Minua niin harmittaa kun ns. kovat kokit julkaisevat keittokirjoja koko kansalle. Esimerkkejähän on ulkomailla vaikkapa Tom Aikens ja tietty Gordon Ramsay. Kotoa löytyy Hans Välimäki. Hän itseasiassa siivittikin minut tähän kirjoitukseen. Nyt häneltä on tullut uusi kirja, jossa on menuja ja aina joka menulle on sopivat leipä. Itseasiassa se homma taitaa mennä toistinpäin tarkemmin ajatellen. Hyvä ajatus mielestäni. Oikein hyvä, ellei itse ruoka olisi väsynyttä tai hänen vanhoista kirjoistaan tuttua. Maksakoon kuka haluaa.
Keittiokirjojen tylsyydestä
7
483
Vastaukset
- nimetön.
"minua niin harmittaa kun ns. kovat kokit julkaisevat keittokirjoja koko kansalle. Esimerkkejähän on ulkomailla vaikkapa Tom Aikens ja tietty Gordon Ramsay."
Ainakin Gordon Ramsay tarttee NYT rahaa ja kipeästi.
http://www.news.com.au/dailytelegraph/story/0,22049,24944662-5001026,00.html
Paskojen pelikonsoli ja PC pelien julkaisukin käy kyseisellä tyypille, pääasia että rahaa tulee!?
http://www.spoonyexperiment.com/2009/01/25/hells-kitchen-the-game-the-review
Gordon Ramsay myi itsensä! Sama ilmeisesti on tapahtunut Hans Välimäellesi. - Reetta R.
Parhaat käytännön keittokirjat on ihan jonkun muitten tekemiä kuin välimäkien tai ramseyn.
Ei tartte olla "nimi".
Kaikenlaisia ruokaohjeita sitäpaitsi suorastaan tulvii joka puolelta nykyään, rehellisiä perusjuttuja ja erikoisempia,
rehellisiä perusruokaohjeita ehkä liian vähän, ne kun oppii, oppii säveltämään itsekin.Mä en osta julkkiskokkien keittokirjoja, ne on enemmän julkkispersoonia kuin kokkeja. Poikkeuksiakin on, Eero Mäkelän kirjat ovat hyviä, häntä ei kyllä hirveästi näkynyt julkisuudessa.
Kantsii varmaan lukea kirjoja, joista ovat oppinsa hakeneet kun heidän (ovatko edes kirjoittaneet opuksensa?) omiaan. Nyt on työn alla George Lang: The Cuisine of Hungary. Vaikuttaa lupaavalta.- ainakin
"Parhaat käytännön keittokirjat on ihan jonkun muitten tekemiä kuin välimäkien tai ramseyn.
Ei tartte olla "nimi"."
nimi, joka takaa hyvät reseptit:
Ruotsalainen Carl Butler. Hän on julkaissut useita kirjoja, joissa on todella maukkaiden ruokien reseptejä. Ei julkkiskokkien kikkailua.
Löytyy suomalaisista kirjakaupoista suomennettuina ja myös kirjastoista. - oli loistava
ainakin kirjoitti:
"Parhaat käytännön keittokirjat on ihan jonkun muitten tekemiä kuin välimäkien tai ramseyn.
Ei tartte olla "nimi"."
nimi, joka takaa hyvät reseptit:
Ruotsalainen Carl Butler. Hän on julkaissut useita kirjoja, joissa on todella maukkaiden ruokien reseptejä. Ei julkkiskokkien kikkailua.
Löytyy suomalaisista kirjakaupoista suomennettuina ja myös kirjastoista.Carl Butler olikin vanhanajan kunnon kokki, kuten Eero Mäkelä, ei mitään nykytrendikonstailija.
- avautunut
nyt OLLENKAAN mitä sekopäistä yrität tuossa sanoa.
Kaikesta trendikkyydestään huolimatta arvostan Jamie Oliverin kirjoja kovasti. Nimensä mukaisesti helppoa ruoanlaittoa - reseptien lomassa ruoanlaiton tekniikkaan liittyvää ohjeistusta.
Jamie Oliver tullaan vielä aateloimaan Englannissa - siksi hyvää työtä monen asian eteen hän on ristiriitaisuudestaan huolimatta tehnyt.
Jotenkin groteskilta matkimiselta on tuntunut sitävastoin Jyrki Sukulan tekokoheltaminen ja Jamie-pojan matkiminen niin kirjoissa kuin telkussakin. Jylppy on tehnyt nyt jo useimmat samat perässä kuin Oliver, mutta paljon huonommin. Viimeisin perässäjuoksu lienee taannoinen huolestunut puheenvuoro suomalaisen kouluruoan puolesta televisiossa.
Jos Jamie Oliverilla on ollut todellinen huoli englantilaisesta kouluruoasta ja on myös tehnyt jotain sen eteen, tuntui sama Jylppy-huoli lähinnä huonolta pilalta ja ylilyönniltä. Jos jostain meitä on kehuttu niin kouluruokailusta.
Keksi nyt jotain omaa, Jyrki-boy! Tee ruokaa, älä kohella - life-style ei kokille riitä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847