kysymys

maidosta

Minkäikäiseen asti olette antaneet äidinmaidonkorviketta? Kun meillä lapsi nyt täytti 1vuotta ollaan annettu vielä tavan maidon kanssa lisänä nania. Esim: aamulla pullosta nania, päiväruuan kanssa lasista tavan sinistä maitoa joskus pullosta nania ja tavan maitoa sekaisin? miten muilla?

2

946

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiipuri

      Hei
      Meilla on tytto 14kk ja saa viela vastikemaitoa aina maitopullo-aikaan kun tavallinen maito ei viela kelpaa. En ole niin pitanyt kiiretta sen tutustuttamisen kanssa kun vastikkeessa on kuitenkin vitamiineja ja muita ja meilla ainakin on ruuan syominen vahan niin ja nain valilla. Tarjoan tavallista maitoa valipalan kanssa mukista vaikkei sita mene kuin horppy kaksi. toivon etta se siita pikkuhiljaa muuttuu tavalliseen maitoon. Vaikkakin veljenpoika ei vielakaan juo tavallista maitoa ja ikaa on 5v. Siella annetaan kauramaitoa koska se kelpaa. itse olen ajatellut ihan rauhassa juottaa vastiketta viela ainakin puoli vuotta ennenkuin alan suuremmin miettia asiaa. Sina aikana sita voi tytto alkaa kelpuuttaa valipala maitonsa niin sitten sita voikin vaihtaa muutkin maitoajat tavalliseen.

    • Elina

      Tyttöni täyttää kohta 1 v. ja saa molempia sekaisin. Olen vähitellen alkanut totutella tavalliseen maitoon. Kun parasta aikaa on oksennus- ja ripulitaudissa, niin olen antanut vain vastiketta mm. suuremman energiamäärän takia. Anna muksullesi aikaa ihan rauhassa totutella, ei kai tuolla mikään suurempi kiire ole. Itse ajattelen, että varsinkin iltamaitoa annan pullosta, että tuttu ja turvallinen iltarutiini pysyy ennallaan. Päivällä sitten mukista. Jokainen lapsi varmaankin omaa tahtiaan tottuu näihin "uusiin kujeisiin", yhdeltaä se sujuu nopeammin ja toinen taas tarvitsee enemmän aikaa.
      Jokainen äiti kuitenkin tuntee sen oman lapsensa ja hänen tapansa. Joskus on tosi hauskaa/raivostuttavaa seurata näillä palstoilla käytävää sanailua ja vastausten piikittelevää sävyä... Nyt eksyin aiheesta!
      Tsemppiä teille molemmille, minusta tuo tyylisi maitoasiassa on hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      22
      3874
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      90
      1914
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      90
      1319
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      168
      1281
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      56
      1139
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      55
      1042
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      190
      1018
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      932
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      896
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      143
      849
    Aihe