Nojapyörä-sanan historiaa

Ihan vaan kuriositeetin vuoksi nojapyörä-sanan historiaa suomen kielessä....

http://ryyti.blogspot.com/2008/11/nojapyr-ja-kotihurri.html
3286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Onnistuuko ja miten on tasapainon kanssa?

Koukkasin kerran epähuomiossa autolla tällaisen nojapyörän eteen suojatielle ja näytti olevan melko hasardihommaa härvelin pysäyttäminen. Äijä sai kuitenkin irvisteltyään ja taiteiltuaan pysäytettyä ennen kuin olisi kolahtanut kylkeen. Nyrkki heilui ja suu kävi. Sinnehän jäi soittamaan poskeaan.

Tiedättekö miltä nojapyörä näyttää edestä katsottuna? Se näyttää lastenvaunuilta. Ero on vaan siinä, että lastenvaunut ei tule 50 km/h kohti. Jokainenhan tietysti valitsee omat riskinsä, pellit maksaa kasko.

Äänestä
  • Nojapyöräilijät kehuvat,että pusikkoon mennään nojapyörällä jalat edellä eikä pää edellä.

    Nojapyörä vaan ei näy liikenteessä.

    Äänestä

  • zzzzxxxxxxxxxxx kirjoitti:

    Nojapyöräilijät kehuvat,että pusikkoon mennään nojapyörällä jalat edellä eikä pää edellä.

    Nojapyörä vaan ei näy liikenteessä.

    Joo, nojapyöräilijänä voin sanoa että Suomessa on ihan liikaa noita idiootteja puusilmiä auton ratissa. Kännykkä toisessa kädessä, niin ei kai sieltä mitään näe. Eniten pelottaa lasten puolesta, nekin kun pyöräilee matalalla...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


detaljitietoa... kirjoitti:

Ihan vaan kuriositeetin vuoksi nojapyörä-sanan historiaa suomen kielessä....

http://ryyti.blogspot.com/2008/11/nojapyr-ja-kotihurri.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu