Nyt se on alkanut: pakkauskokojen pienentäminen.
Artria lihapyöryköitä on pakkauksessa nykyisellään kaksi vähemmän. Entinen 400 g rasia onkin 360 g ja se hinta, niin pakkauksen pienennyksestä huolimatta hinta on noussut 10 sentillä. Näin ainakin minun lähikaupassani.
Kaunko saadaan odottaa, ettää Valio luopuu 700 g juurtopaketeista ja tillalle tulevat 600 grammaiset? 350 grammaiset vaihtuu 300 grammaisiin?
Oman sorttista vedätystä tämäkin!
2 pyörykkää vähemmän
5
617
Vastaukset
- laadun kustannuksella
Tämä sama kikkailu ja ihan selkeä asiakkaan huijaaminen menee jatkuvasti pahemmaksi. Laatu laskee, sisältö vähenee ja hinta nousee. Ja tämä kuvio tuntuu levinneen melkein kaikkiin tuoteryhmiin. Varsinkin pörssiyhtiöt ovat unohtaneet laadun kokonaan.
- Päästöt pienenee..
Ehkä tässä ollaan ihan hyvällä asialla?
10 %:ia vähemmän pyöryköitä: 10 %:ia vähemmän paukkuja?
Metaani on tosi paha ympäristökaasu! - nuo nykyajan
valmispyörykät. Poika unohti auton hanskalokeroon pariksi viikoksi avatun pyörykkäpakkauksen, mutteivat olleet menneet miksikään, vaikka auto oli päivittäin käytössä. En enää ihmettele, etteivät ne vatsassakaan sula, vaan tulevat raakana läpi.
- vatsa.
Syö valmiita lihapullia ja vatsassa ne muuttuu takaisin jauhelihaksi.
- montaks söit?
Ennen pissasi jokaiselle 5 pyörykkää yhdestä pakkauksesta. Mites nyt menetellään? Kuka saa 5 ja kuka 4? Pitääkö kierrättää vuoroja? Oisko viisainta jakaa kaksi pyörykkää, niin että jokainen saisi 4½ pyörykkää?
Pitäiskö sittenkin etsiä jotain muuta syötävää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.222614Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1002511- 2021364
- 941261
- 1211238
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig2931193Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,19988Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211959Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �12957- 60887