Kaurapuurosta

tiinuska_t

Hei. Minulla on vuoden ja kahden kuukauden ikäinen poika. Hän syö aamulla kaurapuuroa todella ison annoksen ja sit ei mikään maistu moneen tuntiin. Normaalia / epänormaalia? Poika kuiten kasvaa ja kehittyy ihan normaalisti ja neuvolan "kaavojen" mukaan.

Tuntuu vain niin oudolta kun syö paljon puuroa ja sit ei edes jugurtit ja ym välipalat maistu ennen iltapäivää. Vanhempi lapseni ei ole koskaan tykännyt puurosta.

Normaalia ruokaa poika sit kyl syö kun teen koko perheelle ruuan iltapäivästä. Piltit ja ym valmiit ruuat jätimme pois pojalta jo muutama kuukausi sitten.

6

1087

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dezzie

      Työkaverin poika ei 4-vuotiaaksi asti suostunut syömään aamuisin muuta kuin muksu-tetrapuuroja. Ja voi hyvin ja on hengissä. Kai ne lapset itse voivat valita mikä maistuu ja mikä ei niin kauan kuin suht terveellistä syövät. Makeiset ja virvoitusjuomat on vähän eri juttu.

    • Sirkka Perttunen

      Kertomasi pohjalta poikasi on herkkä hiilihydraateille.Noita Piltti ja valmisruokia ei pitäisi lapsille antaa ollenkaan! Mielestäni lapsille ei pitäisi antaa ollenkaan viljatuotteita ja huonoja hiilihydraatteja! Vältyttäisiin myöhemmin lukuisilta terveyshaitoilta1

      • tiinuska_t

        Miten/millä tavalla herkkä? Voisitko selittää? =o) Itselläni on kaurapuuron syönnin jälkeen jo parin tunnin päästä iso nälkä.


      • Kaurapuurofani

        Ihan turhaa nipotusta. Kaurapuuro on terveellistä perusruokaa, jota lapselle voi aivan hyvällä omallatunnolla tarjota. Mikä tekee viljatuotteista huonoja hiilihydraatteja? Ja mikä on hyvä hiilihydraatti? Ja miltä terveyshaitoilta tässä nyt pitäisi välttyä?
        Olen koko lapsuusikäni syönyt päivittäin aamiaiseksi kaurapuuroa, myöhemmin aikuisiällä vaihtanut sen moniviljapuuroon. Ja voin oikein hyvin.

        VHH-hömpötyksen voi jättää ylipainoisille aikuisille, elleivät keksi älykkäämpää tapaa tiputtaa läskejään.

        Aloittajalle, jata samaan tapaan, jos puuro pitää nälkää, mikäs siinä. Minusta kuulostaa erinomaisen fiksulta.


      • ***

        Ettei muka viljatuotteita ollenkaan??? Toi on provo tai muuten päästään vialla!! Viljatuotteet ovat hyvinkin tärkeitä lapsen kasvun ja kehityksen kannalta!


      • voisit
        *** kirjoitti:

        Ettei muka viljatuotteita ollenkaan??? Toi on provo tai muuten päästään vialla!! Viljatuotteet ovat hyvinkin tärkeitä lapsen kasvun ja kehityksen kannalta!

        kokeilla antaa pienemmän annoksen aamulla puuoa ja vaikka jotain kasvista lisukkeeksi. Ehkä eiole vauvojenkaan terveellistä venyttää vatsalaukkua kovin suureksi ettei tule myöhemmin ylipainoongelmia. pieniä annoksia 3-4 tunnin välein pitää virkeänä ja verensokeri pysyy tasaisena koko päivän. ei tule niitä hiilihydraattihuippuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      22
      3914
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      90
      1924
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      90
      1319
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      168
      1291
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      56
      1149
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      55
      1052
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      194
      1030
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      932
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      896
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      143
      859
    Aihe