The Cure

turkkilainen juoppo

Olen tutustunut The Cure-bändin tuotantoon nyt lähiaikoina, ja ostanut levyt Seventeen Seconds, Faith, Head On The Door ja Disintegration. Jos palstalla liikkuu Cure-faneja, niin voisitteko suositella jotain levyjä? Puuttuuko vielä jokin tärkeä albumi? Kiitos.

PS. Tiedän, ettei kaikki Curen musiikki ole goottimusaa, mutten löytänyt parempaa palstaa tälle :D

5

607

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse suosittelisin ostamaan ne kaikki, vaikka osa onkin enemmän yksittäisbiiseinä hyviä kuin kokonaisuuksina.
      mutta mikäs Cure-kokoelma se on olevinaan, jos ei siellä Pornographya ole.

    • Danzigi

      Eli tuo Wild Mood Swings on yksi mun suosikki levyistä samaten Disintegration ja Wish. Toki tuo Pornography on klassikko ainesta eli Pakko olla :D On muuten semmonen bändi jota oon kuunnellu aivan helvetin kauan. Eli tykkään ja paljon.

      Henkilökohtaisesti luokittelen tämän goottirockiksi. Se on se ja sama mitä joku muu on mieltä mut tuo on mun henk.koht. mielipide.

    • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

      Niin, eli suosittelisin jo mainittujen lisäksi semmoista kuin "Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me" vuodelta 1987.

      • turkkilainen juoppo

        Pornography meni ostoon. Täytyypä kuunnella noita muitakin, jos vaikka tärppäis :D


    • pornografiaa

      Pornography, on Curen se synkin ja monien mielestä hienoin levy. Omasta mielestäni sillä on joitakin biisejä, jotka ei ole kovin hyviä mutta kannattaa tutustua. Itselle Cure ei ollut koskaan mikään iso suosikki.
      Niitä kovempia ja enemmän klassikkolevyjä tehneitä oli Joy Division, Bauhaus, Sisters of Mercy, Fields of the Nephilim, Killing Joke, the Mission...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      273
      3411
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1713
    3. 69
      1288
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      203
      1231
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      60
      1163
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      51
      1020
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      981
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      16
      853
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      837
    Aihe