Onko kuntapolitiikkamme noin yksitotista touhua, että kaikkien luottamustehtävien johdossa täytyy olla keskustalainen! Missä ovat kuntalaisten äänestämät "haravat" ja ne monet muut edustajat, uudet ja vanhat, jotka halusimme päättämään asioistamme ja katsomaan niitä vähän uudesta "vinkkelistä"? Oikein suututtaa, ettei muutosta haluta tapahtuvaksi koneiston sisällä, vaikka äänestäjät ovat sitä selkeästi vaatineet. Miksi päättäjiksi tuupataan yhä luottamustehtävänsä vaaleissa menettäneitä ihmisiä? Noinko on vaikeaa antaa toisillekin tilaa tai tehdä kompromisseja? Eikö keskustan kuppikuntalais-politiikan aika ole vieläkään ohi!
EI VOI OLLA TOTTA !
toisinajatteleva
323621
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
siksi kepulaiset johdossa, koska keskusta sai yli viisisataa ääntä ja paras pienpuolueista vai vähän yli sata ääntä. kansa on puhunut ja pulinat pois.
Kepu sai alle 50% äänistä, se on fakta.
Mikä Kepua vielä suojeli, on suhteellinen vaalimatematiikka.
Kansa on puhunut ja antanut Kepulaisille epäluottamuslauseen.
Minun mielestä meidän, jotka ajattelemme omilla aivoillamme, pelastuksenamme on Kepulaisten sisäsiittoisuus. Heillä ajatusmaailma siirtyy "isältä pojalle" ja ovat sokaistuneet valtaansa. Heidän ajatusmaailmaan ei kertakaikkiaan mahdu, että katoavaista on maallinen maammona.
Neljän vuoden päästä rymäytetään ja murretaan Kepun enemmistövalta ja toivotamme Perussuomalaisen ajatusmaailman tervetulleeksi mittelöön.
Siinä on se todellinen vaihtoehto, mikäli muutosta halutaan...
hillua vähänaikaa no näemä miten käypi ei ole fiilu neuvomassa ,myymä koko kunta norjaan ja paremin menee
KETÄ NE KEPULAISET ON. EIKÖ SIELLÄ JOHTOTROIKASSA OLE MUUALTA TULLEET KAIKKI.NÄKEEKÖ PAIKALLISTA SUKUNIMEÄ.
Sitä en kyllä tiedä, mistä ovat tulleet.
Sen tiedän, että eivät he tästä maailmasta ole. Moinen tulee väksin mieleen kun heidän tekeleitään näkee ja makselee pois.
Miten niin vähän aikaa yksin valtaa pitänhet jo kymmeniä vuosia
Miten niin muualta tulleet.Olekko pitäny päätä liian kauan avannossa vai mitä et tajua
Puheenjohtajisto taitaa mennä suhteelliseen vaalin,miten käy nähdään....
Kepulainen noin tosissaan ja sinä päätä avantoon tarjoilet. Häpeä tuommoista...
Kannataisiko lukea vaalitulos ennen kun puhuu mitä sylki suuhun tuo
Se on kuule sillä laila, että eniten ääniä saanu puolue se määrää tahin. Luulikko sie tosihaan että se on joku yksittäinen ääniharava: Ei hyvä mies. Siinä haravassahan on vain se yksi pii, joka kyllä kerrää sen minkä kerrää, mutta monela piilä oleva harava vettää luokoa aivan eri käskystä. Kokeileppa itte oikein käytännössä niin heität sieki tyhjää houraamasta.
Vanhanliiton Kepulaisten pelastushuuto kuuluu, kun kannatus hupenee: "äänet ei ratkaise"!
Ei kyllä näytä olevan Kepulaisilla malli muuttunut. Keskustan ääniharava pukattiin sivuun, vanhan liiton ohjeiden mukaisesti.
Kyllä soisi olevan Kepulla se yksikin pii poikki. Loppuu nimittäin kuntalaisilta rahat, kun vedättä luokoon koko kunnan.
Etkö tiiä miksi päättäjiksi tupataa porukka joka ei päässy läpi.No siksi että ovat ennen vaaleja sopineet kuka äänestää ja ketä ja kenestä tulee vaalien jälkeen mikäki.Näin se pelaa temokratia vai mikä se olikaan.Minun suuri unelma olisi joskus nähdä että kepulaiset saisivat alle 50% paikoista ja muut jakaisivat kaikki paikat silloin keskenään ja kepulle jätettäisiin vain äänestys mahdollisuus jolla ei mitään merkitystä päätöksessä.Voi kun tuo päivän saisi nähdä!!!!
Kepulla jo valtakunnallisesti hätä housuissa ja neljän vuoden päästä uudet vaalit. Muumion kosto, että rannalle jäänyt yhteityötaidoton valitaan vielä kuntaa edustamaan.
Kun kattoin vaalitulosta totesin kylläpä meillä on paljon maajusseja 500 ääntä kepulle.Eihän meillä kasva kun kivet ja kunnan velka.Ei ainaskaan kasvaahan meillä kunnallisveroki ja suurten viljelijöiden avustus osuudet.Kyllä kun kattoo nykyistä meininkiä tulee tämä homma määränpäähänsä ja pian eihän tuommoisia avustuksia eu tule kavan jakamaa kun kylvät heinää saat varmuudella rahaa joko sato tai kato korvauksen järjettömyys kyllä tulee loppumaa laman myötä joka on vain hyvä asia!Mahtavaa yrittämistä tuo "maanviljely"ei voi epäonnistua entä esim.rekkakuski jos hommat menee perseelleen niin konkka odottaa tasapuolista eikö totta!
Eihän rekkakuskeilla ole omaa puoluetta siitä se johtuu
vaikka sonkamuotkan ja kilpiksen väliltä päättäjät kuntaan ei itäkyliä ollenkaan
kepulaine taas selittää.aina uutissa .en minä mittään tietä enkä ole mittään ole ollut sopimassa,enkä tekemässä.kukkaan ei mittää sopinut.
jalasmökissä asuvat.kait ne siirtää niitä sinne mistä eniten saavat itselle käärittyä.
Se on nyt aivan sama mikä puolue kunnan johdossa
on. Antakaa kunnanjohtajan hoitaa asiat, sillä
hän hoitaa asiat parhain päin. Valistunut diktatuuri on kaikkein paras hallintamuoto ja
lisäksi halvin. Kunnanjohtajasta tehtäköön
määräaikainen pormestari, valtuutetuista
neuvonantajia ja lopullisia päättäjiä.
tämän täytyy olla kinnien syytå.
Höpö höpö ! Kunnanjohtaja yksin ei päätä mitään vaan kunnanvaltuusto ja katsokaa "millainen valtuusto" !! Kepuilla näyttää olevan rautainen ryhmäkuri. Miten kävikään viime vuonna niskuroiville ! Nyt ollaan viemässä sellaisia henkilöitä jotka eivät ollet edes ehdokkaina kunnallisvaaleissa hallitukseen, kansanterveys työn kuntayhtymän ja Lapin Liiton edustajiksi. Luulisi kyllä että jopa muut kepujen listalla olleet ehdokkaat "ottavat nokkiinsa" tästä ja tekevät omat johtopäätöksensä, ainakin toivoa sopii.
Halvimmalta näyttää joo,montako miljoonaa pittää sitä velkaa olla että herätys kävis...olis ees se Lestatius elämassä mutta ko ei..ei perkele,onhan se Vuontisjärvessä,mutta jo...tulevaisuus ei kyllä ole kovin kummonen ko aattelee niitä edellisiä diktaattoreita,mite se niille kävi kuka muistaa..
Satu-Marjale ja Sarile!Sitä toela tarvitta kun lukkee näitä kommentteja!Pää pystyyn ja eikö eteenpäin.Nimm.Ei kummankaan sukulainen.
..ja sillä sipuli. mutta on kyllä kumma, että sivuun jääneet ja jätetyt vanhat konnat taas miehittävät eturiviä. eikö uusila voimila ole vielä kepulointitaitoa vai miksi muuten haravat on pantu syrjhän. PARASTA JA PAHINTA KAIKESSA ON SE, ETTÄ VIRKAMIESNAINEN ON YKKÖSPAIKALLA.
Onnea KESKITALOT olette nyt saaneet haltuu kaikki johtavat virkamiehen paikat sekä luottamut virat.Eikohön haeta kunnalle seuraavaksi nimenmuutosta minusta kunna uudeksi nimeksi sopisi yllätys yllätys tuo KESKITALO kun on niin keskeinen nimi kunnan asioiden hoidossa.Ja samalla voitaisiin vaihtaa Hetan nimeksi myös KESKITALO tai pikku VUONTISJÄRVI
Minkä sille tekee kun on tätä sukunimeä paljon ovat hyvin sikiävää porukkaa ja hyvin kotiseutua rakastavaa.
Ulosmarssi sujuu rutiinilla jos ei kokous mene omien nuottien mukaan! Pitäähän vanhat rahnikot viimeiseen asti kynsinhampain kiinni saavutetuista eduista.
Vaikka olen etelästä, tekstisi oli siinä mielessä mielenkiintoinen, että Kokemäellä on tehty kylien nimityksiä ehdotuksesi mukaan. Esim. Korkeaoja-kylä on saanut nimensä perustajansa Korkeaojan mukaan (ex-ministeri on neljättä polvea samassa kylässä). Aivan samalla logiikalla Haavasoja on saanut nimensä.
Samoin on harvinaisia sukunimiä, mm. Kaustisten pelimanneissa Rauma-niminen soittaja Konsta Jylhän ajoilta. Vastaavasti myös Turku on sukunimenäkin.
Taisimmepa päästä viimeisen kerran kuntavaalien teemalla äänestysuurnille.
Kepulaisella demokratialla valitan kaikki vanhat jäärät ykköpaikoille ja he, joille kuntalaiset ovat luottamuksen antaneet, laitetaan 5.varapaikalle. Paria poikkeusta lukuunottamatta.
Miksi ihmeessä meitä kusetetaan vaaliuurnille, kun kabinetissa valitaan edustajat muutaman kepulaisen mielivallan mukaan. Ettei vaan olis muutama Muoniolainen luiskahtanut mukaan.
Nauretaan päin näköä ja sanotaan, että tämä on sitä politiikkaa.
Jos tämä ei ole äänestäjien totaalista kusettamista, niin mikä sitten?
Vanha sanonta on jälleen osoittanut pitävänsä paikkaa: "Kepu kusettaa aina".
Eikö niillä ole minkäänlaista häpyä eikä järkeä...jos sitä olis,niin aivan sama kuka sielä päättää...eikö ole ymmärrystä edes hävetä?
Ei kun Kepu pettää aina
on jotoin asiaa kirjoita tänne jatkoksi älä tammikuulle