Kuten viimeiset vuodet ikään, taas jää Itämeri jäättömäksi! Vähän heikkoa jäähilettä pitkin Pohjanlahden ja Suomenlahden rantakaislikoita, mutta missä ne jäät?
Maailmalla ihmetellään niin katoavia Jäämeren jäitä kuin dramaattista Itämeren jäättömyyttä.
Meillä on silmiemme edessä yksinkertaisimmillekin sieluille selvä ja konkreettinen merkki ihmisen aiheuttamasta ilmastokatastrofista: jäätön Itämeri!
Itämeri taas
20
759
Vastaukset
- enemmän
on jäätä kun viime vuonna tähän aikaan.
- Mahotontapa
Katos ilmatieteen laitos jäätilanne. Ja tammikuun lopun säätilat oli yli plussan Sodankylässäkin.
Mihin ne jäät on kadonnu? Päästöt? Voihan nenä. - näyttää
Mahotontapa kirjoitti:
Katos ilmatieteen laitos jäätilanne. Ja tammikuun lopun säätilat oli yli plussan Sodankylässäkin.
Mihin ne jäät on kadonnu? Päästöt? Voihan nenä.olevan ja enemmän kuin edellisvuonna. Lienee ilmasto kylmenemässä?
Jos nenä päästelee niin laita tuppo.
- Selkeitä todisteita ilmassa
Tässä lisää ilmastonmuutokseen liitettäviä todisteita ja havaintoja. Meillä nimittäin oli aamulla Paloheinässä pakkasta -5 C ja Helsingin keskustassa vain -2 C. Tämä on selkeä osoitus siitä, että pahiten pääkaupunkiseudulla ilmastonmuutoksesta kärsii Helsingin keskusta, eli sen ihmiset, puut, puistot ja Hietaniemen hautausmaa.
Älkää karvinistit alkako taas puhumaan höpöjä lounaistuulista ja lumisesta Afrikasta ja Britanniasta. Säät voivat olla oikullisia, mutta ei ilmastonmuutos, kuten esimerkkinikin todistaa.- tapahtuu siihenwiisiin että
Hietaniememen hautausmaalla villiintyneet kaniiniparvwet piereskelevät väkewiä tulppaanipieruja aiheuttaen paikallisen metaanisyndrooman joka taas imeytyy itämeren pintawesiin lämmittäen sitä.
Selwä osoitus kaniinien aiheuttamasta ilmastonmuutoksesta. - heat island
"Paloheinässä pakkasta -5 C ja Helsingin keskustassa vain -2 C. Tämä on selkeä osoitus siitä, että pahiten pääkaupunkiseudulla ilmastonmuutoksesta kärsii Helsingin keskusta"
Niin kuin jokainen asiaan perehtynyt tietää, kyseessä on ns. "urban heat island" -ilmiö. Tätä ilmiötä ei pidä sekoittaa kasvihuonekaasujen vaikutukseen.
Itse asiassa tämä "urban heat island" -ilmiö vaikuttaa huomattavasti maan pintalämpötilojen mittaukseen asutuilla seuduilla. Tämän vaikutuksen eliminoiminen mittauksista on olennaista. - puhiskaa vasta
kun olette pillulle päässy edes sen yhden kerran
- Paloheinässä
puhiskaa vasta kirjoitti:
kun olette pillulle päässy edes sen yhden kerran
Viisastutaan;)
- syntyi
vasta jääkauden jälkeen. Silloin oli tilanne varmasti erilainen.
Haluaisin tietää mihin vuoteen vertaat nykyistä tilannetta? Mikä on se oikea jäätilanne? Ja millä tavalla jäätilanne saadaan pysymään sellaisena kun haluat? - Kale
"Talvet eivät ole veljiä keskenään" todetaan myös merentutkimuslaitoksen sivuilla.
Itämeren jäät vaihtelevat todella paljon. Jos se on merkkinä ilmastokatastrofista niin onpa se katasrofi todella nopealiikkeinen. Siitä on vain vaikea päätellä kylmeneekö vai lämpeneekö.
Kun vuonna 1987 Itämerellä oli jäätä 405 000 neliökilometria niin, että Tanskan salmetkin olivat jäässä, oli vuonna 1989 jäätä vähiten mittaushistoriassa eli 52 000 neliökilometria. Silloin ei ollut jäätä kuin Perämerellä.
Viimeksi on jäätä ollut paljon 2003, jolloin laivaliikenne oli vaikeuksissa Suomenlahdella.
Miksi Itämerellä pitäisi olla talvisin paljon jäätä? Eihän siitä ole muuta kuin haittaa laivaliikenteelle.- kuin Itämeri
Oikein veljekset kuni ilvekset, ennen niin paksujäiset Jäämeri ja Itämeri.
Sitä se ihmisen aiheuttama ilmastokatastrofi meinaa. - Kale
kuin Itämeri kirjoitti:
Oikein veljekset kuni ilvekset, ennen niin paksujäiset Jäämeri ja Itämeri.
Sitä se ihmisen aiheuttama ilmastokatastrofi meinaa.Itämeri paksujäinen?
- Pohjanlahden!
Kale kirjoitti:
Itämeri paksujäinen?
Enolla oli tapana 40-, 50- ja 60-luvuilla potkukelkalla Raumalta Upsalaan helmikuussa. Miten nyt? Perämoottorilla taittuu koko matka.
- Kale
Pohjanlahden! kirjoitti:
Enolla oli tapana 40-, 50- ja 60-luvuilla potkukelkalla Raumalta Upsalaan helmikuussa. Miten nyt? Perämoottorilla taittuu koko matka.
Jos on enosi jo 40-luvulla aloittanut potkukellailun, on tuo enosi jo senverran iäkäs, että eipä tuo varmaan jaksaisi enää kelkalla Upsalaan. Helpompi on enon nyt ajella perämoottorilla, kun ei ole jäät esteenä.
- kertoo satuja
Pohjanlahden! kirjoitti:
Enolla oli tapana 40-, 50- ja 60-luvuilla potkukelkalla Raumalta Upsalaan helmikuussa. Miten nyt? Perämoottorilla taittuu koko matka.
Kysypäs uudestaan.
- 1930-luvullakin!
"Meillä on silmiemme edessä yksinkertaisimmillekin sieluille selvä ja konkreettinen merkki ihmisen aiheuttamasta ilmastokatastrofista: jäätön Itämeri!"
Olen jostakin lukenut,että 1930-luvulla Itämeri oli samalla tavalla jäätön kuin 1990-luvullakin.
On se oikukasta tuo "ihmisen vaikutus"!- kelirikko?
Höpöhöpö. Mihinkä niitä jäänmurtajia tarvitaan? Perämeren pohjukkaan helmikuussa? Ennen oli Suomella oikein jäänmurtajalaivasto. 10 rankkaa murtajaa.
Nyt ne murtajat hinaa tukkeja Amazonilla.
Ettei siis ilmasto ole lämmennyt? Optikolle siitä sitten vain. - Kale
kelirikko? kirjoitti:
Höpöhöpö. Mihinkä niitä jäänmurtajia tarvitaan? Perämeren pohjukkaan helmikuussa? Ennen oli Suomella oikein jäänmurtajalaivasto. 10 rankkaa murtajaa.
Nyt ne murtajat hinaa tukkeja Amazonilla.
Ettei siis ilmasto ole lämmennyt? Optikolle siitä sitten vain.Taitaa muistisi pätkiä. Onko dementia iskenyt? Jäänmurtajia tarvittiin muunmuassa tasan kuusi vuotta sitten eli 2003 kun laivat olivat jumissa Suomenlahdella. Jäänpaksuus oli silloin n. 80 cm.
- tullaan
Kale kirjoitti:
Taitaa muistisi pätkiä. Onko dementia iskenyt? Jäänmurtajia tarvittiin muunmuassa tasan kuusi vuotta sitten eli 2003 kun laivat olivat jumissa Suomenlahdella. Jäänpaksuus oli silloin n. 80 cm.
tarvitsemaan edelleenkin, vaikka AGW-uskovaiset muuta väittävätkin.
Pohjanlahdelta ei jäät lopu vaikka hiilidioksidipitoisuus tuplataan. Sitä riittää silti murrettavaksi asti.
Otso lienee merellä tälläkin hetkellä ja Kontio seurannee perässä, kun pakkaset vaan jatkuvat...
- tsiigailija
Oli toi Hietsun satama-allas ainakin tänään jäässä tos yhdentoista aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107622
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1095301Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163536Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p293527Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352574Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191886Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3561530Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961521Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?651373Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311366