Miedosti savustettua kuhafilettä

kermaperse

ja sahramikastiketta.

700g kuhafilettä
suolaa

Kastike:
3dl kalalientä
1dl valkoviiniä
1/2 dl kermaa
sahramia
1rlk hunajaa
tabascoa
maizzenaa tai arrowjuurta
50g voita

Suolaa kuhafileet kevyesti. Anna maustua puolisen tuntia.
Savusta kuhafileet noin 5 minuuttia ja kypsennä sitten loppuun uunissa.
Keitä kastikkeen kalalientä kokoon ja lisää valkoviini, kerma, sahrami, hunaja ja tabasco. Kiehauta ja suurusta vesitilkkaan sekoitetulla suurusteella. Keitä muutama minuutti ja ja kiilota lopuksi voilla.
Tarjoa kuhafileet kastikkeen ja höyrytettyjen porkkanoiden ja parsakaalin kanssa.
Huom. kuhafileiden savustuksessa on tärkeää saada aikaan vain mieto savun maku fileisiin. Riippuen savulaatikosta viisi minuuttia voi olla jo liikaakin. Minun laatikossa se on näin talvella juuri sopiva aika, kun laitan fileet kylmään laatikkoon. Uunissa käytettäviä savupusseja en ole koskaan kokeillut, mutta voi toimia hyvinkin.

2

872

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos reseptistä ja erityisesti tuosta soossista - vo olla mielenkiintoinen kokeiltava. Erityisesti tuo hunaja ja Tabasco voivat potkaista toisiaan kivasti.

      Toinen hieno kastike kuhalle on vermuttikastike:

      1 tl valkoviinietikaa
      1 tl limemehua
      hienonnettua tilliä
      cayennepippuria
      150 g voita
      2 dl kalalientä ja vermuttia

      Keitä kalaliemi ja vermutti kasaan niin, että jäljelle jää n. 1 dl. Anna liemen kiehua ihan reilusti. Kalaliemen ja vermutin suhteen määrää suu, mutta puolet ja puolet voisi olla sopiva määrä - riippuen siitä kuinka makeaa haluat soossista tulevan.

      Vatkaa joukkoon kylmää, kuutioitua voita. Älä keitä kastiketta enää voin lisäämisen jälkeen. Mausta etikalla ja limemehulla ja ripottele lopuksi kastikkeeseen hienonnettua tilliä.

      • kermaperse

        tuosta vermuttikastikkeesta, sitä pitää kokeilla pikimmiten. Kun naapurin ukon talviverkoilta pukkaa nyt kuhaa kaksikertaa viikossa ja minä olen lupautunut niistä apetta loihtimaan, alkaa kohta olla reseptit kortilla. Tänään ajattelin kyllä tehdä Cattelinin kalakeiton kuhasta. Taidanpa jakaa reseptin on kuitenken Harry Uhrin ja Blekenbergin kehittämä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      31
      11210
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      56
      8893
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5435
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3724
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3628
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3584
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3318
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      58
      2641
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      70
      2353
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      31
      1882
    Aihe