Brie juusto

Sainpas kilon klöntin brie juustoa enkä ollenkaan tiedä että mitä siitä kokkaisi...paljaaltaan ei oiken mene. Haluaisin kokata jotakin mitä voi pakastaa koska yritän laihduttaa eikä tämä ilmeisesti mitään kevyintä juustoa ole, olisipahan sitten vierasvarana pakkasessa. :) Kertokaa hyviä vinkkejä jos niitä on. Kiitos.
66509
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

trolliprovolta!

Mutta kyllä brie'tä kuuluu syödä ensisijaisesti sellaisenaan, on herkullisimpia juustoja. Voi käyttää myös salaateissa. Myös patongin päällä/välissä herkkua - kypsän päärynän viipaleiden kera. Ja brie'tä voi paneerata sekä friteerata aivan kuin camembert'ia.

Äänestä

Tart de Bry - Brie-piiras
piirakkapohjan, halk 23 cm
6 munan keltuaista tai 3 kokonaista munaa
150 g Brie-juustoa tai jotain muuta pehmeää juustoa
0,5 tl inkivääriä
0,5 tl suolaa

Jos haluat tehdä piiraasta makea jälkkärin, voit lisätä 0,5 dl sokeria ja ripauksen sahramia

Sekoita juusto, munat ja mausteet sauvasekoittimella. Sekoita tasaiseksi massaksi. Esipaista piirakkapohjaa 180 asteessa 15-20 minuuttia, kunnes pohja on hieman ruskistunut. Laita täyte pohjalle, mutta älä täytä liikaa, sillä täyte paisuu paistettaessa.

________________
Brie piiras
Täyte:
- 120 g Président Brie juustoa
- 100 g pekonia
- 3 kananmunaa
- 2 dl kermaa ja 1 dl maitoa
Murotaikina:
- 100 g voita
- 200 g (n. 3 dl) jauhoja
- 200 g vettä
- suolaa
Nypitään jauhot ja voi sekaisin. Lisätään kylmä vesi ja suola. Sekoitetaan tasaiseksi. Levitetään taikina piirakkavuokaan. Leikataan briejuusto ohuiksi siivuiksi ja laitetaan taikinan päälle. Lisätään pieneksi pilkottu pekoni. Vatkataan keskenään 3 kananmunaa ja 2 dl kermaa ja 1 dl maitoa. Lisätään hieman suolaa ja pippuria. Kaadetaan seos taikinan päälle ja paistetaan 40 minuuttia 180°C:ssa
____________________________

kuusi annosta

2 rkl voita
400 g kesäkurpitsaa
200 g sipulia
valkosipulia
persiljaa
1 l kasvislientä
100 g brie-juustoa
2 rkl sitruunanmehua
valkopippuria myllystä
maustepippuria myllystä
suolaa

Paista kevyseti paloitellut kesäkurpitsat, sipuli ja valkosipuli.
Lisää hienonnettu persilja. Lisää kasvisliemi ja anna kiehua noin 20 minuuttia.

Lisää brie-juusto ja soseuta keitto.

____________________________________________
BRIEPIZZA

(6 annosta, à 150 g)

Ainekset:
Iso reseptikuva


1 pkt (360 g) Pirkka.-pizzapohja-aineksia ( tai itse tehtyä taikinaa)

2 tl pizzamaustetta

Täyte:
3 tomaattia
n. 200 g briejuustoa
1-2 makeaa sipulia
1 dl pestoa
150 g ohuen ohut -saunapalvikinkkua
1/2 dl pinjansiemeniä
1 tl oreganoa

Pinnalle:
tuoretta oreganoa tai basilikaa


1. Valmista pizzataikina pakkauksen ohjeen mukaan ja lisää taikinaan pizzamaustetta.

2. Viipaloi tomaatit, brie ja sipulit ohuiksi viipaleiksi.

3. Kauli pizzataikina leivinpaperin päällä uunipellin kokoiseksi levyksi. Levitä pohjalle pesto. Asettele päälle ensin kinkku ruusukkeina, sitten tomaatit, juusto ja sipulit. Ripottele pinnalle pinjansiemenet ja oregano.

4. Paista pizzaa 225-asteisen uunin alimmalla tasolla 15 minuuttia. Nosta pizza hieman keskitasoa ylemmäksi ja paista vielä noin 5 minuuttia, jotta pintakin saa väriä.
__________________________________________

PIIRAAT

voitaikinaa/torttutaikinaa/lehtitaikinaa KAUPASTA
leikkaa taikinasta pienehköjä neliöitä laita niille juustoa, vähän rucolaa ja pieni pala omenaa tai päärynää. ( tai mitä nyt huvittaakaan juuston lisäksi - pesto käy hyvin samon tomaatti)

Toinen neliö päälle ja reunat puristelet kiinni, voitele kananmunalla ja paista paketin ohjeen mukaan ( noin 15 nin noin 220 asteessa).
HYVÄÄ JA HELPPOA.

Äänestä
  • Kirjoittamasi reseptit saavat tämän juuston kuulostamaan hyvältä(vaikka paljaaltaan ei herkkua ole), pitääpä viikonloppuna kokeilla :) kilon kimpaleesta saa vierasvaraksi pakkaseen asti. Kiitos avustasi.

    Äänestä

  • Brie juusto ap. kirjoitti:

    Kirjoittamasi reseptit saavat tämän juuston kuulostamaan hyvältä(vaikka paljaaltaan ei herkkua ole), pitääpä viikonloppuna kokeilla :) kilon kimpaleesta saa vierasvaraksi pakkaseen asti. Kiitos avustasi.

    TOOPE olet!!! Etteikö brie ole herkkua???

    Äänestä

  • mikäpä kirjoitti:

    TOOPE olet!!! Etteikö brie ole herkkua???

    Brie:ä sain itte kans tänään muhkeen köntin ja pahhaa on. Olen ravintola-kokki ja Monenlaista syön/kykenen syömään, ja monenlaiset homejuustotkin maistuvat hyvältä... Mutta tuo Ammoniakin hajukin tuo mieleen jo hevosen-karsinan. Että jos sinä tykkäät, se ei tarkoita että kaikkien olisi tykättävä oi arvon: "mikäpä" -toope.

    Äänestä

  • Vantaa-jokiniemi kirjoitti:

    Brie:ä sain itte kans tänään muhkeen köntin ja pahhaa on. Olen ravintola-kokki ja Monenlaista syön/kykenen syömään, ja monenlaiset homejuustotkin maistuvat hyvältä... Mutta tuo Ammoniakin hajukin tuo mieleen jo hevosen-karsinan. Että jos sinä tykkäät, se ei tarkoita että kaikkien olisi tykättävä oi arvon: "mikäpä" -toope.

    noin vaan ihmiset saa?

    Tahtoo kans! Ja söisin paljaaltaan koko köntin :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


reseptejä kaipaava kirjoitti:

Sainpas kilon klöntin brie juustoa enkä ollenkaan tiedä että mitä siitä kokkaisi...paljaaltaan ei oiken mene. Haluaisin kokata jotakin mitä voi pakastaa koska yritän laihduttaa eikä tämä ilmeisesti mitään kevyintä juustoa ole, olisipahan sitten vierasvarana pakkasessa. :) Kertokaa hyviä vinkkejä jos niitä on. Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu