Seurakunnan kokouksessa erään laulun aikana "näin" Herran Jeesuksen koko majesteettisessa loistossaan. Hän oli ihanan näköinen, kirkas, täydellisen loistava. Hänestä huokui syvä rakkaus ja hyväksyntä, ilman minkäänlaista tuomiomieltä. Hänestä huokui täydellinen valta, näin selvästi, että pahuudella ei ole pienen pientäkään valtaa eikä sanomista hänelle.
Ymmärsin sen sanan että hän on tullut tuomioksi, ei tuomitsemaan. Ei-uskova ihminen karttaa ja pakenee häntä, ja näin on tuominnut itse itsensä eroon hänestä.
Laulettiin myös hänen verensä voimasta, ja koko seurakunta nousi seisomaan ja moni täyttyi Pyhällä Hengellä. "Näin" tuon veren, joka vuosi meidän surkeitten syntisten kerskailijoiden puolesta. Näin miten se vuosi niin monien vuoksi - turhaan.
Ethän sinä ole se, jonka takia Jeesus kärsi turhaan hirvittävän sijaisrangaistuksen?
Kokouksen antia
2
187
Vastaukset
Ilmestyskirjassa Jeesuksesta on näin(Joh.1:13-14)"Ja minä näin lampuinjalkain keskellä Ihmisen Pojan muotoisen pitkäliepeisen viittaan puetun ja rinnan kohdalta kultaisella vyöllä vyötetyn. Ja hänen päänsä ja hiuksensa olivat valkoiset niinkuin valkoinen villa."
- pelastukseksi monille.
Jesajassa sanotaan, ettei Jeesuksen hahmo ollut enää ihmisen hahmo, niin runneltu hän oli. Mutta tämä on vain se silmin nähty fyysinen puoli asiassa. Hän kantoi koko maailman synnin ruumiissaan ristin puulle ja sai aikaan iankaikkisen lunastuksen.
Lainaamassasi Ilm.kirjan kohdassa Jeesus ei ole enää alennustilassa eikä kärsi enää syntiemme rangaistusta, vaan hän on kuningas vallassa ja kirkkaudessa, "hän, joka avaa, eikä kukaan sulje ja joka sulkee, eikä kukaan avaa". Hän on Herra.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5701957- 93960
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18947Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101826Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2777Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50739- 69728
- 63715
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74668- 65553