Ihmettelen,mikä jysäys äskeinen oli.Kello 10.25 mökki tärähti.Pakkasta,joten lumi ei pudonnut katolta.Joskus aiemmin tämä mökki on kanssa tärähtänyt,silloin jossain päin on ollut maanjäristys tai sitten kohta tulossa iso sellainen.Tuskinpa tämä mökkiasukin elämään vaikuttaa,mutta seurataanpa tilannetta.
maanjäristys?
6
738
Vastaukset
- missäpäin
tärähtää. Yleensäkkin ottaen aika nuivasti laitetaan tapahtumapaikkaa näkyviin, kuitenkin olisi aika tärkeä tieto, pelkäättekö että tullaan oven taakse kolkuttelemaan.
- tietäväinen_
Sielläpäin on ollut ilmavoimien harjoituksia suihkukoneilla. Pamaus on varmasti syntynyt äänivallin rikkomisesta.
- mökkiläinen.......
Jotta ilmavoimatko mökinmuijaa säikyttelöö?Kuvittelin jotain ihmeellisempää:)) ja mikä mies sinä olet,joka ovea meinaat koputella?Tuus tänne,saat suolapanoksia persauksilles.
- exjuntti
Järistykset 10.02.2009
lähin aika 10.21 maanjäristys/räjäytys Tarvasjoki - koski TL välillä
http://www.seismo.helsinki.fi/bulletin/list/alert/2009041_map.html- mökinmuija...
Eilen tärähti samoihin aikoihin,mutta lievemmästi.Luultavasti ilmavoimat säikyttelöö.Tuosta linkistä,se on kiva seurata,mitä Suomenkamaralla tapahtuu.T:exjuntin emäntä
- serkun anoppi
Tämä tapahtui Pohjanmaalla: Serkun anoppi oli päiväunilla ja heräsi kesken päiväunien täräykseen ja pamaukseen. Hän luuli että maanviljelijäpoikansa on traktorilla törmännyt pirtin seinään. Uutisissa sitten oli että Pohjanmaalla oli ollut pieni maanjäristys: maankohoamisesta johtunut maankuoren liikahdus. Sellaisia on alvariinsa varsinkin Pohjanmaalla, joka nousee jääkauden jäljiltä sentin vuodessa. Välillä maankuori on hakauksissa ja kun se sitten liikahtaa niin syntyy suurempi järäys.
Tietosanakirja kertoo, että Pohjanmaalla tapahtui vuonna 1626 maanjäristys, jonka voimakkuus oli 4–5 Richterin asteikolla. Se havittiin Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun maakuntien alueilla. Järistyksessä Paltamon kirkko hajosi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741