Kävin tutkimassa eri kaupunkien koulujen ruokalistoja koska koulujen ruokia on haukuttu aika rankasti.
Tässä linkki mitä kannattaa käydä tutkimassa, siellä on lapsilla useampana päivänä viikossa kaksi ruoka vaihtoehtoa, todella hieno homma.
Ei luulis kenenkään koululaisen jäävän nälkäiseksi koulussa.
http://www.lappeenranta.fi/?deptid=12528
Kouluruokailusta vielä...
6
4944
Vastaukset
- maumauck
Mutta luuletko että noin on kaikissa kouluissa?
Meillä ei koskaan ole kahtaa ruokalajia. Nykyään on kokoajan keittoa ruokana, ja mitään kiinteää ei sieltä liemen seasta tunnu löytyvän - Jos ateria
maksaa alle euron/ruokailija niin laadussa ei taida olla hurraamista. Puolivalmisteista tehtyä laitosruokaa liian runsailla kasvi- ja transrasvoilla eläinrasvaa karttaen. Liian paljon hiilihydraatteja jotka edesauttavat sokeritasapainon heittelyä ja sitä kautta vaikeuttavat painonhallintaa ja lisäävät sokeritautia. Joten, kannattaako haikailla kouluruuan perään?
- miten sen nyt ottaa...
No eihän tuo nyt niin paha ole, jos maksaa n.euron/ruokailija. Ei meillä ainakaan kotonakaan välttämättä yhden annoksen hinnaksi paljoa tuota enempää tule; esim. iso kattilallinen jotain kanapastaa maksaa n.6 euroa ja siitä syömme molemmat kolme kertaa. Hyvää on vaikkei paljoa maksa. Jos alat kotona syömiesi ruokien hintoja miettimään, eivät ne varmasti joka kerta kovinkaan paljoa maksa - esimerkiksi joku nakkikastike ja perunat vaikka neljän hengen perheelle maksaa ehkä sen viisi-kuusi euroa.
Ja kummallista kyllä, olen tähän mennessä ollut viidessä eri koulussa ja jokaisessa on ollut hyvää ruokaa, toki pahojakin on, mutta ne ovat pääasiassa niitä joista en muutenkaan piittaa. Yläasteellakin oikeasti nauratti joidenkin kaverien vinkuna aivan tavallisesta ruuasta. - kouluruokaa
miten sen nyt ottaa... kirjoitti:
No eihän tuo nyt niin paha ole, jos maksaa n.euron/ruokailija. Ei meillä ainakaan kotonakaan välttämättä yhden annoksen hinnaksi paljoa tuota enempää tule; esim. iso kattilallinen jotain kanapastaa maksaa n.6 euroa ja siitä syömme molemmat kolme kertaa. Hyvää on vaikkei paljoa maksa. Jos alat kotona syömiesi ruokien hintoja miettimään, eivät ne varmasti joka kerta kovinkaan paljoa maksa - esimerkiksi joku nakkikastike ja perunat vaikka neljän hengen perheelle maksaa ehkä sen viisi-kuusi euroa.
Ja kummallista kyllä, olen tähän mennessä ollut viidessä eri koulussa ja jokaisessa on ollut hyvää ruokaa, toki pahojakin on, mutta ne ovat pääasiassa niitä joista en muutenkaan piittaa. Yläasteellakin oikeasti nauratti joidenkin kaverien vinkuna aivan tavallisesta ruuasta.Huomioithan, että se alle euron hinta sisältää maidon / piimän, leivän tai näkkärin, levitteen ja salaatit. Siis paljon muutakin kuin ruuan.
- oujeeoujeeoujee
oujeeoujeeoujeeoujee
- Espoossa
Meillä on espoossa todella hyvät ruuat. Ravintolakokki oppilaat tekevät ne ammattikoulussa ja kyllä maistuu! Jälkiruokaakin on noin 1kerta kuussa, ja leipuri-kondiittori oppilaat tekevät ruokalan leivät. Hyvää on ja ilmaista.
MUTTA.
Kävin ennen amista lukion. Hyi Hel* miten pahaa se ruoka oli. Keitot olivat pelkkää lientä ja ylikeitettyjä porkkananpaloja. Liha oli aina todella pahasti ylikypsää, samoin perunat. Tähteitä syötiin usein. En minä mikään nirso ole, syöin ihan kiltisti niitä ruokia, mutta täytyy sanoa, etten eläessäni ole syönyt mitään niin pahaa ja nälkä jäi usein. Salaatista löytyi välillä toukkia, ja jopa vedestä välillä löytyi jotain roskahippusta.
Kyllä on kouluissa eroja, mutta meillä ei ainakaan ole kummassakaan koulussa ollut vaihtoehtoisia ruokia kuin kasvis tai liharuoka, vain kasvisyöjät saavat kasvisruokaa, eli oikeastaan vain yksi vaihtoehto on. Lukiossa ruoka oli pahaa, huonosti tehtyä, vaikka ruokalajit olivatkin ihan hyvän kuuloisia ja raaka-aineetkin ihan normaaleja. Ylikypsää vain oli ruoka melkein aina, ja keitot olivat pelkkää porkkanaa ja lientä (mm. lihakeitto, kalakeitto, merimiespata)
Suosittelen nälkäisille oppilaille menoa ammattikouluun jossa kokkioppilaat tekevät kouluruuan. Kyllä on hyvää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 934069
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.613349Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1603042Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,672999SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.802497Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52316Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a282014Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1832008Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s641969- 951393