Voisiko joku suositella, minkälainen yleiskeittokirja kannattaa hankkia kotoa lähtevälle nuorelle? Itse sain vanhan Maija keittää -kirjan, jonka ohjeita en tosiaankaan ole tarvinnut. Pitäisi olla nykyaikaisempia reseptejä, ehkä etnistäkin mukana, silti lihamakaronilaatikosta alkaen. Liian vaikeaa, ehkä?
Mikä on paras
yleiskeittokirja?
91019
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kohta loppuun asti luettu, ympäri ämpäri teipattu
muistiinpanoja ja hiirenkorvia täynnä;
Isotalo-Kuittinen-Tennberg KOTIRUOKA, kustantaja Otava.
tästä olen nähnyt uusintapainoksenkin, jossa on varmaan päivitetty ohjeita modernimmiksi, mutta tuo on semmoinen peruspumaska mistä kyllä löytyy kaikki tarvittava perustieto mittayksiköistä lähtien säilöntämenetelmiin.
Vissiin testamenttaan tuon jälkipolville, jos
siinä on vielä sivut jollain viisiin kiinni :o))
Liputan vanhan kunnon Liimataisen puolesta: Aura Liimataisen Parasta kotiruokaa vuodelta 1995 tai saman kirjan uusin painos Parasta kotiruokaa ja makuja maailmalta (2005). Se on hyvä peruskeittokirja, jota on modernisoitu moneen otteeseen. Myös tuossa vanhemmassa versiossa on kansainvälisiä makuja.
Yksi tapa testata peruskeittokirjoja kaupassa on etsiä joitakin yksinkertaisia ohjeita ja katsoa ensinnäkin, onko niitä kirjassa ja toiseksi, miten ne on esitetty. Kotoa lähtevää nuorta eivät hienot kuvat kauheasti ilahduta, jos vaikkapa perunamuusin teko ei kirjasta selviä.
erittäin monelaisia reseptejä, siihen on kerätty parhaita reseptejä ja monipuolisesti, vuosien varrelta HS-ruokatorstai-sivuilta.
Voin suositella !
HS:n Ruokatorstai on sellainen kirja, jonka itse ottaisin mieluusti hyllyyni. Se vain on vähän turhan kallis, joten toistaiseksi on jäänyt.
Minä en kuitenkaan suosittelisi sitä nuoren peruskeittokirjaksi. Siinä on hienoja ohjeita, mutta iso osa niistä edellyttää aika lailla pohjatietoja ja taitoja, joita aloittelevalla kokilla ei ehkä ole.
Minulla on Kotiruoka omassa hyllyssä ja tarjosin sitä tyttärelleni.
Hän vilkaisi sisältöä pikaisesti ja sanoi että ei kiitos. Liian mummomainen.
Tuli vielä mieleen, että voisit ehkä ottaa nuoresi mukaan kirjakauppaan, niin hän saisi ainakin mieleisensä opuksen.
Kuinka kiinnostunut hän on ruuanlaitosta? Kuinka todennäköisesti hän tulee laittamaan itse ruokaa? Moni kiinnostuu vähän pakosta, kun raha ei riitä ulkona syömiseen, mutta siihen voi mennä jonkin verran aikaa. Tietysti silloin voi olla hyvä, jos on keittokirja valmiina hyllyssä.
Minkälaisesta ruuasta hän pitää? Kasvissyöjälle tai vaikkapa itämaisen ruuan ystävälle ei ehkä peruskeittokirja riitä (vaikka esimerkiksi tuo mainostamani Liimatainen onkin aika monipuolinen, siinä on sekä kasvisruokien että etnisten ruokien ohjeita). On myös sellaisia keittokirjoja, joissa keskitytään halpoihin ruoka-aineisiin, ehkä jokin sellainen olisi paras?
Minulla on Otavan 735 sivun (A4-kokoinen)Vuosisadan keittokirja vuodelta 1999.
Todella hyvä; yleisesitys ruoanlaitosta sekä kaikkien klassisten ruokien ohjeet.
Minulla on Otavan 735 sivun (A4-kokoinen) Vuosisadan keittokirja vuodelta 1999.
Todella hyvä: yleisesitys ruoanlaitosta sekä kaikkien klassisten ruokien ohjeet.
taas tämän portaalin yhteydet...