Osako joku neuvoa tumpeloa miten tehdään sellainen munakas kun tarjotaan mm. hotelleissa aamupalalla pekonin ja esim. makkaraoiden kanssa?
Hotellien aamupala munakas?????
5
6324
Vastaukset
- kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Munakokkeli ( 4:lle )
6 - 8 munaa
1 1/4 - 2 dl maitoa tai kermaa
ripaus suolaa
1 1/2 rkl voita tai margariinia
Sekoita vain munien rakenne rikki, älä vatkaa niitä.
Lisää neste ja suola.
Sulata rasva paksupohjaisessa kasarissa
Kaada munamassa kasariin ja hyydytä kokkeli hitaasti miedolla lämmöllä, ÄLÄ PAISTA.
Hämmentele koko ajan pohjaa pitkin puuhaarukalla, kunnes kokkeli alkaa hyytyä.
Voit valmistaa kokkelin myös vesihauteessa, eli tarvitset kaksi keittoastiaa, alimpaan (kattila) vettä ja sen päälle pienempi kattila tai kulho (pohja ei saa osua isomman pohjaan), siinä pienemmässä sitten haudutat kokkelin kypsäksi, kuten pannullakin, rasvaa tässä ei välttämättä tarvitse.
Valmis kokkeli on kiisselimäisen pehmeää ja kosteankiiltävää.
Nostele kokkelia tarjoiluastiaan sitä mukaa kun se hyytyy.
Ravintolat käyttävät usein munan korviketta eli munajauhoa, joten maku ei välttämättä ole ihan sama. - todellakin
munakokkelia (joskin huonoa sellaista, itse tehtynä PALJON parempaa) eikä munakasta.
Taidat kysyä jo toista kertaa samaa asiaa. Mahdatko tarkoittaa näitä uunipakkiin tehtäviä uunimunakokkeleita/uunimunakkaita - kiinteätä massaa, josta ei oikein voi edes arvata, että se on tehty munasta?
Tässä ohje neljälle
3 munaa
3 dl maitoa
1 tl suolaa
mustapippuria
Vatkaa munat ja maito vaahdoksi. Mausta pippurilla ja suolalla. Kaada uunivuokaan. Paista uunin keskitasolla 200 asteessa n. 35-50 min.
Paistoaika riippuu vuoan syvyydestä. Munakas on kypsää, kun se on hyytynyt kokoon.
Kuten huomaat tämä on todellakin enemmä munakas kuin munakokkeli, mutta koska se helppo tehdä ja aineet halpoja, niin monet suomalaiset ravintolat tekevät sen kai näin.
Varsinainen munakokkeli - Scrambled Eggs - onkin jo helppouden taidonnäyte. Ei siihen muuta tarvita kuin rasvaa ja munia - sekä vatkausta vispilällä ja jatkuvaa läsnäoloa. Ripaus suolaa ja pippuria; ehkä vähän Creme Fraichea ja vihreyttä ruohosipulista tai persiljasta.
Munakokkelin vaikeus on siinä, että tietää milloin se tulee olemaan valmis; munamassa kun jatkaa vielä vähän kypsymistään vaikka se on otettu pois liedeltä. Ylikypsä kokkeli ei ole se, mitä tavoitellaan.- kyselen...
ja kiitos vain vastauksista...nyt kokeilemaan.
- oppinut...
"kantapään" eli kitalaen kautta jättämään väliin tuon hotellien "uunimunavanukkaan"...
Aito, omatekemä munakokkeli sen sijaan on herkkua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134892Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293543No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501558
- 411480
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241334- 141222
- 271128
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221057