Atrian käsitys

amerikkalaisista pannukakuista

Ei siinä auta vadelma- eikä toffeekastike.

Ovatko amerikkalaiset pannukakut tosiaan noin mauttomia?! Juuri yhtä karmeita kuin joissain ns. amerikkalaisravintoloissa tarjoillaan menussa jälkiruokana.

En osta toiste. Kaipa sillä tulee katetta tarpeeksi, kun tarpeeksi moni kokeilee edes yhden kerran. Siihenkö uutuuksien markkinointi perustuu: pettyneisiin yhden kerran kokeilijoihin?

3

1027

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkkkkkkkkkkkkkkk

      ... pannukakut useimmat emännät ja isännät paistaavat kaupasta ostattavasta jauhepussista - samanlaista jauhetta käytetään myös ravintoloissa - ja EI NE MILTÄÄN MAISTU - vähän kun märkää paffia vetäis hillon, pekonin, voin, siirapin, mustikoiden yms kera.

      mullakin on joskun nuorena ollut mielikuva ihanista pannukakuista - mutta kyllä se n todellisuus tullut vastaan tässäkin.

      Jenkkiruoka on usein hyvin mautonta ja teollisen makuista, pelkkää valkoista venhää ja sokería tai rasvaa päälle

      • sentään voi yleistää kaikkeen

        amerikk. ruokaan.

        Totta, niitä ohukaistaikinoitahan on Suomessakin myynnissä litkuja, mahtaako niistä tulla yhtään parempia.

        Täytyy kai amerikkalaisella pannukakulla silti olla erilainen resepti kuin suomalaisella. Tietysti ymmärrttävä selitys, varmasti einekset sitten jäljittelevät niitä jauheista valmistettuja.


      • leivinjauhetta
        sentään voi yleistää kaikkeen kirjoitti:

        amerikk. ruokaan.

        Totta, niitä ohukaistaikinoitahan on Suomessakin myynnissä litkuja, mahtaako niistä tulla yhtään parempia.

        Täytyy kai amerikkalaisella pannukakulla silti olla erilainen resepti kuin suomalaisella. Tietysti ymmärrttävä selitys, varmasti einekset sitten jäljittelevät niitä jauheista valmistettuja.

        Ns. amerikkalaisissa pannukakuissa on (aika paljonkin) leivinjauhetta, jolloin ne myös kohoavat paistaessa ja ovat kuohkeampia. Ainesosiltaan muutenhan taikina on aika samanlaista, joskin vähän paksumpaa; venhäjauhoja, kananmunia, maitoa, suolaa, sokeria, (sulatettua) voita. Varmasti eri variaatioitakin löytyy vaikka kuinka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      105
      1699
    2. 72
      1284
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      1252
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1043
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      47
      971
    6. 95
      939
    7. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      83
      835
    8. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      50
      802
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      763
    10. 48
      755
    Aihe