Mikä on paras

Voisiko joku suositella, minkälainen yleiskeittokirja kannattaa hankkia kotoa lähtevälle nuorelle? Itse sain vanhan Maija keittää -kirjan, jonka ohjeita en tosiaankaan ole tarvinnut. Pitäisi olla nykyaikaisempia reseptejä, ehkä etnistäkin mukana, silti lihamakaronilaatikosta alkaen. Liian vaikeaa, ehkä?
91019
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kohta loppuun asti luettu, ympäri ämpäri teipattu
muistiinpanoja ja hiirenkorvia täynnä;
Isotalo-Kuittinen-Tennberg KOTIRUOKA, kustantaja Otava.
tästä olen nähnyt uusintapainoksenkin, jossa on varmaan päivitetty ohjeita modernimmiksi, mutta tuo on semmoinen peruspumaska mistä kyllä löytyy kaikki tarvittava perustieto mittayksiköistä lähtien säilöntämenetelmiin.

Vissiin testamenttaan tuon jälkipolville, jos
siinä on vielä sivut jollain viisiin kiinni :o))

Äänestä
  • Liputan vanhan kunnon Liimataisen puolesta: Aura Liimataisen Parasta kotiruokaa vuodelta 1995 tai saman kirjan uusin painos Parasta kotiruokaa ja makuja maailmalta (2005). Se on hyvä peruskeittokirja, jota on modernisoitu moneen otteeseen. Myös tuossa vanhemmassa versiossa on kansainvälisiä makuja.

    Yksi tapa testata peruskeittokirjoja kaupassa on etsiä joitakin yksinkertaisia ohjeita ja katsoa ensinnäkin, onko niitä kirjassa ja toiseksi, miten ne on esitetty. Kotoa lähtevää nuorta eivät hienot kuvat kauheasti ilahduta, jos vaikkapa perunamuusin teko ei kirjasta selviä.

    Äänestä

erittäin monelaisia reseptejä, siihen on kerätty parhaita reseptejä ja monipuolisesti, vuosien varrelta HS-ruokatorstai-sivuilta.
Voin suositella !

Äänestä
  • HS:n Ruokatorstai on sellainen kirja, jonka itse ottaisin mieluusti hyllyyni. Se vain on vähän turhan kallis, joten toistaiseksi on jäänyt.

    Minä en kuitenkaan suosittelisi sitä nuoren peruskeittokirjaksi. Siinä on hienoja ohjeita, mutta iso osa niistä edellyttää aika lailla pohjatietoja ja taitoja, joita aloittelevalla kokilla ei ehkä ole.

    Äänestä

Minulla on Kotiruoka omassa hyllyssä ja tarjosin sitä tyttärelleni.
Hän vilkaisi sisältöä pikaisesti ja sanoi että ei kiitos. Liian mummomainen.

Äänestä

Tuli vielä mieleen, että voisit ehkä ottaa nuoresi mukaan kirjakauppaan, niin hän saisi ainakin mieleisensä opuksen.

Kuinka kiinnostunut hän on ruuanlaitosta? Kuinka todennäköisesti hän tulee laittamaan itse ruokaa? Moni kiinnostuu vähän pakosta, kun raha ei riitä ulkona syömiseen, mutta siihen voi mennä jonkin verran aikaa. Tietysti silloin voi olla hyvä, jos on keittokirja valmiina hyllyssä.

Minkälaisesta ruuasta hän pitää? Kasvissyöjälle tai vaikkapa itämaisen ruuan ystävälle ei ehkä peruskeittokirja riitä (vaikka esimerkiksi tuo mainostamani Liimatainen onkin aika monipuolinen, siinä on sekä kasvisruokien että etnisten ruokien ohjeita). On myös sellaisia keittokirjoja, joissa keskitytään halpoihin ruoka-aineisiin, ehkä jokin sellainen olisi paras?

Äänestä

Minulla on Otavan 735 sivun (A4-kokoinen)Vuosisadan keittokirja vuodelta 1999.

Todella hyvä; yleisesitys ruoanlaitosta sekä kaikkien klassisten ruokien ohjeet.

Äänestä

Minulla on Otavan 735 sivun (A4-kokoinen) Vuosisadan keittokirja vuodelta 1999.

Todella hyvä: yleisesitys ruoanlaitosta sekä kaikkien klassisten ruokien ohjeet.

Äänestä
  • taas tämän portaalin yhteydet...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yleiskeittokirja? kirjoitti:

Voisiko joku suositella, minkälainen yleiskeittokirja kannattaa hankkia kotoa lähtevälle nuorelle? Itse sain vanhan Maija keittää -kirjan, jonka ohjeita en tosiaankaan ole tarvinnut. Pitäisi olla nykyaikaisempia reseptejä, ehkä etnistäkin mukana, silti lihamakaronilaatikosta alkaen. Liian vaikeaa, ehkä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu