Irtisanoutuminen YT-neuvotteluiden aikaan

toistaiseksi voimassa oleva

Kun nyt alkaa taas uudet YT-neuvottelut, joissa hyvin suurella todennäköisyydellä irtisanotaan, kun viime vuoden lopussakin löivät toistaiseksi voimassa olevan lomautuslapun käteen, tosin pari viikkoa sitten soittivat että pitää palata töihin, mutta koska työpaikka ja hommat on ihan erit, jotka ei suoraan sanottuna kiinnosta yhtään eikä asiaa auta että melko suurella varmuudella sitä joutuu lähtemään kokonaan, niin jos suosiolla ottaa lopputilin, niin tuleeko heti automaattisesti sen 3kk karenssi?

6

8935

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      AKT:n oppaasta kopioitua:
      Tässä on kuitenkin syytä huomata, että jos työntekijä lomautuksen kestettyä lyhyemmän aikaa kuin 200 päivää irtisanoutuu ja jää työttömäksi, seurauksena on 3 kuukauden karenssi työttömyyspäivärahan maksamisessa. Karenssia ei tule, jos työntekijä solmii irtisanoutumisensa jälkeen toistaiseksi voimassa olevan tai vähintään 3 kk:n määräaikaisen kokoaikaisen työsuhteen.

    • alaflalfasdölk

      Kyllä se karenssi tulee, jos irtisanoudut. Parasta siis olisi että odotat että sinut irtisanotaan. Mahdollisesti (mm tessistä riippuen) irtisanomisaikakin on pidempi niinpäin, jolloin siis palkkakin juoksee pidemään. Ainakin omalla alallani pidempi itrisanomisaika on parempi, koska irtisanomisakana ei yleensä ole työvelvoitetta (irtisanottuja ei haluta 'hengailemaan' työpaikalle). Jos haluat lähteä, niin se kannattaa kertoa aika suoraan työnantajalle. Pikkasen varovainen pitää olla, ettei sitä voida missään vaiheessa pitää irtisanoutumisena tai että olisit itse vaikuttanut työsuhteen päättymiseen.

    • rauhassa

      jos et kestä olla irtisanomisaikaa työpaikalla, mene lekuriin saat varmasti sairaslomaa.
      Mutta älä missään nimessä sano itseäsi irti, tulee karenssi.
      tsemppiä olen kokenut saman ja vieläkin bepiksessä.

    • ei karenssia

      Jos nyt luin oikein rivien välistä niin kuulostaa siltä että toimenkuvasi on ruuvattu uuteen uskoon siksi että sinut voidaan sen ansiosta irtisanoa tai toivotaan että itse irtisanot itsesi.

      Mitäpä jos kysyt suoraan esimieheltä suostuvatko nämä antamaan sinulle paketin (käytännössä vähintään 4-6kk palkka) jos irtisanoudut itse. Ylempien toimihenkilöiden tapauksessa tämä on aika yleistä mutta et kertonut kuuluuko tämä sinun alallasi normaalikäytäntöön.

      Työnantajan on aika järjetöntä pitää kiinni työvelvoitteesta jos työtehtävät ovat muuttuneet lomautuksen aikana eli joutuisit opettelemaan uudet hommat työvelvoitteen aikana ja irtisanominen astuisi voimaan kun lopulta opit ne. Parempi mennä duuniin palkkaa nostamaan ja odottaa yt-neuvottelujen tulosta.

      Mikäli löydät uutta työtä lomautusaikana, voit muuten irtisanoutua ilman irtisanomisaikaa ja lähteä uuden työnantajan palvelukseen siitä paikasta. Mutta jos irtisanoudut työttömäksi, joudut tietenkin karenssille.

      • persiistä

        Joo, ei kyllä motivaatio ainakaan nouse tällasessa, mutta käydä nyt sen reilu 5 viikkoa mitä neuvottelut kestää pyöriskelemässä ja nostamassa palkkaa. Tukipakettia turha kysyäkään.


      • dksdfjklsdfsdfjklasdfjkl

        Irtisanomispakettia ei kannata ottaa, ellei ole varman työllistymisestään ennen karenssin alkua. Eli tuo kassat joutuvat jakamaan 'kultaisena' kädenpurituksena tulleen rahan kuukausipalkaksi. Kun sitten irtisanomisakaika paketin esim 4 kuukautta on menneet alkaa 3 kuukauden karenssi. Syynä se että on itse irtisanoutunut. No ehkä kannattaa ottaa se kultainen kädenpuristus, jos näyttää siltä että joutuu peruspäivärahalle, ei siis ansiosidonnaista. Ei ole siis riitävän pitkä kassan jäsenyys takana tai työttömyys tulisi kestämään reilusti yli 500 työttömyyspäivää.

        Oikeus irtisanoutua lomautusaikana ilman irtisanomisaikaa riippuu siitä, kuinka kauan lomautus on kestäny. Periaatteeessa kun vie irtisanomisilmoituksen, niin työnantaja voi keskeyttää lomautuksen ja käskeä irtisanomisajaki töihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      80
      1956
    2. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      59
      1788
    3. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      367
      1690
    4. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      169
      1463
    5. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      68
      1344
    6. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      110
      1340
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      74
      1283
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      65
      1210
    9. Kuljettajasi oy konkurssi?!

      Tuliko ahnehdittua liikaa,menikö tämä kuljettajasi oy taksit siis konkurssiin?
      Iisalmi
      14
      1103
    10. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      100
      1087
    Aihe