B12

hyvä lääke?

Olin verikokeissa ja minulla todettiin punasolujen tilavuuden suurentuneen. Oletettavasti syynä on riittämätön B12-vitamiinin saanti.

Mikä olisi hyvä lääke saada B12 vitamiinipitoisuus nopeasti normaalille tasolle?

9

1887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinullepa
      • se solmu

        siemenneste siis, ainakin luonnonmukainen. Paljonkohan sitä tarvitaan?


    • ja sitten pistos

      Minulla B12 pitoisuus on mitattu suoraan verestä, ja se on joskus ollut vähän alakanttiin. Lääkärin mukaan tehokkain tapa nostaa se oli ottaa pistos synteettistä b12:ta. Ja auttoihan se yksi piikki jo kohta 3 vuodeksi. Tosin en kyllä asu Suomessa, mutta luulisi niitä pistoksia olevan saatavana myös siellä.

    • Omark

      Sinulta pitää mitata B12-vitamiini ja folaattipitoisuus, eikä olettaa mitään. Oletuksessa voi jokin mennä vikaan, voi olla muutakin syytä.

      B12-vitamiinin puutteen aiheuttaman anemian nimi on pernisiöösi anemia. Yleensä se aiheuttuu B12-vitamiinin imeytymisen häiriöstä, mutta tiukassa kasvisdieetissä syynä on B12-vitamiinin puute. B12-vitamiinivarastot kestävät vuosia, jolloin puute voi yllättää.

      Jos sinulla on diagnosoitu B12-vitamiinin puutos, niin saat todennäköisesti ko. vitamiinin injektiona. Se ei ole kuitenkaan välttämätöntä, nimittäin suurina annoksina B12-vitamiinista osa imeytyy myös, vaikka mahasta puuttuisi B12-vitamiinin imeytymiseen vaadittava instrict factor (sisäinen tekijä, saatoin kirjoittaa sanan väärin).

      Betolvex-tabletit sisältävät 1 mg (eli 1000 mikrogrammaa) B12-vitamiinia ja injektio saman verran. Tabletteja saa apteekista myös ilman reseptiä. Itse olen käyttänyt luontaistuotekaupan Vitamin B12 1000 mikrog. -imeskelytabletteja (Solgar). Nämä kaikki ovat valmistajien mukaan vegaanisia.

      Suosittelisin, että vaadit asialliset B12-vitamiinin mittaukset ja hoidat mahdollisen puutteen lääkärin ohjauksessa.

      Kokemuksesta kerron, että omatoimisesti voi olla vaikeaa arvioida, onko B12-vitamiini asiallisella tasolla. Väitän, että normaalioloissa ei tarvita erityisen vahvoja B12-vitamiinivalmisteita, vaan normaalit monivitamiini- tai moni-B-vitamiinivalmisteet riittävät. Jos ne eivät imeydy, tila vaatiikin lääkärin hoitoa. Itse olin siirtynyt varmuuden vuoksi vahvoihin B12-vitamiinivalmisteisiin, ja B12-vitamiinipitoisuuteni on nyt 1151 pmol/L (kyseisen labran viitearvot 140-540).

    • kokemusta vuosilla

      Hei
      Cohemin piikit 6 vko välein on tehokas ja nykyisin hoitomuoto.
      mutta se ei riitä välttämättä, onhan kyseessä vitamiini jota tarvtise paljon ja vaihtelevasti
      elämän tilanteiden mukaan.
      yhtä vahva, mutta imeskelymuotinen tabletti on luonaistuotekaupasta saatava imeskely b12, eli se imeytyy
      hyvin, koska ei mene vatsaan, joten hae sitä kokeeksi ja lisäksi ehdottmasti . ruskea pieni lasipurkki, pieniä hyvän makuisia tabeltteja ja tehokkaita.'kokeile vaikuttaako ne piikkien lisäksi, sitten saatetaan päästä parasta mahdollista olotilaa.
      itse sain näillä kahdella valmistella itseni normaaliksi.
      usasta tilasin myös iherbistä nimellä jarrow formulas, methtyl b12 1000mcg, eli yhtä vahva kuin suomessa, vain halvempi.'mutta usassa saa paljon vahvempiakin. mutta saat suomestakin ja muista ne imeskelytabletiti, menee suoraan paremmin kuin tablettimuotisesti, koska syyhän on se että vitamiini tulee pissan mukana 80 -100 % pois imeytymättä elimistöön.

    • kissaa

      Hei!
      yksi ehdoton on imeskely b12, ruskea pieni purkki, valimistaja SOLGAR; on tunnettu ja laaja
      valmistaja, saa ainakin
      luontaituotekaupoista, mutta on vahva ja tehokas!!! pieniä punaisia imeskely pillereitä.
      imeytyy vaikka olisi vatsan limakalvoissa imeytymishäiriö! koska laitetaan kielen alle.'

      Betolvex pilleri on yhtä vahva, vastaa piikkiä.
      piikki otetaan 6 vko välein, ei satu.
      kun saa b12, niin tason laskettua olo alkaa tuntua epävarmalta, hermostuneelta, lieväti tai enemmän
      paniikkiselta, se tunne kun otat noita niin varmasti tunnet ison eron!

      Syy miksi b12 laskee voi olla yleisin vatsa limakavlot, tai myös lapamato, johon saa lääkkeen sekä
      myös lääkkeen joka tyhejnää suolen jolloin mato tulee ulso. munia tutkitaan ulosteesta.
      mitään ei pidä poissulkea ennenkuin syy selviää.
      Jokatapauksessa, elintärkeä vitamiini!!!!hyvon tärkeä. Kokeilkaa, muuttuuko vointinne paremmaksi!!

    • Kys.

      Minua on pistellyt käsistä ja sormista. Luulen että se johtuu b12 vitamiinin puutteesta. Syön päivittäin Betolvex tabletin, juon B12 rikastettuja kasvimaitoja ja välillä otan poretabletin. Mitä jos tabletti ei imeydy kunnolla? Siinä menee veganismin raja, että piikille en mene samaan vitamiinia. Kai tässä täytyy ryhtyä taas kasvissyöjäksi. Välillä maitoa ja munaa. Lihaa en tule koskaan enää syömään.

      • Kannattaa käydä mittauttamassa onko siitä kyse vai ei :) Betolvexin sijaan kannattaa kokeilla imeskeltäviä tabletteja tai suihketta, ne imeytyy paremmin.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1174
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      840
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      603
    6. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      537
    7. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      532
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe