Valmistuin perus-eli lähihoitajaksi vuonna 1989. Sain olla muutaman vuoden töissä mutta laman jälkeen en ole saanut vakitöitä. Lama iski vuonna 1990-luvulla minuun ja nyt taas työttömänä vaihteeksi.. miten te muut .. jotka valmistuitte Kemissä 1998 tai sen jälkeen.. olisi kiva tietää miten hoitoala työllistää Kemissä.. joko työtä on löytynyt.. siis vakinaista. Pari silloista työkaveriani tiedän ja hekin ovat edelleen työttömänä.. eli yli kymmenen vuotta ollaan kärvistelty.. miten te muut-- kertokaa menestyksestänne työsarallanne meille työttömille hoitajille..olen pelkkänä korvana ...
perushoitaja kemistä työttömänä
5
735
Vastaukset
- kemijärvelle
täällä on hirvittävä työvoimapula.
- itsestä kiinni tääki homma....
valmistuin 1999 ja olen ollut yhteensä noin vuoden työttömänä. vakipaikkahan on mahdottomuus saada, mutta kyllä töitä löytyy jos vaan on halua.
- aloittaja
Niin,, me #eivakihoitajat# ollaan kakkosluokkaa, joiden on edes turha haaveilla vakipaikasta tai kesä/talvilomista tai muista eduista.. pääasia että saadaan vuositolkulla olla epävarmuudessa että onko huomenna töitä vai ei..ja päiväki kuussa töitä saa meidät ja meidän lapset polvilleen kiitollisuudesta.
- palo mekko ja hihat
aloittaja kirjoitti:
Niin,, me #eivakihoitajat# ollaan kakkosluokkaa, joiden on edes turha haaveilla vakipaikasta tai kesä/talvilomista tai muista eduista.. pääasia että saadaan vuositolkulla olla epävarmuudessa että onko huomenna töitä vai ei..ja päiväki kuussa töitä saa meidät ja meidän lapset polvilleen kiitollisuudesta.
ensinnäkin perushoitajan ammattinimike on aika vanha, joten jos ei vakipaikkaa ole niin kannattaa päivittää koulutuksensa tai käydä sairaanhoitajaksi.
Nyt on niin paljon tarjontaan nuorista lähihoitajista, ettei kannata vanhaa kokenutta perushoitajaa palkata. Kysymys on siis ihan rahasta. Nuori lähäri kun on halvempi kuin 20v alalla ollut perushoituri.
Eli koulun penkille vaan työnohessa tai ilman työtä. Kyllä se ura urkenee, jos urkenee. Ja sekin vaihtoehto pitää ottaa huomioon, että jos perushoitaja on 45 niin ei ole toivoa. Ei kukaan niin vanhaa halua työllistää vaikka olisi kuinka ammattitaitoinen.
Enää ei painoteta osaamista vaan hintaa, jolla saadaan työntekijä töihin.
Tsemppiä sinulle ja nostan hattua, että olet näin pitkään jaksanut olla "kakkosluokan" hoitajana kohdeltu eli tulet heti kun soitetaan viivana työpaikalle.
- ssssss
Helsingin seudulla on töitä hoitsuille ihan valittavaksi asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760