uutisesta, jossa ilmastonmuutos noin vain heitetään syynä, perustelematta asiaa mitenkään. Tämänkaltaista kusetustuubaa meille syötetään nyt koko ajan. Kuka helvetti tällaistesta tiedonvälityksestä hyötyy?
(Suora lainaus: Yle.fi):
Väli-Amerikan salamantereita uhkaa sukupuutto
julkaistu tänään klo 02:15
Väli-Amerikan salamanterit ovat vaarassa kuolla sukupuuttoon. Amerikkalaisen tutkijaryhmän mukaan vähintään viidennes Meksikon ja Guatemalan salamanterilajeista on kadonnut sitten 1970-luvun.
Tutkijoiden mukaan tulokset ovat hälyttäviä, sillä ennen yleisten salamanterien häviäminen osoittaa ilmastonmuutoksen koettelevan kovimmin kaikkein tavallisimpia eläinlajeja.
Tutkijaryhmä vertaili salamanterilajien esiintymistä Etelä-Meksikossa sekä eri puolilla Guatemalaa 1970- ja 2000-luvuilla. Seuratuista 24 lajista puolen esiintyvyys oli pienentynyt dramaattisesti ja viidennes kadonnut kokonaan.
Tutkimus antaa myös uutta tietoa salamantereista, joita on tutkittu maailmanlaajuisesti muita sammakkolajeja vähemmän.
tyypillinen esimerkki
4
326
Vastaukset
- mututuntumaa
tutkijoilla on: "We think global warming is a factor, pushing organisms up to higher elevations where the habitat is wrong for them," Wake said. "The ones that were already high up have taken the hit." Mutta homma perustuu arvailuun, ei esitettyihin ilmastostatistiikkoihin tai tarkempaan tutkimukseen.
Yllättävä kyllä sen sijaan, että seuraava mainitaan vain sivulauseella:
"Scientists have identified chytrid, a fast-killing fungus that may spread in waves, as responsible for wiping out frogs around the world."
"Seven out of 62 salamanders tested showed signs of chytrid fungus—not enough direct evidence to link the fungus to the drop in numbers, the authors said."
Ööö... siis yli kymmenen prosenttia kannasta kärsii nopeasti tappavasta sienestä ja se ei millään ole syynä kannan kutistumiseen? Kuinkahan moni niistä kuolleista kärsi tuosta sienestä?- mats petter
Ollaanko jo niin pitkällä, että ilmastonmuutos otetaan tutkimuksissa lähtökohdaksi, vallitsevaksi paradigmaksi, joka sitten muiden tekijöiden on "syrjäytettävä". Eli kärjistetysti jos kannasta 10% kärsii tappavasta sienestä, se ei vielä tutkijoiden mielestä riitä kumoamaan alkuoletusta siitä että tuho on ilmastonmuutoksen aiheuttamaa? Mikähän riittäisi?
Kysymyksenasettelussahan tämä menisi kait niin, että olettamus, jota lähdetään koettelemaan on vaikka muotoa: "Oletamme että ilmastonmuutos vähentää salamantereita"
Sitten todetaan että eipäs löytynyt mitään joka riitävän selvästi kumoaa olettamuksen. - näkemykset eivät
mats petter kirjoitti:
Ollaanko jo niin pitkällä, että ilmastonmuutos otetaan tutkimuksissa lähtökohdaksi, vallitsevaksi paradigmaksi, joka sitten muiden tekijöiden on "syrjäytettävä". Eli kärjistetysti jos kannasta 10% kärsii tappavasta sienestä, se ei vielä tutkijoiden mielestä riitä kumoamaan alkuoletusta siitä että tuho on ilmastonmuutoksen aiheuttamaa? Mikähän riittäisi?
Kysymyksenasettelussahan tämä menisi kait niin, että olettamus, jota lähdetään koettelemaan on vaikka muotoa: "Oletamme että ilmastonmuutos vähentää salamantereita"
Sitten todetaan että eipäs löytynyt mitään joka riitävän selvästi kumoaa olettamuksen.ole kiinnostavia otsikoissa:
http://news.nationalgeographic.com/news/2009/02/090902-salamander-decline.html
"But Karen Lips, a biologist at the University of Maryland, College Park, who has studied amphibian decline, said the disappearance "sounds like chytrid."
She pointed out there is "no data that climate change is killing frogs and causing this level of disaster."
"Lips believes that in the 1980s, an epidemic wave of chytrid fungus passed through Central America, when civil strife had kept researchers out of those countries. The 2006 level of chytrid infection—11 percent—bears out this theory, she said. " - Horst S.
näkemykset eivät kirjoitti:
ole kiinnostavia otsikoissa:
http://news.nationalgeographic.com/news/2009/02/090902-salamander-decline.html
"But Karen Lips, a biologist at the University of Maryland, College Park, who has studied amphibian decline, said the disappearance "sounds like chytrid."
She pointed out there is "no data that climate change is killing frogs and causing this level of disaster."
"Lips believes that in the 1980s, an epidemic wave of chytrid fungus passed through Central America, when civil strife had kept researchers out of those countries. The 2006 level of chytrid infection—11 percent—bears out this theory, she said. "Nyt olisi ehdottomasti tehtävä tutkimus, joka osoittaisi sen tappavan funguksen leviämisen ilmaston lämpenemisen seuraukseksi.
Oikeastaan, tarvitseeko sitä edes tutkia? Kyllä kansa uskoo muutenkin ilmastopoliittisesti korrektiin selitykseen, kunhan se vain sille tarjotaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17012945
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454810Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392798Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1211969Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1121715Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3661638Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481