Lettuja

Osaako joku kertoa ohjeen muurinpohjaletuille, kun syöjiä on noin 70-80 henk.
1241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

kerro siis reseptin määrät kahdeksalla (tai kymmenellä, jos vieraat syö reilusti)


Muurinpohjaletut

3 kananmunaa
1 l maitoa
½ tl suolaa
½ dl voisulaa
½ dl sokeria
2 dl ohrajauhoja
3 dl vehnäjauhoja

Sekoita munien rakenne kunnolla rikki. Lisää noin puolet maidosta ja lisää jauhot, sekoita
huolellisesti ja lisää loput maidosta, voisula ja sokeri. Anna taikinan turvota vähintään 1
tunti. Kuumenna muurikka kuumaksi, voitele öljytyllä paperilla. Kaada lettutaikinaa varoen
pannun reunoilta sisäänpäin, jotta letuista tulisi ohuita ja pitsireunaisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


isolle porukalle kirjoitti:

Osaako joku kertoa ohjeen muurinpohjaletuille, kun syöjiä on noin 70-80 henk.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu