Miten kommentoitte?

Aika yllättävää

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200901148915354_uu.shtml

Satunnaisesti palstaa seuranneena itsellä on se näkemys, että vanhemmat oikeasti panostavat terveelliseen ja lasten kannalta hyvään ruokavalioon. Olin yllättynyt tuosta artikkelista. Totta kai kiireessä tehdään joskus pikaratkaisuja, mutta pääsääntöisesti uskoisin lasten kotiaterioinnin olevan kohdallaan. Olenkohan idealisti? Nimimerkillä oma lapsi jo laittaa omat sapuskansa...

5

1154

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viesti:

      Hei kaikille! Nyt en enää pode huonoa omatuntoa kun lapsemme 1v9kk syö aika paljon purkkiruokia. Niissä on pitkälle suolat ja rasvat kohillaan. Kyllä hänelle maistuu ja osaa syödä myös "oikeaa koko perheen" ruokaakin mutta mielestäni meillä on harvoin "tarpeeksi laadukasta terveellistä" ruokaa hänelle. Ei aikaakaan kun hän "pääsee" tarhaan syömään parempilaatuista pöperöä kuin meillä kotona on.
      Tämä on ainoa lapsemme, olen hänen kanssa 2v6kk asti kotona ja mies tekee kolmivuorotyötä = syödään erittäin harvoin yhdessä. Näin ollen pakottavaa tarvetta esim. kattilalliseen pottumuusia & terveellisiä hirvelihapyöryköitä on erittäin harvoin. Tarjoan lapselle alkupalana keitettyjä kasviksia joita hän mielellään syö, sitten lämmin ruoka ja jälkkäriksi ruisleipää, hedemiä, talkmuruja tms.

      Tänäänkin aioin tehdä meille kaikille herkullisen nakkikeiton mutta kauppareissun jälkeen lapsi oli jo niin väsypoikki että kiehautin kasviksia ja hän söi purkillisen lammaspottua päälle. Lopuksi puolikkaan omenan sekä maitoa. Ei hän nälkää näe vaikka purkkeja syökin, ja todellakin tämän eilisen lehtijutun perusteella en ala puolivalmisruoka-linjalle tämän enempää kuin ennenkään, syystä että lapsi oppisi syömään meidän kanssa samaa=huonompilaatuista ruokaa. Luulenpa että suolasempi&rasvasempi ruoka kyllä sitten aikanaan uppoaa kun sitä tarjotaan. Olen huomannut että nakit, makkaranpalat, pari ranskista, valmislihapullat yms. uppoaa hyvin kun annetaan harvakseltaa maistella. Joten nyt omatunto hiivattiin ja ostan lisää terveellistä purkkiruokaa lapselleni :o)

      Meillä ulkoillaan ja harrastetaan joten ruuanlaittoaika jää lyhyeksi. Lapsen päikkäreiden aikaan järjestelen paikkoja ja lepäilen, luen päivän lehden&kahvittelen tai syön myöhäisen lounaan. Tai jos isä on kotona niin käyn urheilemassa. Isäkin kokkaa silloin kun aikaa on. Syödään myös ulkona kauppareissuilla jne. Lapsi saa silloin napsia lautaseltamme jahka on ensin (terveellisemmän&vähäsuolasemman) purkkiruokansa syönyt. Keksejä, mehuja, yms. herkkuja hän ei ole vielä maistellut. Kuivattu luumu&talkmurut ovat ehkä tissimaidon (imetys lopetettu tosin noin 1v4kk iässä, hih) jälkeen hänen suurinta tietämäänsä herkkua, ja ne keitetyt kasvikset.

      • ehkäpä..........

        kannattaisi tuntea huonoa omatuntoa. olet kotona, mutta aika ei riitä kunnon ruuan laittamiseen, häpeäisit. ensinnäkin nakkeja ei pitäisi antaa pienille lapsille. huonot eväät on lapsella alustaasti. niistä sinun lapsesi on tehty!


      • tiedon pulaa
        ehkäpä.......... kirjoitti:

        kannattaisi tuntea huonoa omatuntoa. olet kotona, mutta aika ei riitä kunnon ruuan laittamiseen, häpeäisit. ensinnäkin nakkeja ei pitäisi antaa pienille lapsille. huonot eväät on lapsella alustaasti. niistä sinun lapsesi on tehty!

        jaahasjaahas. jos nakit olis vaarallisia niin eikös ne kiellettäisi. suomessa valmistetut lasten purkkiruuat on varmasti huippulaatua. ja mistäs tiedät miten sitä aikaa käytetään jos ei jatkuvaan ruuan laittoon? huonoa omaatuntoa voi potea jos ei ota selvää faktoista vaan tekee rankkoja päätelmiä ei miltään pohjalta.


      • ovat huippulaatua
        ehkäpä.......... kirjoitti:

        kannattaisi tuntea huonoa omatuntoa. olet kotona, mutta aika ei riitä kunnon ruuan laittamiseen, häpeäisit. ensinnäkin nakkeja ei pitäisi antaa pienille lapsille. huonot eväät on lapsella alustaasti. niistä sinun lapsesi on tehty!

        Eli jos aika ei riitä terveellisen ruoan tekemiseen, niin miksi ei? Tuntuu, että mikään ei ole niin tutkittua tänä päivänä kuin lastenruoat! Ainakin varmistaa terveellisen ruoan, ja vielä plussana ne tuoreet kasvikset. Sitä paitsi, ei satunnaisista nakeista tai muista herkuista ole mitään haittaa. Mielestäni tärkeämpää kuin ruoasta nipotus on ajan antaminen lapselle ja yhteinen puuhastelu. Enemmänkin pitäisi kaikkien äitien muistaa huolehtia myös itsestään niin fyysisesti kuin psyykkisestikin.


      • hieno jutska

        sun lapsi ainakin syö monipuolisesti ja terveellisesti.jauhakoon noi mitä tahtoovatten,minä nostan hattua sulle.. keep going george :P
        jotenkin muutenkin sun kirjoitus kuullostaa hemmetin tasapainoiselta ja oikean äidin kirjoittamalta.. pakko sanoa. hyvää jatkoa teille.(minulla on 4kk tyttö,aion myöskin antaa soseita ynnä muuta sälää niin kauan kuin mahdollista.. mango on ihan best,ja broikku kasvisjuttu..pikkusen sitä ollaan otettu maissin sekaan. tosi turvallista syöttää!)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      46
      5670
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      240
      5491
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      233
      2979
    4. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      79
      2731
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      148
      2486
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      69
      2121
    7. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      49
      2026
    8. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      70
      1860
    9. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      212
      1778
    10. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      187
      1389
    Aihe