"Tammikuu oli leuto ja suuressa osassa maata vähäsateinen - Ilmatieteen laitoksen mukaan tammikuun keskilämpötila oli lähes koko maassa tavanomaista korkeampi."
http://www.fmi.fi/uutiset/index.html?Id=1233570123.html
Päivän uutiset ja leuto ilmasto
15
691
Vastaukset
- Kale
Suomen kaksi leudointa tammikuuta olivat v. 1925 ja 1930. Nyt oli keskilämpötila n. kuusi astetta kylmempi.
- ntnteynet
Mitä yrität sanoa, että Suomen ilmasto on viilentynyt vai?
- Kale
ntnteynet kirjoitti:
Mitä yrität sanoa, että Suomen ilmasto on viilentynyt vai?
että ei se tammikuu nyt mikään erikoisen leuto ollut vaan aika lähellä pitkäaikaista keskiarvoa.
- se jatkuu
"Viime vuoden poikkeuksellisen lauhaan tammikuuhun verrattuna tämän vuoden tammikuu oli selvästi kylmempi."
Suomi on nyt melko otollisessa tilanteessa leutojen talvi-ilmojen kannalta sillä Norjan Jäämerellä on jatkuvasti ollut melkolailla lämmintä. Vasta kun tuulet kääntyivät Venäjän suuntaan on täälläkin saatu kokea pakkasia. Muuta Eurooppaa ympäröivät meret taas vastaavasti ovat jatkuvasti olleet tavallista kylmemmät:
http://earth.rice.edu/mtpe/hydro/hydrosphere/latest/avhrr_sst/avhrr_ssta.html
Tammikuun globaali lämpötila tulee luultavasti olemaan melko korkea, jos tämä on oikeassa.
http://discover.itsc.uah.edu/amsutemps/ - tosiaan vaihteeksi
leudompaa... Viime vuosisadan alussa Suomen ilmasto lämpeni hyvin selkeästi:
http://www.climate4you.com/EuropeTempChange YEAR 1900-1935.htm
Sen jälkeen kuitenkin palattiin taas viileämpiin säihin:
http://www.climate4you.com/EuropeTempChange YEAR 1935-1975.htm
No nyt on onneksi taas oltu lämpenemistrendissä:
http://www.climate4you.com/EuropeTempChange YEAR 1975-2000.htm - valistusta!
Näin se menee. 0,1 astetta Celcius per vuosi, ja sadassa vuodessa se on 10 C.
Nyt on feedbackit alkaneet jyrätä, ilmaston stabiliteetti murtunut.- ei se ilmasto
muutu Suomessa samaan suuntaan sitä sata vuotta yhteen menoon. Ei ole muuttunut ennen eikä tule muuttumaan tulevaisuudessa.
- varsinkaan
ei se ilmasto kirjoitti:
muutu Suomessa samaan suuntaan sitä sata vuotta yhteen menoon. Ei ole muuttunut ennen eikä tule muuttumaan tulevaisuudessa.
kun feedbackien vaikutuksesta ei ole mitään varmuutta. Voivat yhtä hyvin olla kylmentäviä.
- viimeinen oljenkorsi
varsinkaan kirjoitti:
kun feedbackien vaikutuksesta ei ole mitään varmuutta. Voivat yhtä hyvin olla kylmentäviä.
"kun feedbackien vaikutuksesta ei ole mitään varmuutta. Voivat yhtä hyvin olla kylmentäviä."
Nämä feedbackithan ovat se alarmistien peruste katastrofaaliselle ilmaston lämpenemiselle kun pelkkä hiilidioksidin vaikutus ei kerta kaikkiaan riitä nostamaan lämpötilaa tarpeeksi. Ja kun ne voivat, kuten sanoit, olla yhtä hyvin kylmentäviä niin eipä tästä katastrofaalisesta lämpenemisestä paljon mitään konkreettista jää jäljelle.
- ei ala tyhjästä
Taas kerran unohtuu alarmisteilta se fakta että yksikään kuukausi, vuosi tai vuosikymmen ei ala tyhjästä vaan on aina riippuvainen edellisen jakson säästä.
Alaspäin on tultu ja tullaan vielä pitkään vuoden 1998 globaaleista huippulämmöistä mutta epäsuorasti se vaikuttaa vieläkin siihen että "tavanomaisia" keskiarvoja ei vieläkään noin vain saavuteta. - Wade
Kaisaniemessä tammikuu oli jotain 22. lämpimin viimeisen 58 vuoden aikana.
http://www.fmi.fi/kuvat/hkik_tammi_51.gif - Asenteellista
Uittu mitä tiedotusta, "leuto". Mitäköhän se tarkottaa? Suomi kuuluu lauhkeaan vyöhykkeeseen jossa talvet on suht leutoja verrattuna samoihin leveysasteisiin esim. Venäjällä, kauempana Golf-virrasta.
Tän lähemmäs ei paljon voi "keskiarvoa" lähemmäs päästäkään, mitään keskimääräistä ilmaa ei voi ollakaan, Ilmatieteenlaitoksen tiedotus on kyllä asenteellista, ei oo kovin luotettavan tuntunen laitos. - eszx
Suurin osa tammikuista on keskimääräistä lämpimämpiä. Tämä johtuu siitä, että lämpötilat eivät jakaudu symmetrisesti keskiarvon ympärille, vaan suuret lämpötilapoikkeamat negatiiviseen suuntaan ovat tavallisempia kuin suuret poikkeamat positiiviseen suuntaan. Koska positiiviset poikkeamat keskilämpötiloissa ovat keskimäärin pienempiä, niitä täytyy olla vastaavasti enemmän.
Ilmatieteen laitoksen sivujen mukaan Jyväskylän keskilämpötila oli tammikuussa 1,1 astetta keskimääräisen yläpuolella. Kuvaajassa, jossa on 49:n viimeisen vuoden lämpötilapoikkeamat, näyttäisi olevan 24 tämän vuoden tammikuuta kylmempää ja 24 tämän vuoden tammikuuta lämpimämpää tammikuuta. Keskilämpötilan suhteen tämä tammikuu on siis ollut Jyväskylässä niin tyypillinen kuin vain voi olla.
Tammikuiden lämpötilapoikkeamat Jyväskylässä:
http://www.fmi.fi/kuvat/tkaero01_jyv_61.gif- ,,,,,,,,,,,,,,,
Tuo oli kyllä yksi huvittavimpia näkemiäni kirsikanpoimintoja.
- eszx
,,,,,,,,,,,,,,, kirjoitti:
Tuo oli kyllä yksi huvittavimpia näkemiäni kirsikanpoimintoja.
Jos olisin kirjoittanut tämän sää-palstalle, jonne kuukauden säätilastot ehdottomasti kuuluvat, ei varmaankaan tarvitsisi käydä keskustelua kirsikoista. Tarkoituksenani ei ole loukata kenenkään ilmastonmuutosuskoa. Ymmärrän hyvin, että ilmastonmuutosta puoltamattomien näkemysten nähdään olevan vaarallisia, koska niiden pelätään haittaavan ihmisten asennoitumista ilmastonmuutoksen torjumiseen. Yhden kuukauden keskilämpötila todisteena ilmastonmuutoksesta tai sitä vastaan on kuitenkin todellisuudessa täysin mitätön. Totean vielä lopuksi, että uskon itsekin ihmisten aiheuttamaan ilmastonmuutokseen eikä siinä ole mitään ristiriitaa sen kanssa, että näen tammikuun sään vuodenaikaan nähden varsin tyypillisenä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1084731Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293463No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452400- 501528
- 361453
- 381266
- 141172
- 1641060
- 271058
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv181015