluosastolla. Se puoli kun on hallinnassa.
Vai alkaako olla malmivarat jo maailmassa loppuun kartoitettu?
"Pitäisiköhän noiden geologien pysyä siellä kivenkalkutteluosastolla. Se puoli kun on hallinnassa."
Onpa lapsellinen ja alkeellinen käsitys tieteestä! Monitieteisyys on huipputiedettä.
Petteri Karvinen kirjoitti tällä palstalla (Ilkka 27.3.) ilmastonmuutoksesta tavalla, jota täytyy hieman kommentoida. Karvinen väitti, että ihmisen aiheuttamat päästöt kuten metaani ja hiilidioksidi ovat merkittävimmät ilmastoa lämmittävät tekijät. Väite on tietenkin täyttä pötyä. Vesihöyry on tärkein kasvihuonekaasu ja aurinko tärkein lämmittäjä. Mikä aiheutti keskiajan lämpöjakson jos ei auringon kohonnut aktiivisuus? Karviselle kuten muillekin ilmastofundamentalisteille näyttää olevan kova paikka, kun maapallon ilmasto on jäähtynyt jo useita vuosia huolimatta "kasvihuonekaasujen" lisääntymisestä ilmakehässä. Se, että edelleen ollaan korkealla tasolla johtuu vain siitä, ettei auringon aktiivisuuden hiipumisesta aiheutuva jäähtyminen tapahdu tuossa tuokiossa. Ei työttömyyskään alentunut 90-luvun huipustaan yhdessä vuodessa pohjalukemiin. Runsaan sadan vuoden aikana tapahtunut ilmaston lämpeneminen on vain luonnollista palautumista 1800-luvun ns. pikkujääkaudesta. On järjetöntä yrittää poliittisilla päätöksillä vakioida maapallon lämpötila jollekin tietylle tasolle. Karvinen kehotti myös opiskelemaan "ilmastonmuutosfaktaa" Ilmatieteen laitoksen kotisivuilta. Tässä on vain sellainen ongelma, että Ilmatieteen laitos on julkisen rahoituksen varassa elävä laitos. Näin ollen sillä ei ole kovin suurta intressiä raportoida muuta kuin sellaisista havainnoista, jotka ovat sopusoinnussa virallisen ilmastomuutosuskonnon kanssa. Tämä on suuri ongelma ilmastotutkimuksen riippumattomuuden kannalta niin Suomessa kuin muuallakin. Hallitusten välinen ilmastopaneeli IPCC on tässä suhteessa pohjanoteeraus. IPCC:lle työskentelevät tutkijat ovat toki pätevää ja kunniallista väkeä, mutta IPCC:n poliittisille päättäjille laatimat loppuraportit ovat täyttä propagandaa ja yksipuolista vääristelyä. Niimpä ei olekaan ihme, että monet tutkijat ovat kritisoineet IPCC:tä tutkimustulostensa vääristelystä ja vaatineet nimensä poistamista IPCC:n tutkijaluettoloista jopa oikeustoimilla uhaten. Mutta miten muuten voisi ollakaan. Onhan tätä viimeisintä IPCC:n loppuraporttia ollut kirjoittamassa mm. sellainen mies kuin William Hare ympäristöjärjestö Greenpeasesta. Vähän sama asia, jos Kansanterveyslaitoksella olisi tupakkateollisuuden edustaja laatimassa ohjeita terveellisistä elämäntavoista. Greenpeacen ja muiden ympäristöjärjestöjen kannattaa tietenkin soluttautua joka paikkaan, missä ilmastoasioita käsitellä ja niista raportoidaan. Ympäristöjärjestöjen varainhankinta kun perustuu suurelta osin kansalaiskeräysten tuottoon. Mitä enemmän kansalaiset saadaan pelkäämään merenpinnan nousua metrikaupalla ynnä muita kauheuksia, sitä enemmän lahjoitusrahaa kilisee Greenpeacen ynnä muiden hihhulijärjestöjen kassoihin.