Jokohan ikealla menee liian hyvin ku ei euron kolikot kelpaa,onhan ne kuitenki rahhaa kruunuun verrattuna, ja seteleistäki saa kruunuja takaisin.Mikähän sielä mättää ku muiden maiden valuutat kuitenki kelpaa,vähän tulee entiset ajat mieleen tuosta suomalaisiin suhtautumisesta.Ei olis ikea kuitenkaan nuin hyvin pärjänny ilman suomalaisia asiakkaita.Outoa!
ei kolikoita ikeaan
kortti on poikaa
251739
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Kyllä tässä pakostaki pyörii vanhat ajat mielessä. On nuita ruotsalaisia tullu sen verran kateltua ja kuunneltua.
Siellä kohdellaan kaikkia muita siirtolaisia suomalaisia paremmin, mut suomalaiset lasketaan vieläkin alempaan kastiin.
Toisaalta asia on omaa tyhmyyttämme. Mehän olemme aina tehneet kaikki heidän mielikseen. Me olemme vaan hiljaa hissukseen rakennelleet maata heille ja nykyisille siirtolaisille siellä.
Eipä kelpaa ruotsin kolikot kyllä torniossakaan, ette ilmeisesti todellakaan tiedä minkälainen homma on alkaa laskemaan joka ikinen kolikko, ja viellä todellakin kahta eri valuutta. ja toiseksi, lukekaapas nyt tarkkaan teksitinne ja miettikää MIKSI suomalaisista ei ehkä välitetä (ei ainaskaan teidänlaisista tyypeistä). Tulette kauppaan kuin omistaisitte sen ja odottatte korkeintaan punaista mattoa ja samppakalja tarjoilua kun tulette nälvimään haaparannalle toiminta tapoja kun ne eivät nyt sattumalta teille sovi...Älkää yrittäkö tehdä kärpäsestä härkästä, te olette ihmisiä ja asiakkaita siinä missä ruotsalaiset, venäläiset ja muutkin...
...olla aavistustakaan siitä, millainen ruletti IKEAn kokoisen liikkeen kassavirtojen pyörittäminen on, vaikka pelkästään kruunuja ajatellen. Siihen lisäksi Eurot, niin eipä ainkaan helpotu.
Ja muistetaanpa taas sekin pikkuseikka, että kyseinen liike sijaitsee yhä vain Ruotsissa, eikä mikään laki velvoita sikäläisiä ottamaan vastaan yhtään ainoaa Euroa, jos eivät sitä halua.
Tuon kaiken vääntäminen joksikin nyrkki pystyssä reuhattavaksi kansallisuus/rotukysymykseksi on jo naurettavan väärällä puolen. Ei siellä ole finnjävelin pakko käydä.
että rajanpinnan Ruotsalaiskaupat tulevat isosti vastaan Suomalaisia korttiostajia jo siinä, että ovat omatoimisesti hommanneet yhteydet täkäläisiin pankkeihin siihen kuntoon, että vanhatkin kortit käyvät. Se, jos mikä, on palvelua.
Totta kai aina on ihmisiä, joilla ei jostain syystä ole minkäänlaisia kortteja, mutta ei tämän mittakaavan asiassa voida kovin pitkään pelata häviävän pienen vähemmistön mukaan. Bisnes on bisnestä, hyvässa ja pahassa.
tais olla yks rahojen laskijoista äänessä..;) Juu.. aika kivasti kirjoitit euron isolla kirjaimella ja kruunun pienellä..niinhän se on..*hymy*
Taitaa olla melkein kaikki työntekijät "finnjäveleitä" tai heidän jälkeläisiään ja oikeessa oot onneks siellä ei oo kenenkään pakko käydä!
jos ei ymmärrä kirjotuksesta yhtään mitään?
ikeassa? Olin ymmärtänyt, että ottavat kyllä eurot vastaan, mutta eivät anna eurolla maksettaessa vastarahaa euroina vaan kruunuina.
...ON PERSEESTÄ, kaikinpuolin ja kirjaimellisesti.
Yleensähän NORMAALI IHMINEN syntyy siitä viereisestä reiästä.
olemassa soveliaampiakin julkituontipaikkoja.
Haaparannalla sijaitsevasta tavaratalonsa nimestä sen Tornion pois.Pelkkä IKEA Haparanda ois ollu sopivampi.
Mitenkähän sitten kävis, jos ne 70% asiakkaista ei enään kävisikään ostoksilla? Jostain luin, että asiakkaista ois tuo määrä suomalaisia.
siellä käyvistä Suomalaisista ei todennäköisesti ole mitään valittamista maksutavoista. Taitaa olla hyvin pieni vähemmistö, jolle muutama kolikko tuottaa ylivoimaisen esteen käydä Ikeassa.
Mutta eihän suomen puolelta ole ikinä saanu kruunuja takas ku maksanu kruunulla.. niin miksi pitäis ikeasta saada euroja takasin ku maksaa eurolla. samalla mitalla takasin.
kyllä tornion kaupoista on saanut myös kruunuissa takaisin - ainakin suurimassa osaa kaupoista.
2008 alusta alkaen S-ryhmän kaupat alkoivat antamaan vastarahan euroissa.
sitä saa haaparannallakin SUURIMMASSA OSASSA kaupoista euroista euroja takas...onko se nyt niin kauheaa jos yhessä paikkaa ei saa...onko siitä nyt kauhea äläkkä nostettu ku kauppakeskuksessa eivät ota kruunun kolikoita vastaan ja vastaavat aina euroissa...
Niin alkaapi raha kelpaamaan Kampraatille piste
että Kampradia paljoa heilauttelee kourallinen kolikoilla maksavia ja boikottinsa :)
kalisee. Taidat ketjun aloittaja ja ylläpitäjä olla aika pienen, pienen, pienen porukan edustaja. Niin, sen porukan, jolla ei enää tietyistä syistä johtuen ole (tai ei ole koskaan ollukkaan)kortteja maksuvälineenä. Eikö se ole niin, että ellei ole tuloja, ei saa pankkikorttia. Ja jos luottokin on mennyt ei saa luottokorttejakaan. Jos saisit joltakulta vähän rahaa lainaksi niin voisit pankilta hakea visa electronin. Tilillähän pitää olla rahaa, jotta sitä voi käyttää...Ehkä se ikea on laskenu, että europelleily tuottaa tappiota(paljon töitä) ja ne joilla (ainoat?) rahat pyörii taskussa-jopa kolikon muodossa-eivät juuri paljon ostakaan...kun ei ole sillä hetkellä rahaa(varaa).
Ei muut ku mummot käytä enään kolikoita ja siinä tulee takkiin, pankin kurssi aina parempi kun kaupan.
Ei ole pas*ankaan väliä maksatko kortilla vai kolikoilla, jos ostos on niin pieni että sen voi maksaa ilman kottikärryllistä 2€:sia
torniolainen pässi sano että heillä on IKEA ja paljon muuta.Oliko se nyt torniossa vai Haaparannassa??????????
että ikea on haaparanta-tornio. ETTÄ sillee Käykö katteeks?
Mikå helvetti on noin vaikeaa sulle.Olkoon nimi mikä vaan. IKEA on RUOTSIN PUOLELLA.Ymmärsitkö??? Vai tekeekö raja mutkan IKEAN kohdalla.Onko Suomi valtaamassa Ruotsin????
Ingvar Kamprad on aika mielenkiintoinen mies.
Hän haluaa esittää vaatimatonta meille tavallisille ihmisille. Hän lentää turistiluokassa, ja ajaa Volvo 240 sarjan autolla y.m.
Ruotsissa on nyt kuitenkin alettu puhua hänestä.
Hän omistaa useita kartanoita Ranskassa, ja varmaan muuallakin. Omaisuus on aivan valtava yhdelle "vaatimattomalle" miehelle..
Tyypillistä ruotsalaista ulkokultaisuutta kaikki hänessä...
mikään estä polkaisemasta pystyyn omaa firmaa ja hommaamaan paria kartanoa Ranskasta. Siitä vain. Ei se kannata jäädä tänne mussuttamaan siitä, kun jollakin menee paremmin, tee perässä äläkä itke.
Tämän tarinan nimi on: ULKOKULTAISUUS!
Jotkut ihmiset ovat tehneet rahaa, ja tekevät vieläkin sitä TOISTEN kustannuksella! Siitä tässä on kyse. Ruotsalaiset kulissiporukat ovat rakentaneet kaiken, mitä heillä on TOISTEN kustannuksella. Ruotsin(kin) valtio on tällä hetkellä taas konkurssin partaalla. Me suomalaiset olemme rakentaneet heille nykyvaltionsa, siihen tarvittiin myös Kreikkalaisia sekä Jugoslavialaisia. Suosittelisin vielä kerran tutustumaan historiaamme.. Me ollaan sodittu HEIDÄN puolestaan, eihän se nyt kävisi päinsä, että Yffellä tai Affella sotkeentuisi vaatteet moisen pikkukiistan takia kuten esim. talvisota. Affehan voisi vaikka vilustua siellä...
Minäkin olisin voinut tehdä (ja voisin vieläkin tehdä) rahaa, sillä saisi valtaa ja toisten "kunnioituksen"..
Minä nyt vaan kuulun sellaisiin, joille RAHA ei ole tärkein asia elämässä. Toki se on oleellinen osa, mutta ei KAIKKI! Minulle ovat jotkin muut asiat tärkeämpiä.