Libanonilaisen Muhan resepti
Vilja/maissi broilerin lihaa (filettä tai rintapaloja, maustamatonta)- vinkki n. 170 gr / henkilö
perunoita (ei jauhoisia!) haarukkapalasina.
Samassa suhteessa molempia.
Sekoita käsin öljyssä, lisää paljon murskattua/pilkottua valkosipulia
(suolaa)
Laita palaset uunipellille 200 ast. (n. 15-20 min, riippuu palasten koosta)
Puolikypsään ruokaan kadetaan sitruunanmehua päälle, arviolta 5-6 sitr.mehu
(siinä taito, milloin sitruunamehua on sopivasti; mulla joka kerta erimakusta)
Maustena vain timjamia halutessa.
Siten vain kypsytellään lopuun n.15-20 min (ei saa ruskistua)
Vihreä salaattia (oliiviöljyä, mausteita), jos salaattia halutaan tarjolle laittaa.
Muhan vaimon terveiset:
"Vieraille varataan sitten reseptit valmiiksi, sitä kysytään aina!
Huusholli pitää varautua tuulettamaan ruoan valmistuksen jälkeen (valkosipulit!)"
Kasvisruokailijoille sitten tuoksuttamaan keittiötä
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/28948/Libanonilaiset falafelithttp://jarru.net/?p=180 Tabule (Taboulé, Tabbouleh) ja sekä että
http://kahakaikitchen.blogspot.com/2009/01/swordfish-baked-in-foil-with.html
Libanonilainen kana
tästä ei pidot parane
3
3312
Vastaukset
- broileria
jos kerran kanaa pitäisi olla?
- viljakana
paras raaka-aine.
- kokeilen
kuulostaa ihanalta, kokeilen ensi tilassa. Siis teetän tämän 19-v pojallani, jonka kanssa asun. Opettelee just kovasti kokkaamaan. On helpontuntuinen eikä vaadi monimutkaisia valmisteluja. KIITOS JO ETUKÄTEEN!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15214466Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant348155Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va456061SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1685660Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124437HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.634284Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot243960"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083712Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan293627Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm322780