Kaurapuurosta

tiinuska_t

Hei. Minulla on vuoden ja kahden kuukauden ikäinen poika. Hän syö aamulla kaurapuuroa todella ison annoksen ja sit ei mikään maistu moneen tuntiin. Normaalia / epänormaalia? Poika kuiten kasvaa ja kehittyy ihan normaalisti ja neuvolan "kaavojen" mukaan.

Tuntuu vain niin oudolta kun syö paljon puuroa ja sit ei edes jugurtit ja ym välipalat maistu ennen iltapäivää. Vanhempi lapseni ei ole koskaan tykännyt puurosta.

Normaalia ruokaa poika sit kyl syö kun teen koko perheelle ruuan iltapäivästä. Piltit ja ym valmiit ruuat jätimme pois pojalta jo muutama kuukausi sitten.

6

1100

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dezzie

      Työkaverin poika ei 4-vuotiaaksi asti suostunut syömään aamuisin muuta kuin muksu-tetrapuuroja. Ja voi hyvin ja on hengissä. Kai ne lapset itse voivat valita mikä maistuu ja mikä ei niin kauan kuin suht terveellistä syövät. Makeiset ja virvoitusjuomat on vähän eri juttu.

    • Sirkka Perttunen

      Kertomasi pohjalta poikasi on herkkä hiilihydraateille.Noita Piltti ja valmisruokia ei pitäisi lapsille antaa ollenkaan! Mielestäni lapsille ei pitäisi antaa ollenkaan viljatuotteita ja huonoja hiilihydraatteja! Vältyttäisiin myöhemmin lukuisilta terveyshaitoilta1

      • tiinuska_t

        Miten/millä tavalla herkkä? Voisitko selittää? =o) Itselläni on kaurapuuron syönnin jälkeen jo parin tunnin päästä iso nälkä.


      • Kaurapuurofani

        Ihan turhaa nipotusta. Kaurapuuro on terveellistä perusruokaa, jota lapselle voi aivan hyvällä omallatunnolla tarjota. Mikä tekee viljatuotteista huonoja hiilihydraatteja? Ja mikä on hyvä hiilihydraatti? Ja miltä terveyshaitoilta tässä nyt pitäisi välttyä?
        Olen koko lapsuusikäni syönyt päivittäin aamiaiseksi kaurapuuroa, myöhemmin aikuisiällä vaihtanut sen moniviljapuuroon. Ja voin oikein hyvin.

        VHH-hömpötyksen voi jättää ylipainoisille aikuisille, elleivät keksi älykkäämpää tapaa tiputtaa läskejään.

        Aloittajalle, jata samaan tapaan, jos puuro pitää nälkää, mikäs siinä. Minusta kuulostaa erinomaisen fiksulta.


      • ***

        Ettei muka viljatuotteita ollenkaan??? Toi on provo tai muuten päästään vialla!! Viljatuotteet ovat hyvinkin tärkeitä lapsen kasvun ja kehityksen kannalta!


      • voisit
        *** kirjoitti:

        Ettei muka viljatuotteita ollenkaan??? Toi on provo tai muuten päästään vialla!! Viljatuotteet ovat hyvinkin tärkeitä lapsen kasvun ja kehityksen kannalta!

        kokeilla antaa pienemmän annoksen aamulla puuoa ja vaikka jotain kasvista lisukkeeksi. Ehkä eiole vauvojenkaan terveellistä venyttää vatsalaukkua kovin suureksi ettei tule myöhemmin ylipainoongelmia. pieniä annoksia 3-4 tunnin välein pitää virkeänä ja verensokeri pysyy tasaisena koko päivän. ei tule niitä hiilihydraattihuippuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      92
      5278
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4111
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2219
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2048
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1805
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1454
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1270
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1056
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1000
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      991
    Aihe