leivästä vielä

apua

onko leipä tosiaan niin pahasta laihduttajalle kuin sanotaan?
Itse syön leipää todella paljon.
Usein päiväruokakin korvautuu leivän syönnillä.
Nyt ahdistaa. Haluaisin hoikistua, mutta leivän jättäminen tuntuu vaikealta.
Millä mä sen korvaan?
Onko danone activia-jugurtti hyvä laihduttajan ruoaksi?

10

3072

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihaa leivän

      perunaan?

      • Kilokaloreita perunassa on tietty vähemmän mutta
        perunassa on vielä vähemmän kuitua ja proteiinia
        kuin leivässä (suhteessa kilokaloreihin). Perunakin nostaa verensokeria nopeasti ja perunan kanssa tuppaa kulumaan rasvaa
        (kastikkeet, lisukkeet) kun harva syö keitinperunoita sellaisenaan. Lisäksi aamukahvi
        perunalla ei tunnu yhtään houkuttelevalta.


      • tuossa kukaan
        mrx-08 kirjoitti:

        Kilokaloreita perunassa on tietty vähemmän mutta
        perunassa on vielä vähemmän kuitua ja proteiinia
        kuin leivässä (suhteessa kilokaloreihin). Perunakin nostaa verensokeria nopeasti ja perunan kanssa tuppaa kulumaan rasvaa
        (kastikkeet, lisukkeet) kun harva syö keitinperunoita sellaisenaan. Lisäksi aamukahvi
        perunalla ei tunnu yhtään houkuttelevalta.

        ole sanonutkaan että juuri aanukahvin kanssa perunaa pitäisi syödä.


    • Leivässä on 200-250 kCal energiaa per 100 g eli
      ihminen elää tuommoisella kilolla leipää päivässä. Vaalea leipä vielä nostaa verensokeria nopeasti eli
      en hirveästi söisi, jos on tarkoitus pudottaa painoa. Itse syön 120-200 g ruisleipää päivässä
      (vehnätöntä) kun se pitää mulla verensokerin tasaisena.

      • ihan sama

        kaloreitten puolesta, mitä leipää syöt, hiilihydraattia on kaikissa suunnilleen yhtä paljon.
        Ruis on vähän terveellisempää, ei muuta mitään muuta eroa.

        Jos haluaa laihtua, kannattaa vähentää yhteen kahteen leipäpalaan päivässä.


    • on nam

      Leipää ei kannata syödä paljon, muutama pala päivässä riittää. Lisäksi kannattaa tarkkailla minkälaista leipää syö. Itse suosin jälkiuunileipää kuitupitoisuuden vuoksi, eikä siinä ole lisättyjä siirappeja eikä värjättyjä vehnäjauhoja..
      Lisäksi se on niin kovaa että yhden palan järsimiseen menee niin paljon aikaa että vatsakin pysyy perässä eikä tarvitse syödä kuin se yksi pala kerrallaan.

    • leipä...

      ...itsessään ole pahaa, etenkään jos se on esim. täysjyväruisleipää. (Valkoinen pullaleipä on sitten tietenkin asia erikseen.)

      Kuitenkin jos korvaat aterian leivänsyönnillä, niin tuskin syöt sitä leipää ihan sellaisenaan? Laitat luultavasti sen päälle jotain levitettä, ja ehkä myös juustoa tai leikkeleitä. Näistä kertyy yllättävästi ja huomaamatta kaloreita.

      Jos korvaat vaikkapa ateriasta pastan, riisin tai perunan leivällä (siis pelkällä leivällä ilman päällisiä, tai päällisinä pelkkiä vihanneksia), niin asia on ihan ok. Jos kuitenkin syöt leipää aterioiden lisäksi useita kertoja päivässä välipalaloina, niin suosittelen hieman vähentämään. Korkeintaan 3-4 viipaletta leipää päivässä on sopiva määrä.

      Leipää ei tarvitse erityisesti korvata millään. Syö järkevästi proteiineja, terveellisiä rasvoja ja hitaita hiilihydraatteja (juuri esim. ruisleipä), ja muista kohtuulliset annoskoot!

      Esimerkki siitä mitä itse syön, ja laihtunut ihan kivasti kohtuullisella tahdilla:
      Aamupala: pala ruisleipää siivu kevytjuustoa kurkkua/tomaattia/salaattia
      Välipala: hedelmä/porkkana/tms.
      Lounas: kasvissosekeitto pala ruisleipää kurkkua siivu leikkelettä
      Välipala: pala ruisleipää siivu kevytjuustoa kurkkua/tomaattia/salaattia
      Illallinen: täysjyväriisiä/-pastaa, kanafile/lohifileen pala, höyrytettyjä kasviksia
      Iltapala: Rahka marjoja/hedelmäpaloja

      Juomaksi päivän aikana vihreää teetä, mustaa kahvia, vettä ja rasvatonta maitoa. Joskus kahvin kanssa suklaapala tai keksi. Ja silloin tällöin kunnon mättöpäivä ilman omantunnontuskia :)

    • Niitä ei laihduttaja

      eikä kukaan muukaan tarvitse, maitohappobakteeria saa myös tabletin muodossa eikä siinä ole lisätty sokeria. Parempi vahtoehto Activialle maustamaton jogurtti (ingman, valio) tai esim. Profeel-jogurtti.

      • Activiaa tai muita

        rahastusjuttuja, älkää olko mainonnan uhreja !
        Te ette hyödy yhtään mitään, myyjä hyötyy paljon rahaa.
        Ihmiset oli ennne paljon terveempiä ja ilman aivan turhia tuotteita.
        Nyt on vaan liikalihavia ja sairaita, kiitos hömppään uskovien.


      • minäävain
        Activiaa tai muita kirjoitti:

        rahastusjuttuja, älkää olko mainonnan uhreja !
        Te ette hyödy yhtään mitään, myyjä hyötyy paljon rahaa.
        Ihmiset oli ennne paljon terveempiä ja ilman aivan turhia tuotteita.
        Nyt on vaan liikalihavia ja sairaita, kiitos hömppään uskovien.

        Probioottien on useissa tutkimuksissa osoitettu olevan hyviä vatsalle, eivät ne mitään hömppää ole. Maitohappobakteereita saa myös muista hapatetuista maitotuotteista kuin Activiasta tai muista vastaavista, kuten esimerkiksi piimästä. Myös hapankaalissa on maitohappobakteereita. (Eli kyllä ne meidän esi-isätkin on niitä syöny, ei ne ole uusi keksintö). Laihtumiseen bakteereilla ei ole mitään vaikutusta, ne vain tasapainottavat suolen toimintaa.
        Ai niin, ja maitotuotteista saaduilla maitohappobakteereilla on enemmän terveyttä edistäviä vaikutuksia kuin pillereinä popsituissa, syytä en tiedä, mutta niin on todettu. eli ennemmin purkki jogurttia päivässä kuin kasoittain pillereitä ;)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      156
      5051
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      193
      4040
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      140
      3705
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      50
      2977
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      41
      2321
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      146
      1977
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1727
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      35
      1478
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1424
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1319
    Aihe